| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica wróciła do pracy na część etatu

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica wróciła do pracy na część etatu

Pracownica zatrudniona na 3/4 etatu 3 września 2010 r. urodziła dziecko. Od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim. Z tego tytułu pobierała również zasiłek macierzyński. Na urlopie macierzyńskim przebywała do 20 stycznia 2011 r. 13 stycznia br. złożyła wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni oraz wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy w wymiarze 1/2 etatu. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy?

Za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Wysokość zasiłku macierzyńskiego należy pomniejszać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu (art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej). Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu pozostaje taka sama, jak dla zasiłku za czas podstawowego urlopu macierzyńskiego. Podstawy wymiaru zasiłku nie należy ustalać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Między pobieraniem zasiłku przysługującego z tytułu urlopu macierzyńskiego a zasiłku przysługującego z tytułu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie ma natomiast żadnej przerwy, gdyż dodatkowy urlop następuje od razu po urlopie podstawowym.

WAŻNE!

Wysokość zasiłku macierzyńskiego należy pomniejszyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w czasie dodatkowego urlopu.

Państwa pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej 2-tygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Będąc na dodatkowym urlopie macierzyńskim pracownica pracuje na 1/2 etatu. Stąd wysokość zasiłku macierzyńskiego należy ustalić proporcjonalnie do części etatu pracownicy, za który przysługuje jej zasiłek macierzyński.

PRZYKŁAD

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy (zatrudnionej na 3/4 etatu), obliczona za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, wyniosła 2416,12 zł. Pracownica złożyła wniosek o 2 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie wnioskowała o możliwość wykonywania w tym czasie pracy na 1/2 etatu. Zasiłek ulegnie obniżeniu o 2/3, co wynika z proporcji 1/2 : 3/4.

Za 14 dni dodatkowego urlopu z tytułu zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy 372,12 zł. Wynika to z następujących obliczeń:

2416,12 zł : 30 dni = 80,54 zł (dzienna stawka zasiłku macierzyńskiego),

80,54 zł x 2/3 (0,67) = 53,96 zł,

80,54 zł – 53,96 zł = 26,58 zł,

26,58 zł x 14 (dni zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego) = 372,12 zł.

Podstawa prawna

  • art. 29 ust. 5 i ust. 7, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 1821 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »