| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik na urlopie wypoczynkowym otrzyma zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą dziecka

Czy pracownik na urlopie wypoczynkowym otrzyma zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą dziecka

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego na okres od 10 do 23 lutego br. Pracownik 27 lutego br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad 7-letnim dzieckiem, które podczas pobytu pracownika na urlopie złamało nogę. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione 15 lutego br. Czy w związku z chorobą dziecka urlop wypoczynkowy pracownika uległ przerwaniu? Czy w takim przypadku zasiłek opiekuńczy należy obniżyć o 25%?

Zważywszy na wiek dziecka, którego miałaby dotyczyć opieka, Państwa pracownikowi, co do zasady, przysługiwałoby prawo do zasiłku opiekuńczego, którego wysokość podlegałaby obniżeniu o 25% z uwagi na fakt, że 7-dniowy termin na jego dostarczenie płatnikowi upłynął 22 lutego br. Jednak uwzględniając moment, w którym powstała choroba dziecka, Państwa pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy. Pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, zatem nie musi być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, aby osobiście zaopiekować się dzieckiem. Poza tym choroba dziecka (lub innego członka rodziny) nie stanowi przyczyny do przerwania urlopu wypoczynkowego. Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi – w terminie późniejszym – tej części urlopu wypoczynkowego, która nie została wykorzystana z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego (art. 166 Kodeksu pracy).

Wyliczenie tych przyczyn ma charakter wyczerpujący, a wśród nich nie zostało uwzględnione zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, w tym nad dzieckiem, które złamało nogę.

Złamanie nogi przez dziecko mogłoby mieć wpływ na możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego przez pracownika w innym terminie, gdyby w wyniku tego zdarzenia pracownik nie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym z pracodawcą terminie. Kodeks pracy stanowi, że w przypadku, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 Kodeksu pracy). Odmiennie niż ma to miejsce w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego, przyczyny przesunięcia urlopu wypoczynkowego mają charakter przykładowy, niewyczerpujący. W konsekwencji, przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego będzie uzasadnione nie tylko w przypadkach wymienionych wprost w Kodeksie pracy, np. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, ale również w każdej innej sytuacji, która będzie usprawiedliwiać nieobecność pracownika w pracy, zwłaszcza w przypadku choroby członka rodziny.

Podstawa prawna:

  • art. 32 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 165, art. 166 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »