REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: Wpłaty trzeba naliczyć od całego wynagrodzenia uczestnika. Także od świątecznych prezentów

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
oszczędności oszczędzanie odkładanie pieniędzy na czarną godzinę czarna godzina świnka śfinka skarbonka ppk pracownicze plany kapitałowe okulary
oszczędności oszczędzanie odkładanie pieniędzy na czarną godzinę czarna godzina świnka śfinka skarbonka ppk pracownicze plany kapitałowe okulary
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK także od wartości prezentów świątecznych dla uczestników PPK, ale tylko wtedy, gdy są one „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK. 

Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. „Wynagrodzeniem”, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia do tzw. 30–krotności oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. 

Autopromocja

Podstawa wymiaru składek ZUS

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem: 

 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego i ubezpieczenia wypadkowego, a także  
 • przychodów wymienionych w par. 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączona jest m.in. wartość świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), ale tylko wtedy, gdy przyznano je z zastosowaniem tzw. kryterium socjalnego. 

Przykład

Pracodawca przekaże pracownikom paczki świąteczne, sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚŚ. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z tego funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Pracownicy, którzy zadeklarowali niższy przychód na 1 członka rodziny, otrzymają w związku z tym paczki o większej wartości, a pracownicy, którzy zadeklarowali wyższy przychód na 1 członka rodziny – paczki o mniejszej wartości. W takim przypadku wartość paczki nie będzie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co oznacza, że pracodawca nie naliczy od niej wpłat do PPK. Gdyby natomiast pracodawca przekazał wszystkim pracownikom prezenty świąteczne tej samej wartości, to kwota ta byłaby oskładkowana, w związku z czym pracodawca miałby obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK także od wartości tego prezentu. 

Wpłaty od wartości świadczenia niepieniężnego

W przypadku, gdy uczestnik PPK otrzyma w danym miesiącu tylko świadczenie niepieniężne, którego wartość będzie stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, pracodawca będzie miał obowiązek naliczenia od wartości tego świadczenia wpłat do PPK, ale tylko tych finansowanych przez siebie. W takim przypadku nie będzie miał bowiem możliwości pobrania wpłat do PPK z wynagrodzenia uczestnika PPK. 

Przykład

Pracodawca nie ma ZFŚS, ale chce sfinansować pracownikom kosze świąteczne ze swoich środków obrotowych. Wartość kosza będzie stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w związku z czym będzie „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK. W przypadku uczestnika PPK, który otrzyma w grudniu także wynagrodzenie w formie pieniężnej, pracodawca obliczy i pobierze od tego wynagrodzenia wpłatę do PPK, finansowaną przez uczestnika, uwzględniając wartość kosza świątecznego. Gdyby natomiast uczestnik PPK np. przebywał przez cały grudzień na urlopie bezpłatnym i nie otrzymał w grudniu żadnego wynagrodzenia w formie pieniężnej, to pracodawca obliczy od wartości kosza świątecznego dla tego pracownika tylko wpłaty do PPK, które sam finansuje, a następnie przekaże te wpłaty do instytucji finansowej. 

Ważne

Jeżeli pracodawca błędnie ustali, że wartość prezentu świątecznego, przekazanego uczestnikowi PPK, nie jest „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK i w związku z tym nie obliczy i nie pobierze od tej wartości wpłat do PPK, a w przyszłości okaże się, że naruszył w ten sposób przepisy, nie będzie miał możliwości dokonania zaległych wpłat do PPK. W takim przypadku szkoda wyrządzona uczestnikowi PPK brakiem zaległych wpłat powinna zostać zrekompensowana przez pracodawcę zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.htm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Alama
  2023-12-18 21:52:26
  Nie wyobraża sobie w sumie, aby ppk miało nie być. Widze ze odłożyła sie spora kwota przez ostatnie lata. W moim przypadku pracodawca dokłada 3% i nie jest to dla niego jakaś ogromna suma. A jednak po przejsciu za kilkadziesiąt lat fajnie będzie mieć nieco więcej pieniędzy.
  0
 • Mateee
  2023-12-11 20:58:37
  Hahaha zaczyna się .. " ale te pieniądze nie są wasze .." . Brzmi znajomo .. xD
  0
 • Dziubek
  2023-12-12 21:55:21
  Firma Fol pak, Łąkowa 26 Mińsk Mazowiecki
  0
 • Dziubek
  2023-12-12 21:54:01
  Mi dziś szef powiedział, że tyle nam płaci, że żadnego ppk nie będzie opłacał ze swoich pieniędzy. Jak ktoś chce to płaci sam podwójnie
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA