| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Korekta listy płac - kiedy jest niezbędna

Korekta listy płac - kiedy jest niezbędna

Pracodawca, wypłacając pracownikowi wynagrodzenie co miesiąc, sporządza listę płac, potwierdzającą naliczenie wynagrodzenia wraz ze wszystkimi obciążeniami publiczno-prawnymi płaconymi zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Jednak po jej sporządzeniu i wypłacie wynagrodzenia mogą nastąpić różne zdarzenia, powodujące zmianę wysokości należnego wynagrodzenia, np. niezdolność do pracy. Jeżeli takie zdarzenie będzie miało miejsce pod koniec miesiąca i pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie za okres, za który wypłacono pełne wynagrodzenie, to czy pracodawca powinien korygować listę płac?

Krótkotrwała niezdolność do pracy

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jednym z takich przypadków, gdy pracownik nie wykonuje pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia, jest niezdolność do pracy z powodu choroby lub innych okoliczności, o których mowa w art. 92 § 1 k.p.

Za czas niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Świadczenia te wynoszą 80% lub 100% wynagrodzenia, są inaczej naliczane niż wynagrodzenie za pracę, inaczej wykazuje się je również w dokumentach rozliczeniowych. W związku z tym po stronie pracownika może powstać nadpłata wynagrodzenia lub po stronie pracodawcy niedopłata wynagrodzenia. Dlatego, gdy np. pracownik stanie się niezdolny do pracy pod koniec miesiąca, za który wypłacono już pełne wynagrodzenie za pracę albo gdy dostarczy zaświadczenie lekarskie z opóźnieniem w następnym miesiącu, metoda działania związana z korektą listy płac będzie uzależniona od tego, jaki charakter będzie miała nieobecność pracownika – krótko- czy długotrwały.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

W przypadku gdy niezdolność do pracy jest krótkotrwała, pracodawca nie musi korygować listy płac, a nadpłacone wynagrodzenie będzie mógł odliczyć w najbliższym terminie wypłaty. Będzie tego mógł dokonać bez zgody pracownika, gdyż zgodnie z art. 87 § 7 k.p. z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

PRZYKŁAD 1

Pracodawca wypłacił pracownikom wynagrodzenie za pracę 27 stycznia 2013 r. 28 stycznia jeden z pracowników dostarczył zwolnienie lekarskie za okres od 21 stycznia do 31 stycznia. Za czas niezdolności do pracy pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe.

Nadpłacone wynagrodzenie pracodawca będzie mógł potrącić z wynagrodzenia wypłacanego w lutym. W tym przypadku nie jest wymagana korekta listy płac.

Istota „odliczenia” przewidzianego w art. 87 § 7 k.p. polega na możliwości zmniejszenia przez zakład pracy kwoty wynagrodzenia pracownika podlegającej wypłaceniu w danym miesiącu o wynagrodzenie wypłacone w poprzednim terminie płatności za czas nieobecności w pracy, za który wynagrodzenie nie przysługuje (wyrok SN z 4 października 1994 r.).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Składki ZUS

W sytuacji krótkotrwałej niezdolności do pracy i braku konieczności korygowania listy płac (sytuacja opisana w przykładzie 1) dokumenty rozliczeniowe przekazywane do ZUS należy sporządzić zgodnie ze stanem faktycznym, tj. zgodnie z kwotami z listy płac i naliczyć składki od całego przychodu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne w raporcie ZUS RCA składanym w sytuacji opisanej w przykładzie powinno stanowić pełne wynagrodzenie wypłacone przez pracodawcę za ten miesiąc.

Więcej na ten temat przeczytasz w płatnej części serwisu w artykule: Kiedy jest niezbędna korekta listy płac

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »