Czy każde zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA może stanowić podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego
REKLAMA
RADA
Jeżeli pracownik nie uzupełni zwolnienia lekarskiego o kod pokrewieństwa i datę urodzenia osoby, nad którą sprawował opiekę, to na podstawie tego zwolnienia mogą Państwo wypłacić pracownikowi tylko zasiłek chorobowy. Nie ma przeszkód, aby zwolnienie od pracy z powodu choroby pracownika wystawił lekarz pediatra.
UZASADNIENIE
Okoliczność, czy zaświadczenie lekarskie dotyczy choroby Państwa pracownika czy sprawowania przez niego opieki nad chorym członkiem rodziny, musi wyjaśnić sam pracownik. Powinien powiedzieć Państwu, czy zwolnienie zostało wystawione np. na dziecko.
Jeżeli na przedłożonym zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy jest wpisana data urodzenia osoby, nad którą pracownik sprawował opiekę, a brakuje kodu pokrewieństwa, to lekarz wystawiający to zaświadczenie musi uzupełnić ten brak, mimo że pracownik dodatkowo złoży wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego.
WAŻNE!
Tylko prawidłowo wystawione zwolnienie lekarskie jest podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego.
Gdyby zwolnienie lekarskie dotyczyło choroby pracownika, to na zwolnieniu tym nie powinien być wpisany ani kod pokrewieństwa, ani data urodzenia osoby pozostającej pod opieką pracownika. Gdyby okazało się, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione w związku z chorobą pracownika, to jest ono podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego.
Zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz, lekarz stomatolog lub felczer, bez względu na posiadaną specjalizację. Nie został wskazany określony krąg lekarzy, którzy mają prawo wystawić zwolnienie lekarskie dorosłej osobie albo pracownikowi w związku z chorobą dziecka.
Dlatego nie ma przeszkód, aby zwolnienie lekarskie w związku z chorobą pracownika wystawił lekarz pediatra. Na tej podstawie zakład pracy lub ZUS wypłaca wynagrodzenie i zasiłek chorobowy.
Podstawa prawna:
- art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- § 2 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat