REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy trzeba opłacić składki od rekompensaty wypłaconej w związku z likwidacją nagród jubileuszowych

Izabela Lipińska

REKLAMA

W ramach oszczędności nasza firma postanowiła zrezygnować z wypłacania pracownikom nagród jubileuszowych. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, do tej pory pracownik miał prawo do nagrody po upływie każdych 5 lat pracy w zakładzie. Od kwoty nagrody nie odprowadzaliśmy składek na ZUS, ale pobieraliśmy zaliczkę na podatek dochodowy. Likwidacja nagród nastąpiła z końcem roku. Zarząd firmy podjął jednak decyzję, że osobom, którym taka nagroda przysługiwałaby w 2010 r., wypłaci tytułem rekompensaty jednorazowe świadczenia pieniężne w wysokości i na zasadach obowiązujących przy wypłacie nagród jubileuszowych. Czy od takich rekompensat trzeba opłacić składki na ZUS i pobrać zaliczkę na podatek?

Nie, zgodnie ze stanowiskiem ZUS, świadczenie pieniężne wypłacone pracownikom jako rekompensata z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne. Należy natomiast pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Nagroda jubileuszowa jest to dodatkowe świadczenie pieniężne, przyznawane pracownikom jako wynagrodzenie za długoletni staż pracy. Świadczenie to nie jest przewidziane w przepisach powszechnego prawa pracy, z wyjątkiem wąskiej grupy pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej. Decyzja pracodawcy spoza sfery budżetowej o wprowadzeniu takiej gratyfikacji do wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu ma dobrowolny charakter.

Zasady wypłaty nagrody jubileuszowej powinny być uregulowane w wewnątrzzakładowych przepisach o wynagradzaniu. Co do zasady, nagroda ta jest świadczeniem periodycznym, wypłacanym w określonych odstępach czasowych, np. po upływie 5 lub 10 kolejnych lat pracy.

Nagroda jubileuszowa (gratyfikacja), której zasady wypłaty są uregulowane w zakładowych przepisach prawa pracy, jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warunkiem zwolnienia jest jednak to, aby zgodnie z wewnętrznymi przepisami obowiązującymi w zakładzie pracy świadczenie to było wypłacane nie częściej niż raz na 5 lat (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Nagroda jubileuszowa, która przysługuje pracownikom częściej niż co 5 kolejnych lat pracy, nie jest zwolniona ze składek.

Bez względu na to, za jakie okresy nagroda jubileuszowa jest pracownikowi przyznawana, zawsze należy od niej odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Zlikwidowali Państwo nagrody jubileuszowe z końcem 2009 r. Aby jednak pracownicy, którzy nabyliby prawo do tej nagrody w najbliższym czasie (w 2010 r.) nie byli poszkodowani, zdecydowali Państwo, że na podstawie zarządzenia pracownicy ci otrzymają jednorazowo świadczenie pieniężne w wysokości i na zasadach obowiązujących dotychczas w odniesieniu do nagród jubileuszowych, jako rekompensatę pieniężną z tytułu likwidacji tych nagród. Wysokość i zasady wypłaty tego świadczenia są takie same jak dla nagrody jubileuszowej, ale nie jest to nagroda jubileuszowa. Jednak zgodnie ze stanowiskiem ZUS, od takiego świadczenia również nie należy potrącać składek na ubezpieczenia społeczne (i tym samym na ubezpieczenie zdrowotne). Świadczenie pieniężne wypłacone jako rekompensata z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych jest objęta zwolnieniem pod warunkiem, że wypłacane wcześniej nagrody jubileuszowe podlegały zwolnieniu.

WAŻNE!

Rekompensata z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pod warunkiem, że nagrody te były przyznawane nie częściej niż co 5 lat.

REKLAMA

Część prawników uważa jednak, że rekompensaty z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych nie powinny być objęte zwolnieniem ze składek. Wypłaty tego rodzaju są przyznawane i wypłacane po likwidacji wewnętrznych przepisów regulujących prawo do nagrody jubileuszowej. Rekompensata jest świadczeniem dodatkowym i ma inne przeznaczenie niż nagroda jubileuszowa – jest rekompensatą utraconego przywileju, a nie nagrodą za wysługę lat.

Stanowisko ZUS nie znajduje też wprost potwierdzenia w przepisach prawa powszechnego. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zawiera zamknięty katalog przychodów zwolnionych ze składek. Świadczenia wymienione w tym rozporządzeniu stanowią wyjątek od zasady, że podstawą wymiaru składek jest każdy przychód pracownika ze stosunku pracy. Nie powinno się stosować wykładani rozszerzającej tych przepisów. Przepisy rozporządzenia wyłączają ze składek jedynie nagrody jubileuszowe wypłacane nie częściej niż co 5 lat, nie wskazują natomiast, że mogą to być też inne świadczenia związane z takimi nagrodami, np. wypłacane w związku z ich likwidacją.

W związku z tym, że zwolnienie ze składek rekompensat z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych rodzi wątpliwości, warto zwrócić się do właściwego oddziału ZUS z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w tej sprawie, by w przyszłości udokumentować podstawę zwolnienia tych świadczeń ze składek. W piśmie należy zwięźle przedstawić stan faktyczny, dołączyć akt regulujący prawo do nagród jubileuszowych i ewentualnie dokument przyznający prawo do jednorazowego świadczenia kompensacyjnego (uchwałę zarządu, regulamin).

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA