| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega pracownik zawierający dodatkowo umowę zlecenia

Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega pracownik zawierający dodatkowo umowę zlecenia

Podmiot zawierający umowę zlecenia z osobą jednocześnie zatrudnioną w ramach stosunku pracy musi ustalić, czy zleceniobiorca podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. W tym celu zleceniodawca musi uzyskać od ubezpieczonego niezbędne informacje, a potem na bieżąco sprawdzać ich aktualność. Płatnik odpowiada bowiem za prawidłowe rozliczenie składek niezależnie od tego, czy zleceniobiorca przekaże prawidłowe dane oraz czy będą one aktualne.

PRZYKŁAD

Piotr K. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej do 31 grudnia 2012 r. Jest studentem 4. roku jednolitych studiów magisterskich. 29 sierpnia br. skończył 26 lat. Od tego dnia zleceniodawca ma obowiązek, w 7-dniowym terminie, zgłosić go do ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego, na formularzu ZUS ZUA. Piotr K. może wyrazić chęć przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, a płatnik musi uwzględnić ten wniosek w przekazywanym do ZUS dokumencie zgłoszeniowym. Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń tego zleceniobiorcy musi wpłynąć do ZUS najpóźniej do środy, 5 września.

(?) Od 1 sierpnia 2012 r. nasza spółka podpisała umowę kontraktu menedżerskiego z prezesem spółki. Jednocześnie nasz szef jest zatrudniony u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy. Jakie składki ZUS powinniśmy za niego rozliczać?

Powinni Państwo rozliczać za prezesa tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli umowa kontraktu menedżerskiego ma charakter umowy o świadczenie usług, to osoba wykonująca taką umowę powinna być traktowana do celów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako zleceniobiorca. Jeżeli ten zleceniobiorca jest zatrudniony gdzie indziej na podstawie umowy o pracę na pełny etat, zleceniodawca ma obowiązek zgłosić go wyłącznie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA. Zleceniobiorca może jednak złożyć wniosek o objęcie również dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu umowy zlecenia. W takim przypadku zamiast dokumentu ZUS ZZA płatnik musi przesłać do ZUS formularz ZUS ZUA i dokonać zgłoszenia zleceniobiorcy do:

  • dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych,
  • obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego oraz
  • obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Co miesiąc od przychodu uzyskanego przez ubezpieczonego należy rozliczyć składki w imiennym raporcie ZUS RZA (albo ZUS RCA) i przekazać do ZUS. W sytuacji gdy ubezpieczony nie uzyskał żadnego przychodu, należy wykazać zerową podstawę wymiaru składek.

PRZYKŁAD

Marta A. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu jako pracownik w Spółce z o.o. DIAMENT. Z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1200 zł (zatrudnienie na 1/2 etatu). Dodatkowo od 1 sierpnia zawarła umowę zlecenia ze Spółką Jawną PARAGRAF. Umowa zlecenia nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy. Zleceniodawca – spółka jawna powinna ją zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz zdrowotnego. Marta A. złożyła wniosek o zgłoszenie jej do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń należy wskazać 1 sierpnia. Tę samą datę należy również wskazać jako datę przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Marta A. zostanie objęta tym ubezpieczeniem od tej daty, jeśli wniosek został złożony w ustawowym terminie, do 8 sierpnia.

(?) Zawarliśmy z naszym pracownikiem (umowa o pracę na pełny etat) umowę zlecenia. Czy powinniśmy zgłosić go dodatkowo do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych? Jeżeli tak, to do jakich?

Nie powinni Państwo odrębnie zgłaszać pracownika do ubezpieczeń, gdyż taka osoba jest traktowana do celów ubezpieczeń jak pracownik. Przychód uzyskany przez pracownika z tytułu umowy zlecenia należy uwzględnić w raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Zleceniobiorca zawierający umowę zlecenia z własnym pracodawcą, z którym wiąże go stosunek pracy, jest traktowany jak pracownik (zob. Słowniczek). Pracodawca, będący jednocześnie płatnikiem składek za tę osobę, również z tytułu umowy zlecenia, powinien w miesiącu, w którym pracownik-zleceniobiorca uzyska przychód z umowy cywilnoprawnej, doliczyć go do przychodu ze stosunku pracy – z wyjątkiem przychodów wyłączonych z oskładkowania (zob. ramka Podstawa wymiaru składek zleceniobiorcy) i wykazać w łącznym raporcie ZUS RCA przekazywanym do ZUS.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »