Kategorie

Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Edyta Pisarczyk
Od listopada 2008 r. zatrudnienie w naszej firmie spadło do 16 osób. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. zasiłki wypłaca ZUS. Pracownik 25 stycznia 2009 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na chorą żonę. Do którego ZUS przekazać dokumenty - ZUS pracownika czy ZUS, w którym opłacamy składki? Nasza firma rozlicza się w Krakowie, pracownik mieszka w Bochni. Jakie dokumenty przygotować pracownikowi w związku z wypłatą zasiłku opiekuńczego?

RADA

Do zwolnienia lekarskiego pracownika na chorą żonę powinni Państwo dołączyć zaświadczenie na druku ZUS Z-3 oraz wypełniony i podpisany przez pracownika wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15). Dokumenty powinni Państwo niezwłocznie przekazać do ZUS właściwego ze względu na siedzibę Państwa firmy, czyli do ZUS w Krakowie.

UZASADNIENIE

Reklama

O tym, kto w 2009 r. wypłaca zasiłki z ubezpieczenia społecznego i kto prowadzi dokumentację zasiłkową, decyduje liczba osób zatrudnionych 30 listopada 2008 r. Od listopada 2008 r. liczba osób zatrudnionych u Państwa wynosi 16. Jeżeli 30 listopada zgłosili Państwo do ubezpieczenia chorobowego tyle osób ubezpieczonych, to od 1 stycznia 2009 r. wypłatę wszystkich zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego przejmuje ZUS (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Państwo, jako płatnik składek, mają obowiązek przyjąć zwolnienie lekarskie, które jest podstawą do wypłaty Państwa pracownikowi zasiłku opiekuńczego na chorą żonę oraz jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Mają Państwo obowiązek niezwłocznie przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie oraz komplet dokumentów do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Podstawą do wypłat zasiłku opiekuńczego Państwa pracownikowi na chorą żonę są:

 • wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15, który powinien wypełnić pracownik. ZUS wypłaci zasiłek opiekuńczy m.in. na podstawie oświadczenia pracownika o tym, że nie ma innego członka rodziny, który mógłby zapewnić opiekę chorej żonie;
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Z-3 wystawione przez płatnika składek, na którego podstawie ZUS ustali wysokość podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika. Dodatkowo z ZUS Z-3 będzie wynikało, czy pracownik przez cały okres, za który przysługuje mu zasiłek opiekuńczy, podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje wyłącznie w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

PRZYKŁAD

Reklama

Umowa o pracę Grażyny S. rozwiązała się 31 stycznia 2009 r. Od 15 stycznia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą córki. 19 stycznia 2009 r. dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie na córkę do 6 lutego 2009 r. Zakład pracy wypłaci pani Grażynie zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia 2009 r. Natomiast za okres od 1 do 6 lutego 2009 r., czyli po rozwiązaniu umowy o pracę, pani Grażyna nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.

Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przekazać do ZUS, w którym się Państwo rozliczają, czyli w Krakowie. W okresie zatrudnienia zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS właściwy miejscowo ze względu na siedzibę zakładu pracy. Natomiast w przypadku niezdolności do pracy powstałej po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy wypłaci ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

Podstawa prawna:

 • art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 1 pkt 1, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
 • § 3 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?