REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiek emerytalny w Polsce i innych krajach Europy

Wiek emerytalny w Polsce i innych krajach Europy
Wiek emerytalny w Polsce i innych krajach Europy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce i całej Europie od lat toczy się dyskusja na temat wieku emerytalnego. W naszym kraju, po zakończonej reformie emerytalnej, będzie on wynosił dla kobiet i mężczyzn 67 lat. Jednak może się to zmienić, gdyż prezydent Andrzej Duda chce powrotu do poprzedniego systemu: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak z wiekiem emerytalnym radzą sobie inne kraje europejskie?

REKLAMA

Autopromocja

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Wiek emerytalny w Polsce zależy od daty urodzenia i płci. Obecnie większość kobiet osiąga go w wieku 60 lat, natomiast mężczyzn w wieku 65 lat. Reforma emerytalna zakłada jednak podniesienie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Dla obu płci miałby on wynosić 67 lat. Ma to następować sukcesywnie, z biegiem lat. Od początku 2013 roku wiek emerytalny jest podnoszony, co kwartał o jeden miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku – to oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 40 lat.

Powrót do przeszłości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Te założenia mogą jednak ulec zmianie. Obniżenie wieku emerytalnego postuluje prezydent Andrzej Duda. Podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. „Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, tzn., że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę i nadal się realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja – powiedział prezydent w oświadczeniu wygłoszonym w Pałacu Prezydenckim.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

67 lat normą w UE

Debata nad wiekiem emerytalnym toczy się nie tylko w Polsce. Wszystkie kraje Unii Europejskiej dostosowują wiek emerytalny do zmian demograficznych. Na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat zdecydowały się: Belgia, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Dania, Francja, Grecja, Włochy, Norwegia i Hiszpania. Anglia i Irlandia na tle państw europejskich mocno się wychyliły. Planują podwyższyć wiek emerytalny aż do 68 lat. W Anglii miałoby to nastąpić w 2046 roku, w Irlandii już w 2028 roku. Obecnie w Anglii na emeryturę przechodzą mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety w wieku 62 lat i czterech miesięcy. Do 2028 roku wiek ma być zrównany dla obu płci i wynieść 67 lat, a do 2046 roku wzrosnąć do 68 lat. W Irlandii wiek emerytalny dla obu płci wynosi na dzień dzisiejszy 66 lat. O dwa lata wzrośnie do 2028 roku.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Tu pracuje się krócej

Wiele państw europejskich postanowiło podnieść wiek emerytalny do 65 lat. Na taki krok zdecydowały się Austria, Bułgaria (ale tylko dla mężczyzn, wiek emerytalny dla kobiet do 2020 roku wzrośnie do 63 lat), Cypr, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Rumunia i Słowenia. W wieku 65 lat na emeryturę przechodzą też mieszkańcy Luksemburga. Państwo postanowiło utrzymać ten stan i na dzień dzisiejszy nie przewiduje żadnych zmian. Najbardziej atrakcyjny, z punktu widzenia osób, którym nie uśmiecha się pracować długo po 60. roku życia, jest system obowiązujący na Słowacji. Wiek emerytalny wynosi tam 62 lata dla mężczyzn i 58 lat i 3 miesiące dla kobiet. Do 2017 roku Słowacja chce ujednolicić system emerytalny. Wiek emerytalny miałby wówczas wynosić 62 lata dla obu płci.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA