REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r. / fot. Shutterstock
Zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 r. będą wyłączną formą udzielania zaświadczenia o niezdolności pracownika do pracy. Zwolnienia papierowe mogą być stosowane tylko do 30 listopada 2018 r. Jak wystawić e-ZLA?

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do 30 listopada 2018

Zwolnienia lekarskie wystawianie na papierowym formularzu wkrótce staną się przeszłością. Lekarze mają taką możliwość tylko do 30 listopada 2018 roku. W przypadku wystawiania zwolnienia na starych zasadach lekarz przekazuje pacjentowi wydruk i informuje go o konieczności dostarczenia do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania. W razie opóźnienia zasiłek chorobowy lub opiekuńczy obniża się o 25%. Niższy zasiłek będzie przysługiwał za dni od 8 dnia od otrzymania zwolnienia do dnia dostarczenia go do pracodawcy.

Autopromocja

ZOBACZ KROK PO KROKU JAK WYSTAWIĆ E-ZLA: Jak wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA - PORADNIK ZUS

Wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018

Od 1 grudnia 2018 roku akceptowane będą wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane na komputerze lub innym urządzeniu mobilnym (czyli np. także podczas wizyty domowej lekarza). E-ZLA lekarz może wystawić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Istnieje druga możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Służą temu specjalne aplikacje używane w gabinetach lekarskich, które są zintegrowane z PUE. W celu zintegrowania aplikacji z PUE Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia podmiotom zewnętrznym niezbędną dokumentację. Dzięki temu dokumenty elektronicznych zaświadczeń lekarskich mogą być przekazywane także przez aplikacje znane już poszczególnym lekarzom, a ubogacone o konkretne funkcje. Warto nadmienić, że w przypadku korzystania z aplikacji w razie wystąpienia różnego rodzaju problemów należy skontaktować się z dostawcą danej aplikacji gabinetowej, a nie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE ZMIANY - > PPK, dokumentacja pracownicza, CUDZOZIEMCY -> więcej >>

Ponadto oprogramowanie w portalu PUE ZUS udostępniane jest bezpłatnie, natomiast pozostałe kwestie techniczne związane z wystawianiem zwolnień elektronicznych pozostają poza kompetencją ZUS (np. koszt aplikacji gabinetowej, urządzeń mobilnych)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Korzyści zwolnień elektronicznych

Elektroniczne zwolnienia lekarskie przynoszą korzyści zarówno lekarzom, pracodawcom jak i pracownikom. Nowy sposób wystawiania zwolnień jest łatwiejszy i szybszy, co usprawnia pracę lekarzy. Pracownik nie musi przekazywać dokumentu pracodawcy (lub przedsiębiorca nie musi dostarczać zwolnienia do ZUS). Pracodawca otrzymuje informację o zwolnieniu ma swoim profilu PUE.  Lekarz wystawia e-ZLA na swoim profilu PUE, następnie system przekazuje zwolnienie do ZUS oraz do pracodawcy danego pacjenta/pracownika, a także na profil samego pacjenta/pracownika/ubezpieczonego (jeśli dana osoba posiada profil na PUE).

Źródło grafiki: ZUS

Ponadto w przypadku elektronicznych zwolnień lekarskich nie ma możliwości nieterminowego dostarczenia ich do ZUS. Podpisanie e-ZLA przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem go do ZUS.


Przewiduje się sytuacje, kiedy to zwolnienie będzie udzielane na formularzu wydrukowanym z systemu (np. brak internetu). Wówczas należy dokonać  elektronizacji zwolnienia w ciągu 3 dni roboczych od wystawienia (bądź od ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zwolnienia). Nowe przepisy przewidują również karę za powtarzające się naruszanie zasad o elektronizacji zwolnień wystawionych na formularzach wydrukowanych z systemu. W takich przypadkach ZUS może wydać decyzję o cofnięciu upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Taka regulacja mobilizuje lekarzy do przestrzegania 3-dniowego terminu na elektronizację zwolnienia.

Jak wystawić e-ZLA?

W celu dokonania czynności wystawienia e-ZLA lekarz po zbadaniu pacjenta i stwierdzeniu niezdolności do pracy loguje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub innej aplikacji używanej w danym gabinecie (np. mMedica). Na PUE lekarz ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców jako płatników składek oraz członków rodziny, jeśli zostali zgłoszeni przez pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego (co jest istotne przy wystawianiu zwolnienia na opiekę nad członkami rodziny). Jeśli dane są niekompletne, lekarz pozyskuje je od pacjenta i dopisuje. Wpisując numer PESEL pacjenta, pozostałe dane na e-ZLA uzupełniają się automatycznie. Adres, pod którym pacjent będzie przebywał na zwolnieniu można wybrać z listy bądź wpisać ręcznie. System sam koryguje datę początku niezdolności do wykonywania pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami i datą ostatniego zwolnienia. Ponadto podpowiada kod literowy (A i D) oraz numer statystyczny choroby.

E-ZLA może wystawić tylko lekarz. Nie ma możliwości upoważnienia innej osoby do wystawienia zwolnienia, np. pielęgniarki. Dokument uwierzytelnia się za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Lekarz nie może nikomu udostępniać kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Warto dodać, że lekarz nie ma obowiązku archiwizacji i przechowywania wystawionych zwolnień lekarskich.

Jeśli pracownika łączy stosunek pracy z więcej niż jednym pracodawcą, wówczas lekarz dla każdego płatnika składek wystawia oddzielne e-ZLA.

Na Platformie lekarz ma dostęp do wszystkich zwolnień swojego pacjenta (także wydanych przez lekarza orzecznika ZUS), co pozwala sprawdzić kto wystawiał wcześniejsze zwolnienia, z jakiej przyczyny i na jak długo.

Jeśli pacjent wymaga przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej, którą bezpłatnie prowadzi ZUS, lekarz może skierować go na nią od razu po wystawieniu e-ZLA. System podpowiada, jeśli jest taka możliwość.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 Nr 60, poz. 636 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    REKLAMA