Uprawnienie płatnika do wypłaty zasiłków w 2013 r.
REKLAMA
Kluczowe znaczenie dla ustalenia, kto jest płatnikiem zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, ma treść art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową. Z przepisu tego wynika, że płatnikami zasiłków są płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (nie dotyczy to zasiłku przysługującego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego). W pozostałych przypadkach, a więc w przypadku ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, ubezpieczonych będących duchownymi, osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia, ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego – płatnikiem zasiłków jest ZUS.
Jak wynika z powyższego, poza okolicznością, komu przysługuje zasiłek i za jaki okres, rozstrzygające znaczenie dla kwestii, kto ma wypłacić zasiłek, stanowi liczba ubezpieczonych, których płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Żeby uznać, że to płatnik składek jest płatnikiem zasiłku, liczba ubezpieczonych zgłaszanych przez niego do ubezpieczenia chorobowego nie może być mniejsza niż 21 ubezpieczonych.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat