reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Choroba niani a zasiłek opiekuńczy

Choroba niani a zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 lat przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, jednak nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Mimo choroby niani dziecka (niezależnie od tego, czy jest osobą z rodziny czy osobą obcą) Państwa pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym synem, gdyż niania nie jest stałym opiekunem dziecka. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bowiem ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego (rodzica niepozostającego w formalnym związku małżeńskim) stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki. To samo dotyczy pobytu małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Za osobę stale opiekującą się dzieckiem uważa się małżonka – rodzica dziecka niezatrudnionego lub przebywającego na urlopie wychowawczym, a także rodziców dziecka zatrudnionych na różnych zmianach. W gronie tych osób nie została uwzględniona niania. Zatem, w przypadku gdy opiekę nad dzieckiem sprawuje osoba świadcząca pracę na podstawie umowy uaktywniającej i podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, która stanie się niezdolna do pracy z powodu choroby, rodzicowi dziecka nie przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.

Należy przypomnieć, że umowa uaktywniająca może być zawarta w celu opieki nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia, lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym do 4. roku życia.

Podstawa prawna:

  • art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.),
  • art. 50–53 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. nr 45, poz. 235).
  • § 23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r., poz. 444).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama