REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko na zdalnym nauczaniu a zasiłek opiekuńczy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Szewioła
Paulina Szewioła
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zdalna nauka a zasiłek opiekuńczy, gdy dziecko nie ma kwarantanny - covid
Zdalna nauka a zasiłek opiekuńczy, gdy dziecko nie ma kwarantanny - covid
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy zdalne nauczanie uprawnia do zasiłku opiekuńczego dla rodziców? Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko na kwarantannie - to jest pewne. Co z zasiłkiem w czasie hybrydowego funkcjonowania szkoły lub przedszkola? Co wtedy, jeśli dziecko nie jest formalnie na kwarantannie?

Klasa na nauce zdalnej a prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko

Prawo do zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy szkoła lub przedszkole pracują w trybie hybrydowym, jest wątpliwe. Stawia to w trudnej sytuacji rodziców tych dzieci, które np. zostają w domu na mocy decyzji dyrektora, ale nie są formalnie na kwarantannie

REKLAMA

Rodzice młodszych dzieci, które nie są formalnie na kwarantannie, ale muszą zostać w domu i uczyć się zdalnie, mogą nie dostać zasiłku opiekuńczego. W takiej sytuacji znaleźli się pracownicy jednej z uczelni wyższych – pracodawca uznał, że w takim przypadku zasiłek się nie należy. Kluczowe jest bowiem pojęcie „zamknięcia” żłobka, przedszkola lub szkoły, które uprawnia do wypłaty świadczenia z tytułu opieki. A ono budzi wątpliwości. Nie wiadomo bowiem, czy np. wysłanie tylko jednej klasy na naukę zdalną powinno być utożsamiane z zamknięciem szkoły. ZUS konsultuje tę kwestię z resortem rodziny.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje?

REKLAMA

Rodzic objęty ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku opiekuńczego w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem (do ukończenia 14 lat), w tym także wtedy, gdy jego pociecha została poddana izolacji lub kwarantannie w związku z COVID-19. Są one bowiem traktowane tak samo jak choroba.

O wypłatę świadczenia może się również ubiegać opiekun, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły (art. 32 ust. 1 pkt 1a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133).

I tu pojawia się problem. Niedawno do pracowników jednego z uniwersytetów trafił bowiem e-mail dotyczący obowiązujących obecnie zasad ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Wskazano w nim, że w przypadku, gdy nie dochodzi do zamknięcia całej placówki, lecz wprowadzana jest mieszana (hybrydowa) forma kształcenia, która polega na tym, że zawieszone są zajęcia grupy, oddziału lub klasy (w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć) i prowadzone jest kształcenie na odległość, to art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy zasiłkowej nie ma zastosowania. Innymi słowy, zdaniem uczelni, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy część uczniów (lub część klas) uczy się w sposób zdalny, a część stacjonarnie i nie dochodzi do zamknięcia całej szkoły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie zajęć z powodu COVID

O jakie sytuacje chodzi? Beata Patoleta, adwokat i ekspertka ds. prawa oświatowego, przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów (par. 18 ust. 2a rozporządzenia z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach; Dz.U. 2020 poz. 1604).

Zawieszenie zajęć jest w takim wypadku równoznaczne z przejściem na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – wyjaśnia.

Zwraca przy tym uwagę, że zagrożenie zdrowia uczniów jest pojęciem niedookreślonym i szerokim. – W efekcie ocena sytuacji została faktycznie przerzucona na dyrektora placówki – mówi ekspertka.

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) w rozmowie z DGP wskazuje, że co do zasady w sytuacji, gdy np. u nauczyciela wykryto COVID-19, to osoby z kontaktu (m.in. dzieci, które uczył) są kierowane na kwarantannę (a jak wcześniej wyjaśnialiśmy, kwarantanna traktowana jest jak choroba i wówczas zasiłek przysługuje). Nie zawsze jest jednak sytuacja jest tak oczywista.

  • 80 proc. podstawy wymiaru wynosi miesięczny zasiłek opiekuńczy
  • 60 dni w roku można pobierać zasiłek opiekuńczy, jeśli opieki wymaga dziecko z powodu choroby albo zamknięcia szkoły

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji i Nauki w odpowiedzi na pytanie DGP tłumaczy, że zarówno aktualna sytuacja epidemiologiczna, jak i stan zagrożenia zdrowia nie zostały uszczegółowione ze względu na konieczność uwzględnienia zmieniających się w epidemii warunków sanitarnych i zdrowotnych, np. pojedynczych podejrzeń zakażeń lub samych zakażeń, jak i nagłego przyrostu liczby chorych nie tylko w szkole, lecz także na danym obszarze (np. w gminie czy regionie).

Dyrektor, planując zawieszenie zajęć, bierze także pod uwagę moment ustania kwarantanny lub izolacji osób na nie skierowanych przez służby sanitarne – wskazuje Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEiN.

Jak podkreśla, pozytywna opinia wydana przez powiatowego inspektora sanitarnego wobec inicjatywy dyrektora dotyczącej zawieszenia zajęć, każdorazowo będzie uwzględniała istotne w danym momencie elementy zagrożenia epidemiologicznego.

W efekcie mogą zdarzyć się sytuacje, gdy dzieci, które nie są formalnie na kwarantannie, będą musiały zostać w domu i uczyć się zdalnie.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć zarówno całej szkoły, jak i jednej klasy – wyjaśnia mec. Patoleta. Jak wskazuje, ta druga sytuacja ma miejsce głównie wśród klas I–III szkół podstawowych, kiedy ich jedyny nauczyciel został skierowany na kwarantannę, a dyrektor prewencyjnie zdecydował o przejściu całej klasy na naukę zdalną.

Na taki przypadek wskazuje zresztą w swoim mailu wspomniana wcześniej uczelnia. Jako przykład podano bowiem sytuację, gdy nauczyciel został poddany kwarantannie, a dyrektor szkoły zdecydował o wprowadzeniu nauki zdalnej w jednej lub kilku klasach. W praktyce może się też zdarzyć, że cała klasa uczy się zdalnie, ale tylko część uczniów jest formalnie na kwarantannie, ponieważ nie wszyscy mieli kontakt z osobą zakażoną.

Klasa na nauczaniu zdalnym i brak kwarantanny

Czy w takich przypadkach zasiłek opiekuńczy przysługuje? Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW wskazuje, w jakim kierunku powinna pójść interpretacja przepisów. – Uważam, że przejście na naukę zdalną klasy, do której uczęszcza małe dziecko, powinno prowadzić do wypłaty zasiłku opiekuńczego – ocenia.

Jego zdaniem należy wyjść od tego, czemu służy zasiłek opiekuńczy. – To świadczenie chroni osoby, które przejściowo nie mogą pracować ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej i osobistej opieki nad członkiem rodziny – podkreśla.

Dodaje, że w tej grupie są m.in. małe dzieci (zgodnie z ustawą zasiłkową te, które nie ukończyły 8 lat), które wymagają nieustannej pieczy dorosłych, a zatem brak możliwości posłania ich do instytucji sprawującej opiekę usprawiedliwia nieobecność w pracy rodzica i powoduje konieczność udzielenia ochrony zasiłkowej.

Doktor Lasocki zwraca jednocześnie uwagę, że przejście na naukę zdalną nawet tylko niektórych oddziałów danej placówki oznacza dla każdego rodzica konieczność zapewnienia opieki dziecku. Dlatego interpretacja, zgodnie z którą do zamknięcia szkoły nie dochodzi, gdy np. część klas jest kierowana na naukę zdalną, będzie dla wielu po prostu niesprawiedliwa. Wskazuje jednocześnie, że stawia to w trudnej sytuacji szczególnie tych rodziców, którzy nie mogą decydować o godzinach pracy, a jeżeli do tego ich dziecko chodzi do dużej szkoły publicznej, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie wszystkie oddziały zostaną zamknięte w jednym czasie.

Dlatego uważam, że art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy zasiłkowej należy interpretować tak, że jeżeli dla danego dziecka nie jest dostępna opieka instytucjonalna, przez co rodzic musi sprawować bezpośrednią i osobistą opiekę, to zasiłek opiekuńczy przysługuje – uważa ekspert.

Dziecko na zdalnym nauczaniu - czy przysługuje zasiłek?

Zapytaliśmy ZUS, jaka interpretacja przepisów – przyjęta przez uczelnię czy zaproponowana przez eksperta – jest właściwa. – Kwestię ustalania uprawnień do zasiłku opiekuńczego w sytuacji skierowania uczniów na naukę w trybie zdalnym nadal konsultujemy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – wskazuje w rozmowie z DGP Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Analogiczne zapytanie skierowaliśmy też do resortu rodziny. Odpowiedź ministerstwa (patrz ramka) nie jest jednak jednoznaczna. Poprosiliśmy zatem o jej doprecyzowanie. Czekamy na odpowiedź.

Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

"Nauka zdalna nie oznacza automatycznie, że zaistniała przesłanka (nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza – red.) uprawniająca do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem „zdrowym”. Innymi słowy do „nieprzewidzianego zamknięcia” całej placówki oświatowej nie dochodzi w każdej sytuacji, np. w zaplanowanym okresie pobierania nauki zdalnej przez uczniów (zarówno objętych, jak i nieobjętych kwarantanną). Pojawiające się w związku z tym wątpliwości w sprawie prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem „zdrowym” w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku, gdy nie dochodzi do zamknięcia całej placówki (np. szkoły, przedszkola), lecz wprowadzana jest mieszana (hybrydowa) forma kształcenia (opieki), polegająca na tym, że część klas/szkoły funkcjonuje w sposób zdalny, a część stacjonarny – wynikają w zasadzie z indywidualnych decyzji o trybie organizacji nauki."

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA