REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7194,95 zł to wysokość przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale tego roku

Najnowszy komunikat Prezesa GUS, dotyczący przeciętnego wynagrodzenia w Polsce za trzeci kwartał 2023 roku, pokazuje kontynuację wzrostu płac w kraju
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7194,95 zł. Tak wynika z komunikatu prezesa GUS w tej sprawie.

Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w dnia 10 listopada 2023 r. wydał komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 r. Zgodnie z treścią tego dokumentu, wydanego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672), ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7194,95 zł. Komunikat został opublikowany w Monitorze Polskim z podpisem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dominika Rozkruta.

REKLAMA

Autopromocja

Przypomnijmy, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 roku, zgodnie z danymi GUS, wynosiło 7005,76 złotych, natomiast w pierwszym kwartale wysokość płacy przeciętnej była na poziomie 7124,26 zł.

Komentarz do informacji o przeciętnym wynagrodzeniu w trzecim kwartale 2023 r.

Najnowszy komunikat Prezesa GUS, dotyczący przeciętnego wynagrodzenia w Polsce za trzeci kwartał 2023 roku, pokazuje kontynuację wzrostu płac w kraju. Wynagrodzenie na poziomie 7194,95 zł wskazuje na stopniową, ale stabilną poprawę sytuacji ekonomicznej pracowników. Porównując te dane z poprzednimi kwartałami tego samego roku – 7005,76 zł w drugim kwartale i 7124,26 zł w pierwszym – można zauważyć, że przeciętne wynagrodzenie odnotowuje wzrost. Może on być postrzegany jako pozytywny sygnał dla gospodarki, sugerujący wzrost produktywności i ogólnego dobrobytu.

Jednakże, ważne jest, aby przy analizie tych danych wziąć pod uwagę również inne czynniki ekonomiczne, takie jak inflacja czy zmiany w strukturze rynku pracy. Wzrost nominalnych wynagrodzeń nie zawsze przekłada się na wzrost realnych dochodów, jeśli towarzyszy mu wysoka inflacja. Dlatego kluczowe jest zrozumienie, jak ten wzrost wynagrodzeń wpływa na realną siłę nabywczą polskich pracowników. Ponadto, warto zastanowić się nad dystrybucją tego wzrostu wynagrodzeń w różnych sektorach i regionach. Czy wzrost jest równomierny w całym kraju i we wszystkich branżach, czy też są sektory i regiony, które odnotowują wyższe wzrosty, podczas gdy inne pozostają w tyle?

Podsumowując, choć wzrost przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 roku jest z pewnością pozytywnym sygnałem, ważne jest holistyczne podejście do analizy tych danych, uwzględniające szerszy kontekst ekonomiczny i społeczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

REKLAMA

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

REKLAMA