REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia
Zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wystawia się w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jakie skutki rodzi nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Kurs językowy na zwolnieniu lekarskim

Nasz pracownik zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 6 do 31 maja. Jest to jego pierwsza choroba w tym roku – za jej czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Na zwolnieniu lekarz wpisał kod 2, tzn. że chory może chodzić. 10 maja otrzymaliśmy informację, że przebywający na zwolnieniu pracownik uczęszcza codziennie na kurs języka angielskiego (na kilka godzin) i przygotowuje się do egzaminu końcowego. W związku z tym planujemy przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego (zatrudniamy ponad 20 osób). Jeżeli informacja zostanie potwierdzona, to czy będziemy mogli uznać, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, i nie wypłacić mu w związku z tym wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia?

Autopromocja

Zobacz również serwis: Zasady podlegania

Jeżeli kontrola wykaże, że pracownik faktycznie uczęszczał codziennie na zajęcia i przygotowywał się do egzaminu, to takie postępowanie mogą Państwo uznać za niewłaściwy sposób korzystania ze zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku pracownik utraci prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres wskazany w zaświadczeniu ZUS ZLA.

Adnotacja "pacjent może chodzić"

Choroba pracownika wiąże się z jego absencją w pracy oraz zwolnieniem od wykonywania obowiązków służbowych. Pracownik podczas okresu zwolnienia od pracy powinien postępować w taki sposób, aby jak najszybciej odzyskać sprawność zdrowotną i wrócić do pracy. Wiąże się to z wypełnianiem zaleceń i wskazówek lekarskich. Adnotacja na zwolnieniu lekarskim wskazująca, że pacjent „może chodzić”, nie oznacza, co do zasady, zezwolenia na podejmowanie każdego wysiłku i aktywności życiowej. Jak bowiem wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (sygn. akt III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2003/10/43): Adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: „pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską.

Zatem fakt, że pracownik może chodzić, nie jest tożsamy z możliwością gospodarowania czasem zwolnienia od pracy w sposób dowolny. W trakcie zwolnienia chory może podejmować czynności, które nie przeszkodzą w procesie dochodzenia do zdrowia. Jeżeli uda się np. na krótki spacer zalecony przez lekarza, to nie można uznać takiego zachowania za niezgodne z celem zwolnienia. Co innego natomiast w przypadku, gdy pracownik na zwolnieniu lekarskim będzie np. remontował mieszkanie. Takie postępowanie można bowiem uznać za niesprzyjające odzyskaniu zdolności do pracy zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.


Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

W przedstawionej w pytaniu sytuacji otrzymali Państwo informację, że pracownik w trakcie zwolnienia uczęszcza codziennie (na kilka godzin) na kurs języka angielskiego i przygotowuje się do końcowego egzaminu. Udział w zajęciach oraz nauka do egzaminu wymaga zarówno wysiłku umysłowego, jak i fizycznego, co może utrudniać rekonwalescencję. Dlatego, jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że otrzymane informacje są zgodne ze stanem rzeczywistym, mogą Państwo postępowanie pracownika potraktować jako nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, czego skutkiem będzie odebranie prawa do świadczenia chorobowego – w tym przypadku wynagrodzenia chorobowego. Uczestnictwo w zajęciach oraz nauka do egzaminu końcowego nie należą bowiem do czynności życia codziennego, jest to zatem wykorzystywanie zwolnienia w innym celu niż odzyskiwanie zdolności do pracy. Stanowisko takie wyraziło też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. SPS-023-21763/11): W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że zwolnienie lekarskie zostało wykorzystane przez pracownika w sposób niezgodny z jego celem, albo stwierdzenia, że pracownik wykonuje w trakcie zwolnienia inną pracę zarobkową, pracownik ten, zgodnie z ustawą chorobową, traci prawo do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) za cały okres określony w zwolnieniu lekarskim, podczas którego wykonywana jest kontrola.

Jeżeli jednak po przeprowadzonej kontroli będą Państwo mieli wątpliwości dotyczące interpretacji informacji zawartych w protokole sporządzonym w wyniku kontroli, to powinni Państwo wystąpić o rozstrzygnięcie do ZUS. W takim przypadku ZUS zwraca się do lekarza leczącego o sporządzenie opinii i wydaje w razie sporu decyzję, od której przysługują stosowne środki odwoławcze do właściwego sądu rejonowego w terminie miesiąca od otrzymania decyzji. W razie potwierdzenia przez ZUS, że faktycznie doszło do nadużycia ze strony ubezpieczonego, traci on prawo do świadczenia chorobowego za cały okres choroby.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Poradniku Organizacji Non Profit >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA