REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7194,95 zł to wysokość przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale tego roku

Najnowszy komunikat Prezesa GUS, dotyczący przeciętnego wynagrodzenia w Polsce za trzeci kwartał 2023 roku, pokazuje kontynuację wzrostu płac w kraju
Najnowszy komunikat Prezesa GUS, dotyczący przeciętnego wynagrodzenia w Polsce za trzeci kwartał 2023 roku, pokazuje kontynuację wzrostu płac w kraju
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7194,95 zł. Tak wynika z komunikatu prezesa GUS w tej sprawie.

Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w dnia 10 listopada 2023 r. wydał komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 r. Zgodnie z treścią tego dokumentu, wydanego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672), ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7194,95 zł. Komunikat został opublikowany w Monitorze Polskim z podpisem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dominika Rozkruta.

Autopromocja

Przypomnijmy, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 roku, zgodnie z danymi GUS, wynosiło 7005,76 złotych, natomiast w pierwszym kwartale wysokość płacy przeciętnej była na poziomie 7124,26 zł.

Komentarz do informacji o przeciętnym wynagrodzeniu w trzecim kwartale 2023 r.

Najnowszy komunikat Prezesa GUS, dotyczący przeciętnego wynagrodzenia w Polsce za trzeci kwartał 2023 roku, pokazuje kontynuację wzrostu płac w kraju. Wynagrodzenie na poziomie 7194,95 zł wskazuje na stopniową, ale stabilną poprawę sytuacji ekonomicznej pracowników. Porównując te dane z poprzednimi kwartałami tego samego roku – 7005,76 zł w drugim kwartale i 7124,26 zł w pierwszym – można zauważyć, że przeciętne wynagrodzenie odnotowuje wzrost. Może on być postrzegany jako pozytywny sygnał dla gospodarki, sugerujący wzrost produktywności i ogólnego dobrobytu.

Jednakże, ważne jest, aby przy analizie tych danych wziąć pod uwagę również inne czynniki ekonomiczne, takie jak inflacja czy zmiany w strukturze rynku pracy. Wzrost nominalnych wynagrodzeń nie zawsze przekłada się na wzrost realnych dochodów, jeśli towarzyszy mu wysoka inflacja. Dlatego kluczowe jest zrozumienie, jak ten wzrost wynagrodzeń wpływa na realną siłę nabywczą polskich pracowników. Ponadto, warto zastanowić się nad dystrybucją tego wzrostu wynagrodzeń w różnych sektorach i regionach. Czy wzrost jest równomierny w całym kraju i we wszystkich branżach, czy też są sektory i regiony, które odnotowują wyższe wzrosty, podczas gdy inne pozostają w tyle?

Podsumowując, choć wzrost przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 roku jest z pewnością pozytywnym sygnałem, ważne jest holistyczne podejście do analizy tych danych, uwzględniające szerszy kontekst ekonomiczny i społeczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Decimus Maximus
  2023-11-14 07:18:21
  1. Stosunek spadku wartości pieniądza do wzrostu średniej. 2. Proporcje wzrostu najniższej i średniej na przestrzeni ostatnich lat. Już to pokaże nam wymiar sukcesu gospodarczego, a to raptem fragment pewnej części ciała jaka wystaje zza krzaka.
  0
 • Szczecin
  2023-11-18 09:23:54
  Dziadowskie grosze wyjedzie za granicę nie MARNUJCIE ZYCIA na wegetację w Polsce
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA