W którym kraju należy płacić składki za pracownika zatrudnionego w Polsce, który cyklicznie jest wysyłany do pracy za granicę
REKLAMA
Pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Nie ma podstaw do opłacania składek za pracownika do systemu francuskiego.
REKLAMA
UZASADNIENIE
W opisanej sytuacji zastosowanie ma rozporządzenie unijne nr 1408/71, które dotyczy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Przepisy tego rozporządzenia określają m.in. zasady ustalania, w którym państwie członkowskim UE należy opłacać składki z tytułu zatrudnienia bądź pracy na własny rachunek. Jednym z celów prawodawstwa unijnego jest bowiem wyeliminowanie podwójnego opłacania składek przez osobę migrującą zarobkowo w obrębie Wspólnoty. Taka osoba powinna podlegać ubezpieczeniom tylko w jednym państwie.
Jedna z regulacji wynikająca z powyższego rozporządzenia wskazuje, że pracownik najemny zatrudniony na terytorium jednego państwa członkowskiego podlega ustawodawstwu tego państwa, nawet jeżeli mieszka na terytorium innego państwa członkowskiego lub jeżeli przedsiębiorstwo lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 13 ust. 2 pkt a rozporządzenia Rady nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego...). Jednak w przypadku opisanym w pytaniu ta regulacja nie ma zastosowania, ponieważ pracownik zatrudniony w Polsce tylko część pracy wykonuje we Francji, a pozostałą część pracy wykonuje w Polsce.
REKLAMA
W przypadku pracownika zatrudnionego w Państwa firmie, decydujące znaczenie ma ustalenie państwa, w którym pracownik ma miejsce zamieszkania. Osoba zwykle zatrudniona na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich podlega bowiem ustawodawstwu państwa członkowskiego, na terytorium którego mieszka, jeżeli część swojej działalności wykonuje na tym terytorium lub jeżeli jest związana z kilkoma przedsiębiorstwami lub z kilkoma pracodawcami mającymi zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium różnych państw członkowskich (art. 14 ust. 2 lit. b (i) rozporządzenia Rady nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego...).
Powyższe oznacza, że fakt zatrudnienia i stałego zamieszkania tej osoby w Polsce przesądza o tym, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym (i równocześnie ubezpieczeniu zdrowotnemu) w Polsce. W takiej sytuacji składki na ubezpieczenia społeczne (i zdrowotne) powinny być opłacane wyłącznie do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, od sumy przychodów za pracę świadczoną w Polsce i we Francji. Nie ma natomiast podstaw do opłacania składek ubezpieczeniowych do systemu francuskiego.
Państwa pracownik powinien jednak przedstawić we Francji zaświadczenie na druku E-101PL wystawione przez właściwy oddział ZUS (jednostkę ZUS, w której rozlicza się Państwa firma). Na podstawie tego zaświadczenia udokumentuje brak podstawy do objęcia go francuskim systemem ubezpieczeń i brak obowiązku opłacania składek do tego systemu.
Podstawa prawna
- art. 2, art. 13, art. 14 ust. 2 lit. b (i) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U.UE.L. 71.149.2).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat