| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Podwyższenie wieku emerytalnego a praca w szczególnych warunkach

Podwyższenie wieku emerytalnego a praca w szczególnych warunkach

Osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą skorzystać z prawa do emerytury w obniżonym wieku. Podwyższenie wieku emerytalnego nie spowodowało wydłużenia wieku emerytalnego dla tych osób.

Ponadto ubezpieczony, który przystąpił do OFE, jest zobowiązany do złożenia za pośrednictwem ZUS wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Przykład

Ubezpieczona urodzona 1 października 1953 r., biorąc pod uwagę nowelizację przepisów, osiągnie wiek emerytalny w wieku 60 lat i 4 miesięcy, tj. 1 lutego 2014 r. Jednak do końca 2008 r. ukończyła 55 lat, osiągnęła 15 lat pracy w szczególnych warunkach i udowodniła 28-letni okres składkowy i nieskładkowy, w związku z tym w czerwcu 2013 r. zgłosiła wniosek do ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury. Ponieważ ubezpieczona spełniła określone warunki, ZUS przyznał świadczenie, bez względu na to, że ubezpieczona wiek emerytalny osiągnie 1 lutego 2014 r.

Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. przewidziano dodatkową możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mianowicie zgodnie z art. 184 ustawy emerytalnej osoba ubezpieczona nabywa prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli:

  • na dzień wejścia w życie ustawy, tj. 1 stycznia 1999 r. osiągnęła odpowiedni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (10 lub 15 lat), a ponadto udowodniła odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn),
  • osiągnęła obniżony wiek emerytalny określony w wyżej wymienionym rozporządzeniu (ale nie musi go osiągnąć do dnia 31 grudnia 2008 r.),
  • w przypadku przystąpienia do OFE złożyła wniosek o przekazanie środków.

Zobacz także: Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

PRZYKŁAD

Mężczyzna urodzony 1 października 1953 r. na dzień 1 stycznia 1999 r. udowodnił 21 lat pracy i 5 okresów nieskładkowych, w tym 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Wiek emerytalny przewidziany dla jego grupy zawodowej osiągnął w październiku 2013 r. (60 lat) i złożył wniosek do ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury. ZUS przyznał świadczenie.

Istotną kwestią wartą omówienia w tym miejscu jest możliwość wykonywania pracy na podstawie dotychczasowego stosunku pracy przez osobę uprawnioną do wcześniejszej emerytury. Kontynuowanie przez emeryta dotychczasowego stosunku pracy nie stoi na przeszkodzie uzyskaniu prawa do emerytury w obniżonym wieku, jednak jej wypłata zostanie zawieszona. Bowiem zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu, jeżeli emeryt po uzyskaniu prawa do emerytury kontynuuje wykonywanie pracy bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r.

Ubezpieczony, który wykonywał pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a urodził się przed 1 stycznia 1949 r. również ma prawo do wcześniejszej emerytury. Podstawową różnicą w stosunku do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. jest to, że ustawodawca nie przewiduje dla tych osób daty granicznej do spełnienia wymaganych warunków: osiągnięcie wieku emerytalnego przewidzianego dla danej grupy zawodowej, udowodnienie wymaganego okresu zatrudnienia, w tym lat pracy w szczególnych warunkach.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »