REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie i legalnie oszczędzić na składkach ZUS?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak bezpiecznie i legalnie oszczędzić na składkach ZUS?
Jak bezpiecznie i legalnie oszczędzić na składkach ZUS?

REKLAMA

REKLAMA

To pytanie zapewne zadaje sobie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce. Składki na ZUS wynoszą już prawie 1400 złotych miesięcznie, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że są to środki na bieżąco konsumowane lub marnotrawione i żadnej emerytury z tego nie będzie.

Zatem, jak legalnie prowadzić działalność nie płacąc składek ZUS?

REKLAMA

Odpowiadając na to pytanie, musimy zacząć od art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, który mówi, że:

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:

  1. Osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych;

  2. Twórcę i artystę;

  3. Osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

  1. w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

  2. z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;

  1. Wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;

  2. Osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ponadto powyższy przepis, w kolejnych ustępach definiuje pojęcie twórcy i artysty na potrzeby uznania danej osoby za prowadzącą działalność gospodarczą:

  1. Za twórcę, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, uważa się osobę, która tworzy dzieła w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego oraz sztuki ludowej, będące przedmiotem prawa autorskiego.

  2. Za artystę, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, uważa się osobę wykonującą zarobkowo działalność artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii, a także w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów i kaskaderów.

Ponadto należy mieć na uwadze art. 6 ust. pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4 (tj. uczniowie poniżej 26 roku życia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Analizując powyższe przepisy przedstawiamy poniżej legalne sposoby na uniknięcie optymalizacji składek ZUS

REKLAMA

1) Spółka komandytowo-akcyjna.
W tym modelu, zarówno komplementariusz, jak i akcjonariusz takiej spółki nie podlegają obowiązkowi zapłaty składek na ZUS. Ta forma prowadzenia działalności jest jednak przeznaczona raczej dla większych podmiotów, gdyż cechuje ją bardzo duży formalizm księgowy, co w efekcie wiąże się z poważnymi kosztami obsługi prawnej, księgowej i doradztwa podatkowego. Istotną wadą tego rozwiązania jest także podwójne opodatkowanie dochodu takiej spółki.

REKLAMA

2) Spółka z ograniczona odpowiedzialnością.
Spółki z o.o., pod warunkiem, że mają co najmniej 2 udziałowców, wyłączone są spod ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Ten sposób optymalizacji wydaje się zatem dość bezpieczny, choć obserwujemy już kontrole ZUS w takich spółkach, które mają za zadanie ustalić czy drugi wspólnik nie jest jedynie tzw. słupem, zapewniającym parasol przed ZUS. W ocenie ZUS, jest to dość oczywiste, jeśli stosunek posiadanych w spółce udziałów wynosi 99:1, 95:5, itp. Oczywiście, można "słupowi" przyznać udział 50%, aby skuteczni ukryć się przez ZUS-em, ale należy pamiętać, że wtedy taki "słup" nabywa automatycznie prawo do udziału w zysku na poziomie 50%, a zatem takie rozwiązanie prowadzi bezpośrednio z deszczu pod rynnę. Jeśli dodamy do tego, że spółka z o.o., jest podwójnie opodatkowana, a jej właściciele będący jednocześnie członkami zarządu ponoszą osobistą odpowiedzialność z art. 299 k.s.h., za zobowiązania spółki, to należy się poważnie zastanowić czy taka optymalizacja składek ZUS jest tym, co chcemy osiągnąć.

3) Działalność gospodarcza prowadzona przez osobę pozostającą w stosunku pracy.
Jest to ciekawa odpowiedź na pytanie z nagłówka - Jak ominąć ZUS. Optymalizacja składki ZUS połączona z pracą na etacie pozwala przedsiębiorcy opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce, odbywa się to tak, że pracujący na etacie jeden z małżonków, rejestruje na siebie działalność gospodarczą, którą faktycznie wykonuje drugi z nich, przedstawiający się jako... pełnomocnik firmy. Stanowczo nie polecamy takiej praktyki, gdyż oboje małżonkowie narażają się na odpowiedzialność karną skarbową z art. 55 kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi jasno, że działalność gospodarcza osoby pozostającej w stosunku pracy nie może stanowić fikcji stworzonej wyłącznie na potrzeby optymalizacji składek ZUS. Dodatkową wadą takiego rozwiązania, jest pełna odpowiedzialność osobistym majątkiem przedsiębiorcy za zobowiązania wynikające z niezapłaconych faktur, niezrealizowanych umów, itp. Potencjalne widmo egzekucji komorniczej, nawet za niezawinione przez przedsiębiorcę zdarzenia oraz postępowanie karno-skarbowe, to poważne powody, aby zastanowić się czy taka optymalizacja składek ZUS jest dla nas bezpieczna.

4) Działalność gospodarcza prowadzona przez rolnika.
Przepis art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników podaje warunki, jakie musi spełnić rolnik lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczyna współpracę przy prowadzeniu tej działalności. Jest to dość korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorcy-rolnika, który nadal może podlegać ubezpieczeniu w KRUS, jednak zawiera kilka utrudnień lub nawet ograniczeń. Najistotniejszym z nich są obecnie obowiązujące ograniczenia w nabywaniu ziemi rolnej, które powodują, że nie można z dnia na dzień stać się rolnikiem, a jedynie posiadanie min. 1 hektara przeliczeniowego ziemi rolnej umożliwia wstąpienie do systemu ubezpieczeniowego KRUS. Jest to zatem wyłącznie rozwiązanie dla osób, które ziemię rolną już posiadają.
Kolejnym ograniczeniem jest konieczność prowadzenia działalności rozlicznej przez okres 3 lat przez rozpoczęciem działalności gospodarczej. Ponadto, rolnik-przedsiębiorca, do 31 maja każdego roku kalendarzowego jest zobowiązany do złożenia we właściwym oddziale KRUS zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości podatku dochodowego za poprzedni rok. Przekroczenie tzw. Kwoty granicznej skutkuje automatycznym wykluczeniem rolnika-przedsiębiorcy z ubezpieczenia w KRUS. Jeśli, dodamy do tego pełną odpowiedzialność majątkiem osobistym za zobowiązania firmy to znów skuteczna optymalizacja składek ZUS staje się fikcją.

5) Działalność poprzez amerykańską spółkę LLC zarejestrowana w Wyoming.
Jest to zdecydowanie najlepsza forma prowadzenia działalności gospodarczej z punktu widzenia obowiązujących przepisów, gdyż pozwala nie tylko na pełną i bezpieczną optymalizację składek ZUS, ale także, w pewnym zakresie, daje optymalizację podatkową. Dodatkowo, sam ZUS potwierdza, iż amerykańska spółka LLC nie znajduje się w katalogu podmiotów podlegających ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Jest to poniekąd oczywiste, bo trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, kiedy polski ZUS oskładkowuje amerykańską spółkę prawa handlowego. Aby nie było jednak wątpliwości, wskazujemy link do interpretacji wydanej przez…. ZUS: http://wyoming.com.pl/files/www/ZUS-a-LLC.pdf

Dodatkowo, pełne wyłączenie odpowiedzialności właściciela spółki LLC za zobowiązania spółki to kolejna wartość dodana w sytuacji pojawienia się sporów sądowych.

Od strony podatkowej, amerykańska spółka LLC jest, z natury rzeczy, podmiotem transparentnym podatkowo, co w skrócie oznacza, że jest doskonałą hybrydą spółki kapitałowej i osobowej. „Kapitałowe” podobieństwo do spółki z.o.o., daje właścicielowi spółki doskonałą ochronę przed wierzycielami, natomiast wymiar „osobowy” uwalnia spółkę od podatku CIT, który dla tradycyjnych spółek z o.o., wynosi 15%. Dzięki temu, spółka LLC jest faktycznie opodatkowana tylko jednokrotnie na poziomie wspólnika.

Podnoszony czasem problem braku ubezpieczenia zdrowotnego proponujemy rozwiązać na trzy sposoby:

  1. korzystanie z ubezpieczenia współmałżonka, które obejmuje całą rodzinę (koszt: 0zł),

  2. przystąpienie do samego ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS (koszt składki: ok. 360 zł/m-c),

  3. dla posiadaczy 1ha ziemi rolnej - przystąpienie do KRUS (koszt składki: ok. 130 zł/m-c).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA