REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Job Impulse
Rekrutacja stała i praca tymczasowa, outsourcing procesów, doradztwo kadrowe, legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców, delegowanie pracowników do pracy za granicą, błyskawiczne zlecenia, zarządzanie zasobami ludzkimi.
Łukasz Koszczoł
Prezes Job Impulse
praca tymczasowa 2025 agencja pracownik
Praca tymczasowa 2025: agencja pracy, kim jest pracownik tymczasowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Profil pracownika tymczasowego – update

- Z aktualnego raportu “Rynek Usług HR” Polskiego Forum HR wynika, że aż 55% pracowników tymczasowych pozostaje w jednym miejscu pracy do trzech miesięcy, 36% zatrudnionych pracuje tam od trzech do dwunastu miesięcy, a jedynie 9% utrzymuje zatrudnienie powyżej roku. Wyniki te pokrywają się również z naszym badaniem. Krótkie okresy zatrudnienia przekładają się na jedną z największych bolączek rynku pracy tymczasowej - wysoką rotację - mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy tymczasowi, wg danych PFHR, to najczęściej osoby w wieku 26-50 lat (50%), choć znaczną grupę stanowią również młodsi niż 26 lat (30%) oraz osoby powyżej 50. roku życia (20%). Rozkład płci jest niemal równy - 51% stanowią mężczyźni, a 49% kobiety. Zdecydowana większość zatrudnienia tymczasowego przypada na branżę produkcyjną (61%), a kolejne 38% pracuje w sektorze usług.

Z badania Job Impulse wynika, że spośród wszystkich kryteriów przy wyborze oferty pracy, największe znaczenie dla kandydatów mają trzy następujące czynniki:

  1. wysokość wynagrodzenia - 81%,
  2. lokalizacja miejsca pracy - 65% oraz
  3. szansa na stałe zatrudnienie w zakładzie pracy - 47%.

REKLAMA

Co ciekawe, w przypadku cudzoziemców, coraz liczniejszej grupy wśród zatrudnionych, priorytety są takie same, choć występują drobne różnice w odsetkach (kolejno 86%, 61%, 48%). Czwartym wskazaniem jest szybkość procesu rekrutacji – 39%, a piątym z bliskim wynikiem, wysokość premii – 38%.

Warto zwrócić uwagę na rosnące znaczenie dodatkowych udogodnień dla kandydatów. Bezpłatny transport do lub z miejsca pracy zyskał na znaczeniu – wskazywany przez 36% badanych, awansował w rankingu z 8. na 6. miejsce (w ubiegłym roku 33%). Coraz więcej osób docenia również możliwość dopełnienia formalności zdalnie – ten aspekt wskazało 19% respondentów, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych i przesunięcie z 11. na 9. pozycję w zestawieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co decyduje o przewadze agencji na rynku?

REKLAMA

Wśród opinii klientów wyraźnie wybrzmiewa, co dziś decyduje o jakości współpracy z agencją pracy tymczasowej. Coraz większą wagę przywiązuje się do niezawodnej sprawności operacyjnej, czyli zdolności szybkiego reagowania na zmienne potrzeby rekrutacyjne, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu dopasowania kandydatów do oczekiwań danego zakładu pracy. Zdaniem ekspertów Job Impulse dziś liczy się nie tylko liczba zatrudnionych, ale jakość każdego etapu procesu – od preselekcji i rekrutacji kandydatów, przez formalności związane z dokumentacją czy legalizacją zatrudnienia, onboarding w miejscu pracy, aż po bieżącą opiekę koordynatora oraz sprawną komunikację z klientem. Bez sprawdzonych schematów działania opartych na profesjonalizmie zespołu agencyjnego nie da się utrzymywać kontraktów i przyciągać wartościowych kandydatów.

Z tegorocznego badania Job Impulse wynika jasno, że firmy coraz bardziej świadomie oceniają jakość współpracy z agencją pracy tymczasowej, a kluczowe znaczenie mają dziś trzy aspekty: jakość obsługi klienta - 72%, doświadczenie w branży reprezentowanej przez klienta – 63% oraz dobre opinie/referencje - 55%. Dopiero po tych wskazaniach pojawia się kryterium ceny z wynikiem 51%, a dalej kwestia zespołu przypisanego do danego projektu – 33%.

Nowością w badaniu jest szczegółowa analiza obszaru legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, który, choć wcześniej badany pośrednio, w tym roku został wyodrębniony jako samodzielny wskaźnik jakości. Zyskał wysoką ocenę średnio 4,7/5 i pokazuje, że profesjonalna oraz sprawna obsługa formalna, w tym doradztwo, znajomość przepisów migracyjnych, poprawność i terminowość raportów czy faktur, stają się coraz istotniejszą przewagą konkurencyjną agencji. - Legalizacja, jeszcze niedawno postrzegana jako element pomocniczy, dziś współdecyduje o skuteczności projektów rekrutacyjnych, zwłaszcza w branżach, w których zatrudnienie cudzoziemców jest standardem – Łukasz Koszczoł.

Polecamy: Zatrudnianie cudzoziemców 2025. Nowe zasady i procedury

Coroczne badanie - mapa zmian i priorytetów w pracy tymczasowej

Coroczne badanie Job Impulse pokazuje, jakie czynniki obecnie odgrywają kluczową rolę na rynku pracy, a także definiuje w nim sytuację agencji pracy. Teraz w centrum uwagi znajdują się:

  • umiejętność szybkiego działania przy zachowaniu wysokiej jakości,
  • kompetencje związane z legalizacją pracy cudzoziemców,
  • zdolność budowania relacji opartych nie na cenie, lecz na realnej wartości,
  • indywidualne podejście oraz elastyczność w realizacji projektów.

Świadomość, że tymczasowość nie stoi w sprzeczności z profesjonalizmem, a szybka rekrutacja może i powinna iść w parze z trwałym partnerstwem, będzie decydować o przewadze konkurencyjnej na rynku pracy.

Metodologia badania

Badanie satysfakcji zostało przeprowadzone przez Job Impulse wśród dwóch kluczowych grup interesariuszy: pracowników tymczasowych oraz przedstawicieli firm korzystających z usług agencji. Łącznie zebrano 1070 ankiet od pracowników tymczasowych oraz 97 ankiet od reprezentantów firm zlokalizowanych w różnych miastach Polski. Respondenci reprezentowali szerokie spektrum branż, w tym produkcję, logistykę, usługi oraz sektory specjalistyczne. Celem badania było uchwycenie aktualnych oczekiwań, potrzeb i opinii obu stron współpracy, a także zidentyfikowanie trendów i wyzwań na rynku pracy tymczasowej. Wyniki zostały opracowane w formie zbiorczych analiz i zestawień jakościowych, przy zachowaniu anonimowości respondentów.

oprac. Emilia Panufnik
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

REKLAMA

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

REKLAMA