| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie lekarskie wystawia się w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jakie skutki rodzi nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Kurs językowy na zwolnieniu lekarskim

Nasz pracownik zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 6 do 31 maja. Jest to jego pierwsza choroba w tym roku – za jej czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Na zwolnieniu lekarz wpisał kod 2, tzn. że chory może chodzić. 10 maja otrzymaliśmy informację, że przebywający na zwolnieniu pracownik uczęszcza codziennie na kurs języka angielskiego (na kilka godzin) i przygotowuje się do egzaminu końcowego. W związku z tym planujemy przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego (zatrudniamy ponad 20 osób). Jeżeli informacja zostanie potwierdzona, to czy będziemy mogli uznać, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, i nie wypłacić mu w związku z tym wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia?

Zobacz również serwis: Zasady podlegania

Jeżeli kontrola wykaże, że pracownik faktycznie uczęszczał codziennie na zajęcia i przygotowywał się do egzaminu, to takie postępowanie mogą Państwo uznać za niewłaściwy sposób korzystania ze zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku pracownik utraci prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres wskazany w zaświadczeniu ZUS ZLA.

Adnotacja "pacjent może chodzić"

Choroba pracownika wiąże się z jego absencją w pracy oraz zwolnieniem od wykonywania obowiązków służbowych. Pracownik podczas okresu zwolnienia od pracy powinien postępować w taki sposób, aby jak najszybciej odzyskać sprawność zdrowotną i wrócić do pracy. Wiąże się to z wypełnianiem zaleceń i wskazówek lekarskich. Adnotacja na zwolnieniu lekarskim wskazująca, że pacjent „może chodzić”, nie oznacza, co do zasady, zezwolenia na podejmowanie każdego wysiłku i aktywności życiowej. Jak bowiem wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (sygn. akt III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2003/10/43): Adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: „pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską.

Zatem fakt, że pracownik może chodzić, nie jest tożsamy z możliwością gospodarowania czasem zwolnienia od pracy w sposób dowolny. W trakcie zwolnienia chory może podejmować czynności, które nie przeszkodzą w procesie dochodzenia do zdrowia. Jeżeli uda się np. na krótki spacer zalecony przez lekarza, to nie można uznać takiego zachowania za niezgodne z celem zwolnienia. Co innego natomiast w przypadku, gdy pracownik na zwolnieniu lekarskim będzie np. remontował mieszkanie. Takie postępowanie można bowiem uznać za niesprzyjające odzyskaniu zdolności do pracy zawodowej.

Polecamy także: Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »