REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poważne zachorowanie a wcześniejsza wypłata oszczędności z PPK

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Poważne zachorowanie a wypłata oszczędności z PPK. Może to być choroba uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka. Które choroby uprawniają do wcześniejszej wypłaty środków z PPK? / fot. Shutterstock
Poważne zachorowanie a wypłata oszczędności z PPK. Może to być choroba uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka. Które choroby uprawniają do wcześniejszej wypłaty środków z PPK? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W razie poważnego zachorowania uczestnik PPK może skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK. Co oznacza „poważne zachorowanie”? Ile oszczędności można wypłacić i na jakich warunkach? Gdzie złożyć wniosek o wypłatę? Czy wypłacone środki trzeba zwrócić?

Wcześniejsza wypłata oszczędności z PPK możliwa w razie poważnego zachorowania

Zasadniczym celem oszczędzania w PPK jest wypłata środków po ukończeniu przez uczestnika PPK 60. roku życia. Wtedy oszczędności można wypłacić na najkorzystniejszych warunkach. Uczestnik PPK może jednak skorzystać z tych oszczędności także wcześniej w przypadku m.in. poważnego zachorowania.

Autopromocja

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Nie każda choroba uprawnia do wcześniejszej wypłaty z PPK

Szczególną sytuacją uprawniającą uczestnika PPK do wcześniejszej wypłaty jego oszczędności z rachunku PPK jest poważne zachorowanie. W myśl art. 2 ust. 1 pkt 23) ustawy o PPK za poważne zachorowanie uznaje się:

  1. całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustaloną w formie orzeczenia przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej 2 lat,
  2. umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustalony w formie orzeczenia przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na okres co najmniej 2 lat,
  3. niepełnosprawność osoby, która nie ukończyła 16 lat, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustaloną w formie orzeczenia przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
  4. zdiagnozowanie u osoby dorosłej jednej z następujących jednostek chorobowych: amputacja kończyny, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba neuronu ruchowego (stwardnienie zanikowe boczne), choroba Parkinsona, dystrofia mięśniowa, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV), kardiomiopatia, nowotwór złośliwy, toczeń trzewny układowy, udar mózgu, utrata mowy, słuchu lub wzroku, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub zawał serca,
  5. zdiagnozowanie u dziecka jednej z następujących jednostek chorobowych: poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, anemia aplastyczna, przewlekłe aktywne zapalenie wątroby, padaczka, gorączka reumatyczna, nabyta przewlekła choroba serca, porażenie (paraliż), utrata wzroku, głuchota (utrata słuchu), potransfuzyjne zakażenie wirusem HIV, schyłkowa niewydolność nerek, tężec, cukrzyca, łagodny guz mózgu, przeszczepienie narządów, zabieg rekonstrukcyjny zastawek, zabieg rekonstrukcyjny aorty lub nowotwór złośliwy.

Wyłącznie zaistnienie jednego z wyżej wskazanych zdarzeń uprawnia uczestnika PPK do wcześniejszej wypłaty do 25% środków, które ten zgromadził na swoim rachunku PPK. To oznacza, że żadna inna niż wyżej wskazana niedyspozycja zdrowotna, czy choroba nie stanowi podstawy do wcześniejszej wypłaty oszczędności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poważne zachorowanie uczestnika PPK i jego bliskich uprawnia do wypłaty z PPK

Zgodnie z art. 101 ustawy o PPK uczestnik może wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK w przypadku poważnego zachorowania tego uczestnika, jego małżonka lub dziecka. Dopuszczalne jest również wielokrotne skorzystanie przez uczestnika PPK z wypłaty środków zgromadzonych w PPK, ale pod warunkiem, że poważne zachorowanie dotyczy różnych zdarzeń mieszczących się w katalogu „poważnego zachorowania”.


Jedno poważne zachorowanie uprawnia do wypłaty nie więcej niż 25% środków z PPK

W przypadku poważnego zachorowania uczestnik PPK może zawnioskować o wypłatę do 25 % środków zgromadzonych na jego rachunku PPK. Wypłata taka jest dokonywana – zgodnie z wnioskiem uczestnika PPK – jednorazowo lub w ratach. Wypłata nie jest związana z żadnymi kosztami dla uczestnika. Od wypłaconych środków uczestnik nie zapłaci również podatku.

Wypłata 25% środków z rachunku PPK w związku z poważnym zachorowaniem małżonka uczestnika PPK nie jest przeszkodą do wypłaty kolejnych 25% środków w związku z poważnym zachorowaniem samego uczestnika lub jego dziecka. Należy jednak przyjąć, że jedno ze zdarzeń mieszczących się w katalogu „poważnego zachorowania” (jednej osoby) uzasadniać może jedną wypłatę z rachunku PPK. To oznacza, że ten sam uczestnik PPK może wypłacić do 25% zgromadzonych na rachunku PPK środków np. w przypadku zdiagnozowania u niego jednej z jednostek chorobowych wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 23d) ustawy o PPK, pomimo że wcześniej wypłacił już do 25% zgromadzonych na rachunku PPK środków w związku ze zdiagnozowaniem u niego innej z jednostek chorobowych wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 23d) ustawy o PPK.

Uczestnik może także wielokrotne wnioskować o wypłatę z PPK w związku z tym samym poważnym zachorowaniem, ale wypłata nie może przekroczyć łącznie 25% środków. To oznacza, że uczestnik w związku z poważnym zachorowaniem może najpierw wypłacić np. 10% środków zgromadzonych w PPK, a następnie – w związku z tym samym poważnym zachorowaniem zawnioskować o wypłatę kolejnej części środków ( nie przekraczając łącznie 25%).

Warunki formalne wniosku o wypłatę z PPK w razie poważnego zachorowania

Wniosek o wypłatę środków z PPK w związku z poważnym zachorowaniem uczestnik składa bezpośrednio do instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK, z którego mają zostać wypłacone środki. Jeśli uczestnik gromadzi oszczędności na kilku rachunkach PPK prowadzonych przez różne instytucje, wniosek o wypłatę składa do wybranej przez siebie instytucji finansowej.

Do wniosku o wypłatę powinien  dołączyć:

  1. orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej 2 lat w przypadku całkowitej niezdolności do pracy,
  2. orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na okres co najmniej 2 lat w przypadku umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,
  3. orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności w przypadku niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat,
  4. zaświadczenie lekarza medycyny potwierdzające diagnozę wystąpienia poważnego zachorowania potwierdzające zdiagnozowanie jednej z wymienionych w definicji poważnego zachorowania jednostek chorobowych.

We wniosku uczestnik powinien również wskazać, czy instytucja finansowa powinna mu wypłacić środki jednorazowo, czy w ratach. Wypłata jednorazowa środków (a w przypadku wypłaty w ratach – pierwsza rata) dokonywane są w terminie do 14 dni od złożenia instytucji finansowej prawidłowego i kompletnego wniosku.

Środki wypłacone z PPK w związku z poważnym zachorowaniem nie podlegają zwrotowi

Uczestnik nie zwraca środków, które wykorzystał w związku z poważnym zachorowaniem, bez względu na to czy wypłata dotyczyła  zachorowania samego uczestnika, jego małżonka, czy dziecka. Zwrotu takiego nie dokonuje się nawet jeśli ustąpi poważne zachorowanie, w związku z którym dokonana została wypłata.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA