REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Od listopada 2008 r. zatrudnienie w naszej firmie spadło do 16 osób. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. zasiłki wypłaca ZUS. Pracownik 25 stycznia 2009 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na chorą żonę. Do którego ZUS przekazać dokumenty - ZUS pracownika czy ZUS, w którym opłacamy składki? Nasza firma rozlicza się w Krakowie, pracownik mieszka w Bochni. Jakie dokumenty przygotować pracownikowi w związku z wypłatą zasiłku opiekuńczego?

RADA

Autopromocja

Do zwolnienia lekarskiego pracownika na chorą żonę powinni Państwo dołączyć zaświadczenie na druku ZUS Z-3 oraz wypełniony i podpisany przez pracownika wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15). Dokumenty powinni Państwo niezwłocznie przekazać do ZUS właściwego ze względu na siedzibę Państwa firmy, czyli do ZUS w Krakowie.

UZASADNIENIE

O tym, kto w 2009 r. wypłaca zasiłki z ubezpieczenia społecznego i kto prowadzi dokumentację zasiłkową, decyduje liczba osób zatrudnionych 30 listopada 2008 r. Od listopada 2008 r. liczba osób zatrudnionych u Państwa wynosi 16. Jeżeli 30 listopada zgłosili Państwo do ubezpieczenia chorobowego tyle osób ubezpieczonych, to od 1 stycznia 2009 r. wypłatę wszystkich zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego przejmuje ZUS (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Państwo, jako płatnik składek, mają obowiązek przyjąć zwolnienie lekarskie, które jest podstawą do wypłaty Państwa pracownikowi zasiłku opiekuńczego na chorą żonę oraz jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Mają Państwo obowiązek niezwłocznie przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie oraz komplet dokumentów do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawą do wypłat zasiłku opiekuńczego Państwa pracownikowi na chorą żonę są:

 • wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15, który powinien wypełnić pracownik. ZUS wypłaci zasiłek opiekuńczy m.in. na podstawie oświadczenia pracownika o tym, że nie ma innego członka rodziny, który mógłby zapewnić opiekę chorej żonie;
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Z-3 wystawione przez płatnika składek, na którego podstawie ZUS ustali wysokość podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika. Dodatkowo z ZUS Z-3 będzie wynikało, czy pracownik przez cały okres, za który przysługuje mu zasiłek opiekuńczy, podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje wyłącznie w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę Grażyny S. rozwiązała się 31 stycznia 2009 r. Od 15 stycznia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą córki. 19 stycznia 2009 r. dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie na córkę do 6 lutego 2009 r. Zakład pracy wypłaci pani Grażynie zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia 2009 r. Natomiast za okres od 1 do 6 lutego 2009 r., czyli po rozwiązaniu umowy o pracę, pani Grażyna nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.

Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przekazać do ZUS, w którym się Państwo rozliczają, czyli w Krakowie. W okresie zatrudnienia zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS właściwy miejscowo ze względu na siedzibę zakładu pracy. Natomiast w przypadku niezdolności do pracy powstałej po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy wypłaci ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

Podstawa prawna:

 • art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 1 pkt 1, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
 • § 3 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA