reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenia opiekuńcze od 1 lipca 2013 r.

Świadczenia opiekuńcze od 1 lipca 2013 r.

Świadczenia opiekuńcze od 1 lipca 2013 r. będą przyznawane na nowych zasadach. Świadczenia pielęgnacyjne będą wyższe. Po 30 czerwca 2013 r. wszystkie decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasają z mocy prawa. Powstaje również nowy rodzaj świadczenia opiekuńczego - specjalny zasiłek opiekuńczy.

Osoby, które będą chciały ubiegać się o przyznanie tego świadczenia, muszą wystąpić z nowymi wnioskami. Od 1 lipca 2013 r. będzie obowiązywać nowa kwota świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 620 zł miesięcznie.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wprowadziła zasadnicze zmiany w przyznawaniu świadczeń opiekuńczych. Nowelizacja dokonuje zmian w zakresie ustalania prawa do świadczeń opiekuńczych, w szczególności ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadza też nowy rodzaj świadczenie opiekuńczego – specjalny zasiłek opiekuńczy.

Świadczenia opiekuńcze - zmiany

Osoby, którym świadczenie pielęgnacyjne zostało przyznane przed 1 stycznia 2013 r., są uprawnione do otrzymywania go przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, czyli do 30 czerwca 2013 r. Po tej dacie wszystkie wydane decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasają z mocy prawa. Aby w dalszym ciągu otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne lub – co jest nowością – specjalny zasiłek opiekuńczy, osoby te będą musiały wystąpić z nowymi wnioskami do miejscowo właściwych organów (urzędu gminy/miasta lub ośrodka pomocy społecznej).

PRZYKŁAD

Zofia Z. uzyskała prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawnego syna od 1 listopada 2012 r. do 31 grudnia 2015 r., tj. do dnia ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Prawo do przyznanego jej świadczenia pielęgnacyjnego wygasa 1 lipca 2013 r. Aby w dalszym ciągu otrzymywać to świadczenie, Zofia Z. musi złożyć do końca czerwca 2013 r. wniosek o świadczenie w celu zachowania ciągłości wypłaty.

Świadczenie pielęgnacyjne

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zostało uzależnione od daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki (do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia). Zmiana ta skutkuje koniecznością udokumentowania faktu, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała w trakcie nauki, nie później niż do 25. roku życia. Na potwierdzenie nauki w szkole lub w szkole wyższej osoba składająca wniosek o świadczenie może dołączyć np.: zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej, dyplom ukończenia szkoły wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły (forma dokumentu jest dowolna).

Polecamy również: Świadczenia pielęgnacyjne 2013 - zmiany

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista z zakresu świadczeń rodzinnych, praktyk z 8-letnim doświadczeniem, autorka artykułów i publikacji z zakresu świadczeń rodzinnych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Świadczenia opiekuńcze - zmiany. /Fot. Fotolia
Świadczenia opiekuńcze - zmiany. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama