Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Do zwolnienia lekarskiego pracownika na chorą żonę powinni Państwo dołączyć zaświadczenie na druku ZUS Z-3 oraz wypełniony i podpisany przez pracownika wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15). Dokumenty powinni Państwo niezwłocznie przekazać do ZUS właściwego ze względu na siedzibę Państwa firmy, czyli do ZUS w Krakowie.
UZASADNIENIE
O tym, kto w 2009 r. wypłaca zasiłki z ubezpieczenia społecznego i kto prowadzi dokumentację zasiłkową, decyduje liczba osób zatrudnionych 30 listopada 2008 r. Od listopada 2008 r. liczba osób zatrudnionych u Państwa wynosi 16. Jeżeli 30 listopada zgłosili Państwo do ubezpieczenia chorobowego tyle osób ubezpieczonych, to od 1 stycznia 2009 r. wypłatę wszystkich zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego przejmuje ZUS (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Państwo, jako płatnik składek, mają obowiązek przyjąć zwolnienie lekarskie, które jest podstawą do wypłaty Państwa pracownikowi zasiłku opiekuńczego na chorą żonę oraz jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Mają Państwo obowiązek niezwłocznie przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie oraz komplet dokumentów do wypłaty zasiłku opiekuńczego.
Podstawą do wypłat zasiłku opiekuńczego Państwa pracownikowi na chorą żonę są:
- wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15, który powinien wypełnić pracownik. ZUS wypłaci zasiłek opiekuńczy m.in. na podstawie oświadczenia pracownika o tym, że nie ma innego członka rodziny, który mógłby zapewnić opiekę chorej żonie;
- zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Z-3 wystawione przez płatnika składek, na którego podstawie ZUS ustali wysokość podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika. Dodatkowo z ZUS Z-3 będzie wynikało, czy pracownik przez cały okres, za który przysługuje mu zasiłek opiekuńczy, podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
WAŻNE!
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje wyłącznie w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
PRZYKŁAD
Umowa o pracę Grażyny S. rozwiązała się 31 stycznia 2009 r. Od 15 stycznia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą córki. 19 stycznia 2009 r. dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie na córkę do 6 lutego 2009 r. Zakład pracy wypłaci pani Grażynie zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia 2009 r. Natomiast za okres od 1 do 6 lutego 2009 r., czyli po rozwiązaniu umowy o pracę, pani Grażyna nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.
Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przekazać do ZUS, w którym się Państwo rozliczają, czyli w Krakowie. W okresie zatrudnienia zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS właściwy miejscowo ze względu na siedzibę zakładu pracy. Natomiast w przypadku niezdolności do pracy powstałej po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy wypłaci ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.
Podstawa prawna:
- art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- § 1 pkt 1, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
- § 3 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat