REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
renta socjalna 2024 ile wynosi netto sejm wyższa dla kogo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile renta socjalna wynosi netto w 2024 roku? Sejm pracuje nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Czy dojdzie do rekordowej podwyżki renty socjalnej od 1 marca 2024 roku? Kto może otrzymać rentę socjalną z ZUS?

Wyższa renta socjalna w sejmie

Sejm prowadzi prace nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druk nr 30). Pierwsze czytanie na posiedzeniu sejmu odbyło się dnia 25 stycznia 2024 roku. Premier Donald Tusk zapewnia, że przepisy gwarantujące nową wysokość renty socjalnej zostaną wprowadzone jak najszybciej. Projekt ustawy wpłynął do sejmu już za czasów poprzedniej kadencji z dniem 7 marca 2023 roku. 

REKLAMA

Autopromocja

Uzasadnieniem dla podwyżki renty socjalnej jest przybliżenie jej wysokości do rzeczywistych kosztów życia osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie im godnego życia.

Zmiana dotyczy sposobu ustalania wysokości renty socjalnej poprzez zrównanie jej wysokości z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przewiduje się również podwyższenie górnej granicy świadczenia w przypadku zbiegu prawa do świadczeń w postaci renty socjalnej i renty rodzinnej.

Obywatelski projekt zmiany ustawie o rencie socjalnej obejmuje modyfikację art. 6 ust. 1 i art. 9 ust. 1

Miałyby otrzymać odpowiednio następujące brzmienie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- art. 6 ust. 1 - Renta socjalna wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego w danym roku (aktualnie jest to 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych)
oraz

- art. 9 ust. 1 - W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (aktualnie w takim przypadku kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy).

renta socjalna 2024 projekt ustawy zmiana podwyżka sejm

 

Renta socjalna 2024 - projekt ustawy o zmianie wysokości świadczenia

gov.pl

Zmiana wysokości renty socjalnej ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS renta rodzinna to świadczenie przysługujące uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Podsumowując, w świetle proponowanych zmian wysokość renty socjalnej zostaje zrównana z wysokością aktualnie obowiązującej w Polsce płacy minimalnej. Dotychczas renta socjalna równała się kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która waloryzowana jest co roku z dniem 1 marca. Idąc a podwyżką świadczenia, podnosi się również dozwolony próg łącznej kwoty w razie zbiegu prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej 200% na 300% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta socjalna 2024 – pełnomocnik Iwona Hartwich

Zgodnie z art. 14 ust 1 i 2 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli w pracach nad projektem ustawy komitet reprezentuje przedstawiciel lub osoba uprawniona do jego zastępstwa, powołana w trybie określonym w art. 5 ust. 3 i art. 6 ust. 2 pkt 3. Przedstawiciel jest uprawniony do udziału w pracach Sejmu i Senatu w trybie i na zasadach określonych odpowiednio w regulaminach Sejmu i Senatu. Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie podwyższenia kwoty renty socjalnej powołana została jako pełnomocnik pani Iwona Hartwich (Koalicja Obywatelska). Na swoich zastępców wyznaczyła Andrzeja Sucholewskiego oraz Adriana Mateusza Glinkę.

Ile wynosi renta socjalna 2024?

Renta socjalna wynosi obecnie 1588,44 zł brutto. Ile wychodzi renty socjalnej na rękę? Kwota netto po odjęciu składki zdrowotnej (9%) to 1445,00 zł (bez składek zus i podatku). Podwyżka renty do wysokości płacy minimalnej brutto czyli 4242,00 zł oznaczałaby rekordowy wzrost świadczenia aż o 2653,56 zł. Ile osoba uprawniona otrzymałaby na rękę? Okazuje się, że renta socjalna netto wyniesie więcej niż płaca minimalna netto, ponieważ w przypadku renty nie odlicza się składek ZUS, a jedynie zdrowotną (9%) i zaliczkę na podatek dochodowy (12%). Płaca minimalna w 2024 roku rośnie dwukrotnie. Od 1 lipca będzie to kwota 4300,00 zł brutto. Oznacza to, że również renta socjalna byłaby w takiej sytuacji zmieniana dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. 

Renta socjalna 2024 – waloryzacja 1 marca

Renta socjalna z racji uzależnienia jej wysokości od wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jak inne świadczenia emerytalno-rentowe podlega corocznej waloryzacji z dniem 1 marca. Najbliższa waloryzacja będzie miała miejsce 1 marca 2024 roku. Aktualnie obowiązująca kwota renty socjalnej czyli 1588,44 zł brutto (1445,00 zł netto) będzie wypłacana tylko do końca lutego 2024 roku. Jeśli do tego czasu wejdzie w życie nowelizacja ustawy nowa wysokość renty socjalnej wyniesie 4242,00 zł brutto do końca czerwca, a od 1 lipca do końca grudnia 4300,00 zł brutto. Byłaby to rekordowa podwyżka świadczenia z ZUS dla osób niepełnosprawnych całkowicie. 

Dla kogo renta socjalna?

ZUS wypłaca rentę socjalną osobom niezdolnym do pracy. Renta może być przyznana na stałe, jeśli całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub na czas określony, jeśli całkowita niezdolność jest tymczasowa (okres ten wskazany jest w decyzji ZUS). Jednak nie wszyscy niepełnosprawni mogą pobierać tę rentę. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie? Komu przysługuje renta socjalna?

Osobie spełniającej łącznie poniższe warunki:

  • pełnoletność (ukończone 18 lat życia, a w przypadku zamężnych kobiet ukończenie 16 lat)
  • stwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS całkowitej niezdolności do pracy poprzez naruszenie sprawności organizmu
  • naruszenie sprawności organizmu powstało przed ukończeniem 18 roku życia lub w czasie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed ukończeniem 25 roku życia albo w tracie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej
Ważne

Niezdolność do pracy uprawniająca do renty socjalnej może powstać także w trakcie wakacji czy urlopu dziekańskiego.

REKLAMA

Kto nie może pobierać renty socjalnej? O tym traktuje art.7 ustawy o rencie socjalnej, zgodnie z którym renta ta nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Dodatkowo, renty socjalnej nie otrzyma osoba będąca właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Wszelkie informacje dotyczące warunków otrzymania renty socjalnej, dokumentów niezbędnych do jej uzyskania znajdują się w ustawie o rencie socjalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA