REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS? / fot. Shutterstock
Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS? / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca a konieczność założenia profilu PUE ZUS

Gdy pracodawca jest zobowiązany do przekazywania elektronicznie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS, ma obowiązek posiadania profilu PUE ZUS. W przypadku gdy płatnik nie ma takich zobowiązań, może profil utworzyć dobrowolnie. Oznacza to, że pracodawca, który zatrudnia do 5 pracowników i nie chce założyć konta PUE, otrzymuje każdorazowo wydruk e-ZLA, który lekarz przekazuje pracownikowi. Natomiast pracodawca rozliczający się za więcej niż 5 pracowników ma obowiązek założenia profilu na PUE. Przepisy nie przewidują jednak sankcji za brak konta na PUE. W takiej sytuacji pracodawca nie ma dostępu do zwolnień lekarskich swoich pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca bez profilu PUE – obowiązek informacyjny w stosunku do pracowników

REKLAMA

Gdy dany pracodawca zdecyduje nie zakładać profilu PUE, wówczas musi poinformować na piśmie nowo zatrudnionych pracowników o konieczności dostarczenia do zakładu pracy wydruku zwolnienia lekarskiego, które lekarz wystawił w formie elektronicznej. Takiego zawiadomienia ze strony pracodawcy należy dokonać pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez pracownika.

Zgodnie z powyższym, jeśli pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS, pracownik dostarcza mu wydruk e- ZLA otrzymany od lekarza. Co istotne, płatnik nie ma obowiązku dostarczania wydruku do ZUS, ponieważ uwierzytelnienie podpisem elektronicznym E-ZLA na PUE przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem przez system zwolnienia do ZUS.

Zaświadczenie ZUS Z-3

W przypadku gdy pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, ma obowiązek przekazania do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 lub Z-3a. Zaświadczenie powinno zawierać informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku. Z-3 traktowany jest także jako wniosek pracownika o zasiłek. Zgodnie z przepisami płatnik ma 7 dni od otrzymania wydruku e-ZLA na dostarczenie Z-3 do ZUS.

Wniosek ZUS Z-15

 Jeżeli przedmiotowe zwolnienie dotyczy opieki, konieczne jest również wypełnienie przez ubezpieczonego wniosku ZUS Z-15.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaświadczenie na formularzu wydrukowanym z systemu

Przewiduje się możliwość wystawienia zwolnienia na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego. Dotyczy to sytuacji, kiedy niemożliwe jest udzielenie zwolnienie w formie elektronicznej, np. z powodu braku dostępu do internetu. Jeśli lekarz nie zelektronizował tego zaświadczenia, osoba ubezpieczona dostarcza wydruk pracodawcy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Konto tylko na osobę fizyczną!

REKLAMA

Warto podkreślić, że profil PUE zakładany jest wyłącznie na osobę fizyczną. Zgodnie z Regulaminem Nowego Portalu Informacyjnego ZUS jeśli płatnik składek jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wówczas musi założyć konto PUE za pośrednictwem przedstawicieli ustawowych lub statutowych. W razie potrzeby można udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. pracownikowi zakładu.

Płatnik składek będący osobą fizyczną również może udzielić pełnomocnictwa do założenia profilu PUE ZUS. Wówczas profil można założyć i dla płatnika i pełnomocnika (innej osoby fizycznej) bądź tylko dla pełnomocnika.

Profil PUE zakłada się za pośrednictwem internetu. Wizyta w ZUS jest jednak konieczna, jeśli osoba zakładająca profil nie posiada certyfikatu kwalifikowanego ani profilu zaufanego ePUAP, dzięki którym można uwierzytelnić swoją tożsamość. Warto również zaznaczyć, że pełnomocnictwo musi być złożone w placówce ZUS. Można to zrobić osobiście bądź wysłać je pocztą. Ponadto istnieje możliwość elektronicznego udzielenia pełnomocnictwa. Służy temu formularz ZUS-PEL. W takim przypadku przesyła się je do ZUS z PUE przez płatnika-mocodawcę, który ma swój profil na PUE ZUS. Warto podkreślić, że w celu odbierania elektronicznych zaświadczeń lekarskich nie wystarczy zarejestrowanie upoważnienia ZUS-PEL tylko do korespondencji. Aby mieć wgląd w elektroniczne zwolnienia, konieczny jest dostęp do profilu płatnika składek, a tu ZUS wymaga upoważnienia w pełnym zakresie. Pełnomocnictwo udzielone na druku ZUS-PEL odwołuje się pisemnie.

Spółka prawa handlowego ma kilku właścicieli. Kto może zostać uprawniony do założenia profilu PUE i wglądu we wszystkie zwolnienia lekarskie? Właściciele mogą wspólnie wybrać osobę, która będzie upoważniona do czynności przed ZUS. Przepisy prawa nie narzucają, kto w takiej sytuacji powinien mieć dostęp do profilu płatnika składek na platformie.

Jeśli pracodawca/płatnik obsługiwany jest przez biuro rachunkowe, pełnomocnictwa do założenia profilu na PUE można udzielić pracownikowi wspomnianego biura.

W celu założenia profilu ZUE jedna osoba fizyczna może być pełnomocnikiem dowolnej liczby płatników składek.

Księgowa była upoważniona przez płatnika składek do założenia konta na PUE i wglądu we wszystkiego e-ZLA. Księgowa zwolniła się z pracy i nikt nie miał już dostępu do platformy. W celu uniknięcia takich sytuacji płatnik może upoważnić kilka osób do dostępu do profilu płatnika składek.

Korzyści dla pracodawcy

Pracodawca posiadający konto PUE ZUS ma ułatwioną pracę nad dokumentacją. Wszystkie zwolnienia lekarskie pracowników pojawiają się na profilu płatnika bezpośrednio po wystawieniu ich przez lekarzy. Znajdują się w wydzielonej części skrzynki ,,Dokumenty i wiadomości'' oraz w zakładce „Zaświadczenia lekarskie”. Ma więc dostęp do zwolnień w formie dokumentów elektronicznych z podpisem lekarza oraz do wszelkich danych zawartych w tych zwolnieniach. Ponadto, zwolniony jest z obowiązku dostarczenia zwolnienia do ZUS. E-ZLA znajdujące się na platformie PUE są dowodem do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Co więcej, płatnik składek bezpośrednio pod danymi o elektronicznych zaświadczeniach lekarskich na PUE ma funkcję „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia". Po wybraniu tej możliwości formularz wniosku o kontrolę uzupełnia się odpowiednimi danymi dotyczącymi zaświadczenia lekarskiego. Wszystko to wpływa korzystnie na usprawnienie pracy zarówno pracodawcy jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA