PPK: Wpłaty trzeba naliczyć od całego wynagrodzenia uczestnika. Także od świątecznych prezentów
REKLAMA
REKLAMA
Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. „Wynagrodzeniem”, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia do tzw. 30–krotności oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
REKLAMA
Podstawa wymiaru składek ZUS
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego i ubezpieczenia wypadkowego, a także
- przychodów wymienionych w par. 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączona jest m.in. wartość świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), ale tylko wtedy, gdy przyznano je z zastosowaniem tzw. kryterium socjalnego.
Pracodawca przekaże pracownikom paczki świąteczne, sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚŚ. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z tego funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Pracownicy, którzy zadeklarowali niższy przychód na 1 członka rodziny, otrzymają w związku z tym paczki o większej wartości, a pracownicy, którzy zadeklarowali wyższy przychód na 1 członka rodziny – paczki o mniejszej wartości. W takim przypadku wartość paczki nie będzie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co oznacza, że pracodawca nie naliczy od niej wpłat do PPK. Gdyby natomiast pracodawca przekazał wszystkim pracownikom prezenty świąteczne tej samej wartości, to kwota ta byłaby oskładkowana, w związku z czym pracodawca miałby obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK także od wartości tego prezentu.
Wpłaty od wartości świadczenia niepieniężnego
W przypadku, gdy uczestnik PPK otrzyma w danym miesiącu tylko świadczenie niepieniężne, którego wartość będzie stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, pracodawca będzie miał obowiązek naliczenia od wartości tego świadczenia wpłat do PPK, ale tylko tych finansowanych przez siebie. W takim przypadku nie będzie miał bowiem możliwości pobrania wpłat do PPK z wynagrodzenia uczestnika PPK.
Pracodawca nie ma ZFŚS, ale chce sfinansować pracownikom kosze świąteczne ze swoich środków obrotowych. Wartość kosza będzie stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w związku z czym będzie „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK. W przypadku uczestnika PPK, który otrzyma w grudniu także wynagrodzenie w formie pieniężnej, pracodawca obliczy i pobierze od tego wynagrodzenia wpłatę do PPK, finansowaną przez uczestnika, uwzględniając wartość kosza świątecznego. Gdyby natomiast uczestnik PPK np. przebywał przez cały grudzień na urlopie bezpłatnym i nie otrzymał w grudniu żadnego wynagrodzenia w formie pieniężnej, to pracodawca obliczy od wartości kosza świątecznego dla tego pracownika tylko wpłaty do PPK, które sam finansuje, a następnie przekaże te wpłaty do instytucji finansowej.
Jeżeli pracodawca błędnie ustali, że wartość prezentu świątecznego, przekazanego uczestnikowi PPK, nie jest „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK i w związku z tym nie obliczy i nie pobierze od tej wartości wpłat do PPK, a w przyszłości okaże się, że naruszył w ten sposób przepisy, nie będzie miał możliwości dokonania zaległych wpłat do PPK. W takim przypadku szkoda wyrządzona uczestnikowi PPK brakiem zaległych wpłat powinna zostać zrekompensowana przez pracodawcę zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.
Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat