reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Do okresu zasiłkowego należy wliczać:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą lub różnymi chorobami, jeżeli nie występuje między nimi przerwa,
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

W przypadku gdy niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą albo przypadająca na okres ciąży wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy niezwiązanej z tymi okolicznościami, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych nieprzerwanych niezdolności do pracy należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego. Zasiłek może być wypłacany przez łączny okres do 270 dni (Informator ZUS „Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”; www.zus.pl).

WAŻNE!

Jeśli pracownica zajdzie w ciążę w trakcie zwykłego zwolnienia lekarskiego, nabywa prawo do 270-dniowego okresu zasiłkowego.

Państwa pracownica po wykorzystaniu 210 dni zasiłku chorobowego przypadającego w okresie ciąży, po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, stała się ponownie niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby co przed porodem. Zatem okres niezdolności do pracy przed przerwą i po przerwie należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Z uwagi na to, że niezdolność do pracy z powodu choroby po przerwie nie przypada w okresie ciąży, pracownica nie ma prawa do dalszego zasiłku chorobowego, gdyż wykorzystała już podstawowy okres zasiłkowy wynoszący 182 dni.

Ponieważ pracownica po wykorzystaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolna do pracy, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Uzyska prawo do tego świadczenia, jeśli jej stan zdrowia wskazuje, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O stanie zdrowia uzasadniającym przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik oddziału ZUS. Prawo do tego świadczenia przyznawane jest na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłuższy niż na 12 miesięcy.

W omawianym przypadku pracownica musi wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza prowadzącego leczenie (na druku ZUS N-9) oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (na druku ZUS Z-10). Tak skompletowaną dokumentację pracownica powinna złożyć w oddziale ZUS właściwym dla jej miejsca zamieszkania. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, od którego nie został wniesiony sprzeciw lub do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, będzie stanowiło podstawę do wydania przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama