REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia
Zwolnienie lekarskie. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wystawia się w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jakie skutki rodzi nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Kurs językowy na zwolnieniu lekarskim

Nasz pracownik zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 6 do 31 maja. Jest to jego pierwsza choroba w tym roku – za jej czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Na zwolnieniu lekarz wpisał kod 2, tzn. że chory może chodzić. 10 maja otrzymaliśmy informację, że przebywający na zwolnieniu pracownik uczęszcza codziennie na kurs języka angielskiego (na kilka godzin) i przygotowuje się do egzaminu końcowego. W związku z tym planujemy przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego (zatrudniamy ponad 20 osób). Jeżeli informacja zostanie potwierdzona, to czy będziemy mogli uznać, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, i nie wypłacić mu w związku z tym wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia?

Zobacz również serwis: Zasady podlegania

Jeżeli kontrola wykaże, że pracownik faktycznie uczęszczał codziennie na zajęcia i przygotowywał się do egzaminu, to takie postępowanie mogą Państwo uznać za niewłaściwy sposób korzystania ze zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku pracownik utraci prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres wskazany w zaświadczeniu ZUS ZLA.

Adnotacja "pacjent może chodzić"

Choroba pracownika wiąże się z jego absencją w pracy oraz zwolnieniem od wykonywania obowiązków służbowych. Pracownik podczas okresu zwolnienia od pracy powinien postępować w taki sposób, aby jak najszybciej odzyskać sprawność zdrowotną i wrócić do pracy. Wiąże się to z wypełnianiem zaleceń i wskazówek lekarskich. Adnotacja na zwolnieniu lekarskim wskazująca, że pacjent „może chodzić”, nie oznacza, co do zasady, zezwolenia na podejmowanie każdego wysiłku i aktywności życiowej. Jak bowiem wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (sygn. akt III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2003/10/43): Adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: „pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Zatem fakt, że pracownik może chodzić, nie jest tożsamy z możliwością gospodarowania czasem zwolnienia od pracy w sposób dowolny. W trakcie zwolnienia chory może podejmować czynności, które nie przeszkodzą w procesie dochodzenia do zdrowia. Jeżeli uda się np. na krótki spacer zalecony przez lekarza, to nie można uznać takiego zachowania za niezgodne z celem zwolnienia. Co innego natomiast w przypadku, gdy pracownik na zwolnieniu lekarskim będzie np. remontował mieszkanie. Takie postępowanie można bowiem uznać za niesprzyjające odzyskaniu zdolności do pracy zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.


Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

W przedstawionej w pytaniu sytuacji otrzymali Państwo informację, że pracownik w trakcie zwolnienia uczęszcza codziennie (na kilka godzin) na kurs języka angielskiego i przygotowuje się do końcowego egzaminu. Udział w zajęciach oraz nauka do egzaminu wymaga zarówno wysiłku umysłowego, jak i fizycznego, co może utrudniać rekonwalescencję. Dlatego, jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że otrzymane informacje są zgodne ze stanem rzeczywistym, mogą Państwo postępowanie pracownika potraktować jako nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, czego skutkiem będzie odebranie prawa do świadczenia chorobowego – w tym przypadku wynagrodzenia chorobowego. Uczestnictwo w zajęciach oraz nauka do egzaminu końcowego nie należą bowiem do czynności życia codziennego, jest to zatem wykorzystywanie zwolnienia w innym celu niż odzyskiwanie zdolności do pracy. Stanowisko takie wyraziło też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. SPS-023-21763/11): W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że zwolnienie lekarskie zostało wykorzystane przez pracownika w sposób niezgodny z jego celem, albo stwierdzenia, że pracownik wykonuje w trakcie zwolnienia inną pracę zarobkową, pracownik ten, zgodnie z ustawą chorobową, traci prawo do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) za cały okres określony w zwolnieniu lekarskim, podczas którego wykonywana jest kontrola.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jeżeli jednak po przeprowadzonej kontroli będą Państwo mieli wątpliwości dotyczące interpretacji informacji zawartych w protokole sporządzonym w wyniku kontroli, to powinni Państwo wystąpić o rozstrzygnięcie do ZUS. W takim przypadku ZUS zwraca się do lekarza leczącego o sporządzenie opinii i wydaje w razie sporu decyzję, od której przysługują stosowne środki odwoławcze do właściwego sądu rejonowego w terminie miesiąca od otrzymania decyzji. W razie potwierdzenia przez ZUS, że faktycznie doszło do nadużycia ze strony ubezpieczonego, traci on prawo do świadczenia chorobowego za cały okres choroby.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Poradniku Organizacji Non Profit >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  REKLAMA

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  REKLAMA

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  REKLAMA