reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Pracownicze Plany Kapitałowe > Poważne zachorowanie a wcześniejsza wypłata oszczędności z PPK

Poważne zachorowanie a wcześniejsza wypłata oszczędności z PPK

W razie poważnego zachorowania uczestnik PPK może skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK. Co oznacza „poważne zachorowanie”? Ile oszczędności można wypłacić i na jakich warunkach? Gdzie złożyć wniosek o wypłatę? Czy wypłacone środki trzeba zwrócić?

Jedno poważne zachorowanie uprawnia do wypłaty nie więcej niż 25% środków z PPK

W przypadku poważnego zachorowania uczestnik PPK może zawnioskować o wypłatę do 25 % środków zgromadzonych na jego rachunku PPK. Wypłata taka jest dokonywana – zgodnie z wnioskiem uczestnika PPK – jednorazowo lub w ratach. Wypłata nie jest związana z żadnymi kosztami dla uczestnika. Od wypłaconych środków uczestnik nie zapłaci również podatku.

Wypłata 25% środków z rachunku PPK w związku z poważnym zachorowaniem małżonka uczestnika PPK nie jest przeszkodą do wypłaty kolejnych 25% środków w związku z poważnym zachorowaniem samego uczestnika lub jego dziecka. Należy jednak przyjąć, że jedno ze zdarzeń mieszczących się w katalogu „poważnego zachorowania” (jednej osoby) uzasadniać może jedną wypłatę z rachunku PPK. To oznacza, że ten sam uczestnik PPK może wypłacić do 25% zgromadzonych na rachunku PPK środków np. w przypadku zdiagnozowania u niego jednej z jednostek chorobowych wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 23d) ustawy o PPK, pomimo że wcześniej wypłacił już do 25% zgromadzonych na rachunku PPK środków w związku ze zdiagnozowaniem u niego innej z jednostek chorobowych wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 23d) ustawy o PPK.

Uczestnik może także wielokrotne wnioskować o wypłatę z PPK w związku z tym samym poważnym zachorowaniem, ale wypłata nie może przekroczyć łącznie 25% środków. To oznacza, że uczestnik w związku z poważnym zachorowaniem może najpierw wypłacić np. 10% środków zgromadzonych w PPK, a następnie – w związku z tym samym poważnym zachorowaniem zawnioskować o wypłatę kolejnej części środków ( nie przekraczając łącznie 25%).

Warunki formalne wniosku o wypłatę z PPK w razie poważnego zachorowania

Wniosek o wypłatę środków z PPK w związku z poważnym zachorowaniem uczestnik składa bezpośrednio do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK, z którego mają zostać wypłacone środki. Jeśli uczestnik gromadzi oszczędności na kilku rachunkach PPK prowadzonych przez różne instytucje, wniosek o wypłatę składa do wybranej przez siebie instytucji finansowej.

Do wniosku o wypłatę powinien  dołączyć:

  1. orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej 2 lat w przypadku całkowitej niezdolności do pracy,
  2. orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na okres co najmniej 2 lat w przypadku umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,
  3. orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności w przypadku niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat,
  4. zaświadczenie lekarza medycyny potwierdzające diagnozę wystąpienia poważnego zachorowania potwierdzające zdiagnozowanie jednej z wymienionych w definicji poważnego zachorowania jednostek chorobowych.

We wniosku uczestnik powinien również wskazać, czy instytucja finansowa powinna mu wypłacić środki jednorazowo, czy w ratach. Wypłata jednorazowa środków (a w przypadku wypłaty w ratach – pierwsza rata) dokonywane są w terminie do 14 dni od złożenia instytucji finansowej prawidłowego i kompletnego wniosku.

Środki wypłacone z PPK w związku z poważnym zachorowaniem nie podlegają zwrotowi

Uczestnik nie zwraca środków, które wykorzystał w związku z poważnym zachorowaniem, bez względu na to czy wypłata dotyczyła  zachorowania samego uczestnika, jego małżonka, czy dziecka. Zwrotu takiego nie dokonuje się nawet jeśli ustąpi poważne zachorowanie, w związku z którym dokonana została wypłata.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Wijkowska Anna

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poważne zachorowanie a wypłata oszczędności z PPK. Może to być choroba uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka. Które choroby uprawniają do wcześniejszej wypłaty środków z PPK? / fot. Shutterstock
Poważne zachorowanie a wypłata oszczędności z PPK. Może to być choroba uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka. Które choroby uprawniają do wcześniejszej wypłaty środków z PPK? / fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama