| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy niewypłacony z powodu śmierci pracownika

Zasiłek chorobowy niewypłacony z powodu śmierci pracownika

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?

● rodzice – prawa majątkowe z istniejącego przed śmiercią pracownika stosunku pracy przysługują rodzicom zmarłego, jeżeli:

- spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej przewidziane dla małżonka ubezpieczonego (dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania małoletnich osób) oraz

- bezpośrednio przed śmiercią pracownik przyczyniał się do ich utrzymania.

Jeżeli zasiłek chorobowy po śmierci pracownika zostanie wypłacony osobie uprawnionej do jego otrzymania (np. wdowie), nie następuje przez to zmiana charakteru tego świadczenia. Świadczenie to w dalszym ciągu ma status zasiłku z ubezpieczenia społecznego. Należy je wykazać i rozliczyć w dokumentach przesyłanych do ZUS.

PRZYKŁAD

Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie na okres od 17 października do 10 listopada 2011 r. Zmarł przed wypłatą należnego zasiłku, 31 października 2011 r. Ostatnim dniem istnienia stosunku pracy jest dzień zgonu pracownika, czyli 31 października br. Jest to zarazem ostatni dzień, kiedy było mu należne świadczenie chorobowe. Całą kwotę zasiłku chorobowego pracodawca wypłacił wdowie po zmarłym pracowniku, ponieważ oprócz niej nie było innych osób, które byłyby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, a tym samym do odbioru świadczenia. Wypłata nastąpiła w listopadzie 2011 r.

Pracodawca ma obowiązek rozliczyć wypłacony zasiłek oraz uwzględnić go w dokumentach rozliczeniowych składanych za listopad (których termin przesłania do ZUS upływa w grudniu 2011 r.). Za zmarłego należy złożyć imienny raport miesięczny ZUS RSA z:

● kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx (wypłata po ustaniu tytułu do ubezpieczeń),

● kodem świadczenia/przerwy 313 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego),

● wykazanym okresem niezdolności do pracy od 17 do 31 października,

● wykazaną kwotą zasiłku wypłaconą wdowie po pracowniku.

Kwotę wypłaconego zasiłku należy rozliczyć w ciężar składek w deklaracji zbiorczej ZUS DRA składanej za listopad 2011 r.

Przejście praw majątkowych ze stosunku pracy w przypadku zgonu pracownika następuje z pominięciem ogólnych zasad postępowania spadkowego. Prawa te przechodzą na uprawnione osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami zmarłej osoby (art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zmarły pracownik pozostawi małżonka oraz inne osoby spełniające warunki do otrzymania po nim renty rodzinnej (np. dzieci), prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą na te osoby nawet wtedy, gdy nie będą one dziedziczyć po zmarłym.

Podstawa prawna

  • art. 67–71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.),
  • art. 65 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 631 Kodeksu pracy,
  • art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK