REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 763 zł. Czy to jest godziwe wynagrodzenie tak jak chce Rada Europy?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
4 763 zł. czy to jest godziwe wynagrodzenie tak jak chce Rada Europy?
4 763 zł. czy to jest godziwe wynagrodzenie tak jak chce Rada Europy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwota: 4 763 zł - czy to jest godziwe wynagrodzenie tak jak chce Rada Europy? Co to znaczy prawo do godziwego wynagrodzenia? W jaki sposób realizowane jest prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia? Czy ZUS może kwestionować za wysokie wynagrodzenia i tym samym składki. Co z interesem społecznym, zasadami współżycia społecznego a godziwością wynagrodzenia?
rozwiń >

Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 r.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 sierpnia 2023 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2023 r., na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 i 1429) ogłoszono, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 r. wyniosło 7005,76 zł.

Autopromocja

Godziwe wynagrodzenie powiązane z wynagrodzeniem przeciętnym

Międzynarodowa Organizacja Pracy uważa, że system płac minimalnych powinien generalnie opierać się na teorii płacy godziwej. Jednak czy wynagrodzenie minimalne to wynagrodzenie godziwe? Pewnie w większości przypadków nie, jednak generalnie zależy to od rodzaju wykonywanej pracy, doświadczenia, stażu, kwalifikacji, kosztów utrzymania, ponoszonych wydatków i innych okoliczności różnych w danym stanie faktycznym.

Międzynarodowa Organizacja Pracy twierdzi, że płaca minimalna powinna się kształtować się na poziomie 50% średniego wynagrodzenia. Jeżeli przyjąć by taką koncepcję to należy wskazać, że:

 • 50% z aktualnie obowiązującego wynagrodzenia przeciętnego (7005,76 zł) wynosi 3 503 zł
 • podczas gdy od 1 lipca 2023 r. w Polsce minimalna stawka godzinowa wynosi 3 600 zł.

Na podstawie tego można by więc powiedzieć, że obowiązujące w Polsce wynagrodzenie minimalne jest wynagrodzeniem godziwym, a wręcz nawet wyższym o około 97 zł. niż oczekiwałaby tego Międzynarodowa Organizacja Pracy. Wydaje się jednak, że wielu Polaków zarabiających te 3600 zł brutto, tj. 2700 netto - nie zgodzi się z tym, że jest to stawka godziwa.

Komitet Niezależnych Ekspertów Rady Europy o godziwym wynagrodzeniu za pracę

Komitet Niezależnych Ekspertów Rady Europy powołany przez Radę Europy uważa, że punktem odniesienia do określenia płacy minimalnej ma być płaca przeciętna i, że uposażenie godziwe powinno kształtować się na poziomie 68% kwoty tzw. mediany płacowej w danym kraju. Również zgodnie z Europejską Kartą Społeczną, wynagrodzenie godziwe powinno stanowić około 68% przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli przyjąć by taką koncepcję to należy wskazać, że:

 • 68% z aktualnie obowiązującego wynagrodzenia przeciętnego (7005,76 zł) wynosi 4 763 zł
 • podczas gdy od 1 lipca 2023 r. w Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3 600 zł.

Przy takiej koncepcji wynagrodzenie godziwe byłoby wyższe niż wynagrodzenie minimalne.

Czym jest wynagrodzenie godziwe?

Można generalnie stwierdzić, że  wynagrodzenie godziwe, to wynagrodzenie: należne, właściwe, odpowiednie, rzetelne, uczciwe i sprawiedliwe, zachowujące cechy ekwiwalentności do pracy. Takie cechy nie wiele jednak podpowiadają przy ustalaniu konkretnych stawek wynagrodzenia. 

Ocena godziwości wynagrodzenia wymaga uwzględnienia okoliczności każdego konkretnego przypadku, a zwłaszcza rodzaju, ilości i jakości świadczonej pracy oraz wymaganych kwalifikacji. Takie rozumienie godziwości wynagrodzenia odpowiada kryteriom ustalania wysokości wynagrodzenia z art. 78 § 1 KP, który nakazuje ustalenie wynagrodzenia za pracę tak, aby odpowiadało ono w szczególności:

 • rodzajowi wykonywanej pracy
 • kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu
 • uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Do oceny ekwiwalentności wynagrodzenia należy stosować wzorzec, który w najbardziej obiektywny sposób pozwoli ustalić poziom wynagrodzenia za pracę o zbliżonym lub takim samym charakterze, który będzie uwzględniał również warunki obrotu i życia społecznego (tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 2014 r., sygn.  I UK 302/13).

Godziwe wynagrodzenie w rozumieniu ubezpieczeń społecznych a interes publiczny

Pojęcie godziwości wynagrodzenia za pracę w prawie ubezpieczeń społecznych winno być zatem interpretowane przy uwzględnieniu wymogu ochrony interesu publicznego oraz zasady solidarności ubezpieczonych, gdyż podstawę wymiaru składki ubezpieczonego, będącego pracownikiem, stanowi wynagrodzenie godziwe.

Ważne

Ocena godziwości wynagrodzenia wymaga uwzględnienia okoliczności każdego konkretnego przypadku, a zwłaszcza: rodzaju, ilości i jakości świadczonej pracy oraz wymaganych kwalifikacji.

ZUS kwestionuje wysokie wynagrodzenia - co z godziwością pytają ubezpieczeni

W jednej ze spraw toczących się przed sądem, ZUS zakwestionował wysokości miesięcznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne z tytułu zatrudnienia. Strony umowy zawarły aneks do umowy o pracę, na mocy którego podwyższono płacę zasadniczą z kwoty 4200 zł do 11 200 zł brutto miesięcznie. Zdaniem ZUS wyłącznym celem zwiększenia wynagrodzenia była chęć uzyskania przez Ubezpieczonego świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w zwiększonej wysokości, wyższej niż w czasie jego zatrudnienia. ZUS wnosił, aby podstawa wymiaru składek została obniżona. 

W sprawie sąd uznał, że podwyższone wynagrodzenie było adekwatne do jakości, ilości pracy, rodzaju zadań, dodatkowych obowiązków, wymiar czasu pracy i kwalifikacje. Stanowiło to wyraz godziwości wynagrodzenia na zajmowanym stanowisku. Zdaniem sądu ZUS nie miał więc racji. 

Z uwagi na ww. okoliczności SO nie podziela stanowiska ZUS, którego argumentacja sprowadzała się do przedstawienia poszczególnych faktów dotyczących zatrudnienia Ubezpieczonego bez pogłębionej analizy, uwzględniającej w szczególności jego doświadczenie zawodowe, kwalifikacje, zakres obowiązków oraz zakres ich zmian w stosunku do okresu sprzed podpisania spornego aneksu. W ocenie SO praca, jaką realizował Ubezpieczony, była istotna z punktu widzenia interesów, a nawet bytu Płatnika składek, który przy tym posiadał wystarczające środki na wypłatę ustalonej kwoty wynagrodzenia. Podkreślić należy, że to na ZUS spoczywa obowiązek udowodnienia pozorności umowy lub jej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Zdaniem Sądu Okręgowego Łodzi w wyroku z 30 marca 2023 r., VIII U 1350/22 ZUS w żaden sposób nie udowodnił, że zakwestionowany przez niego aneks do umowy o pracę był sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(32)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Piotr2899
  2023-10-18 09:07:33
  Czy jest to godziwe wynagrodzenie osoby które to ustalają powinny pożyć za takie pieniądze. Często Ci którzy zarabiają takie pieniądze wykonują najgorsza pracę w systemie zmianowym. Nie mają czasu dla rodziny dla siebie bo żeby przeżyć są zmuszeni dużo pracowac w nadgodzinach są zmęczeni sflustrowani i wypaleni ja to nazywam taką współczesna forma niewolnictwa. Przykre jest to ale taka jest prawda proponuje spróbować przeżyć za takie pieniądze to każdy mądry zrozumie jakie jest naprawdę życie.
  0
 • Stefan
  2023-10-17 23:02:55
  Ale piszcie kwoty netto a nie kuźwa brutto, jak dla mnie na te czasy i ceny to godziwe wynagrodzenie powinno być minimum 7tys do ręki..
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Polak
  2023-10-17 22:24:22
  3,5 tys mieszkanie 2 tys jedzenie paliwo 500 genekolog stomatolog leki 500 wakacje 500 i 7 tys nie ma netto... Zac2700 to ciężko przeżyć jak się ma już swoje mieszkankę 1000 opłaty 2 tys jedzenie z ubraniami... I już nie ma kasy...
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Dariusz Lublin
  2023-10-18 08:33:07
  Teraz nie ma się co martwić. Najniższe krajowe już nie będą tak rosły jak rosły. Donald nic niż nie podniesie.
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Dariusz Lublin
  2023-10-18 08:31:17
  Podawanie pensji brutto to jak by podawać długość członka razem z kręgosłupem.
  2
 • Matka
  2023-10-18 05:30:15
  Po opłatach ledwo starcza do następnej wypłaty. Jestem wdową z dwójką dzieci na utrzymaniu i bez nałogów. Jak tu żyć.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Olo
  2023-10-18 08:47:08
  Czy emerytura 1450 zł jest godziwą?
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Krzysztof Kornatowicz YouTuber
  2023-10-18 10:30:34
  Przeciętne wynagrodzenie w Polsce, podawane przez GUS, służy ******** z ZUS do oficjalnego rabowania planktonu gospodarczego Polski, haraczem podatkowym, zwanym "składką ZUS". Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że jest to nawet niestarannie ukrywane oszustwo, albowiem ta "średnia", wyliczana jest przez GUS na podstawie połowy, w dodatku najlepiej zarabiającej grupy pracowników, z obszaru sektora dużych przedsiębiorstw, gdzie w przewadze wypłacane są najwyższe pensje, z sektora instytucji państwowych - synekur dla mafii politycznej, wojska, policji, urzędów skarbowych, ZUSu, sądów, prokuratur, szpitali, ale i banków - tam wszędzie, gdzie fruwają łatwe i wysokie zarobki, oraz z sektora bajecznie wysokich zarobków prezesów, kierownictwa i rad nadzorczych przedsiębiorstw państwowych - Obajtki mają do 1980 zł na godzinę, zarabiając miliony rocznie!!! I właśnie z tej części "pracowników" GUS wylicza tę średniąkrajową wynagrodzenia, z której z kolei ******* ZUS wyliczają składkę haraczu dla biedoty!!! Do tej składki dochodzą oszukańcze podskłądki, o których ta bida polska z planktonu gospodarczego również nie zdaje sobie sprawy. I tak, bida składa sie na fundowanie znakomicie zarabiającym lekarzom specjalistom ich specjalizacji - to finansowanie jest na barkach mikroprzedsiębiorców!!! Dodatkowo w dalszym ciągu zabierane są im pieniądze w haraczu skłądki ZUS na "tworzenie miejsc pracy", choć pomimo napływu 2 milionów pracowników z Ukrainy, mamy zaledwie 5 % "techniczne" bezrobocie - na to płacicie mikroprzedsiębiorcy!!! Jest jeszcze w tej składce haraczu ZUS wiele innych smaczków, ale kto z was sie tym chciałby zainteresować, niewolnicy?! Ich bogactwo bierze sie z waszego obrabowania, milczący współcześni niewolnicy, którzy kolejny raz wsparliście swoich oprawców z polskiej bandy czworga (PiS, PO, SLD, PSL) przefarbowanych w nowe nazwy! Oduraczeni Polacy utracili cechy narodowe, instynkt samozachowawczy i inteligencję polityczną, zatem będą coraz większymi niewolnikami! ~Krzysztof Kornatowicz - YouTuber (więcej o tym dziadostwie - III RP, udającym Polskę w mojej audycji, na YouTube, pod moimi personaliami)
  1
 • Dzik
  2023-10-18 06:58:18
  "podczas gdy od 1 lipca 2023 r. w Polsce minimalna stawka godzinowa wynosi 3 600 zł" Nielicho, przy takiej stawce godzinowej chyba nie ma co narzekać...
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Joanna
  2023-10-18 06:43:11
  Naprawdę? Najniższa stawka godzinowa w Polsce to 3600 zł? To ja chcę! Będę pracowała na cały etat.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA