REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier Tusk: obietnica będzie spełniona, 1500 zł dodatku dla mam wracających do pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Premier Tusk: obietnica będzie spełniona, 1500 zł dodatku dla mam wracających do pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas wtorkowego exposé Premier Tusk powiedział, że obietnica będzie spełniona, będzie uchwalona ustawa przyznająca 1500 zł dodatku dla mam wracających do pracy. Co to jest babciowe? Ile wynosi babciowe? Kiedy będzie wprowadzone babciowe?

Co to jest babciowe?

To nie jest świadczenie skierowane dla babć czy dla seniorów w wieku emerytalnym. To świadczenie przeznaczone dla rodziców, którzy chcą wrócić na rynek pracy. Oczywiście w tym powrocie często pomagają babcie i dziadkowe, jednak to już od uznania rodziców dziecka zależy czy będą im płacili za opiekę nad dzieckiem. To nowie świadczenie rodzinne ma wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z założeń 1500 złotych "babciowego" mama dostawałaby na dziecko (lub dzieci) do ich 3 roku życia. 

REKLAMA

Autopromocja

„Babciowe” według programu Koalicji Obywatelskiej

Z programu Koalicji Obywatelskiej a teraz i z zapowiedzi nowego Premiera RP Donalda Tuska wynika, że będzie babciowe. To najważniejsze założenia tego świadczenia:
1) Będzie przysługiwało do 36 miesiąca życia dziecka (od momentu powrotu matki do pracy); 
2) 1500 zł do 3 roku życia na żłobek, klub dziecięcy, nianię albo opiekę „babci” - matka decyduje;
3) Pobudzi to gospodarkę, kobiety będą mogły w dowolnym czasie wrócić na rynek pracy;
4) Ułatwia podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci, umożliwiając zarówno wychowanie dziecka jak i pracę zawodową. Jedocześnie ma być utrzymany rodzinny kapitał opiekuńczy.
5) Ponad 90% kobiet chce wrócić do pracy. 50% kobiet nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. Tym kobietom chcemy pomóc.
6) Doświadczenie z okresu wychowywania pierwszego dziecka jest kluczowe dla decyzji o kolejnym, dlatego wspieramy rodziców już od pierwszego dziecka.

Barbara Socha - pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej - wskazywała, że pomysł Donalda Tuska nie jest oryginalny, bo ma przypominać już funkcjonujące świadczenia z ZUS - Rodzina 500 plus (niebawem 800) czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ponadto istnieje też program MALUCH+

Aktualnie obowiązuje program MALUCH+ Czym jest ta forma wsparcia dla rodziców?

Program MALUCH+ dotyczy organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, warunków (w tym finansowych) świadczonych usług z tym związanych, kwalifikacji osób sprawujących opiekę nad dzieckiem oraz w konsekwencji nadzoru nad warunkami i jakością sprawowanej opieki. W głównej mierze chodzi o wsparcie dla rodziców, którzy chcą posłać swoje dzieci do żłobków, klubów dziecięcych czy skorzystać z usług tzw. dziennych opiekunów. Pomimo wielu lat obowiązywania programu nadal jest duży problem z dostępnością instytucji, pod względem terytorialnym, finansowym oraz w zakresie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz wymagającymi szczególnej opieki.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - nie będzie zlikwidowany!

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To od rodziców zależy, czy będą otrzymywać świadczenie:

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową ,daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przysługuje także rodzicom, na drugie i kolejne dziecko, jeśli przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 1 stycznia 2022 r. dziecko skończyło 12 miesiąc życia, ale nie ukończyło 35 miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie przysługuje proporcjonalnie - za okres od dnia wejścia w życie ustawy , a w przypadku wniosku złożonego w późniejszym terminie od miesiąca złożenia wniosku - do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35. miesiąca życia.

Kiedy będzie wprowadzone babciowe?

Konkretny termin wprowadzenia programu nie jest znany. Ustawa nie jest jeszcze procedowana. Widomo, że nie będzie to 2023 r. być może 2024 a może nawet 2025 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA