REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
renta socjalna 2024 ile wynosi netto sejm wyższa dla kogo
renta socjalna 2024 ile wynosi netto sejm wyższa dla kogo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile renta socjalna wynosi netto w 2024 roku? Sejm pracuje nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Czy dojdzie do rekordowej podwyżki renty socjalnej od 1 marca 2024 roku? Kto może otrzymać rentę socjalną z ZUS?

Wyższa renta socjalna w sejmie

Sejm prowadzi prace nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druk nr 30). Pierwsze czytanie na posiedzeniu sejmu odbyło się dnia 25 stycznia 2024 roku. Premier Donald Tusk zapewnia, że przepisy gwarantujące nową wysokość renty socjalnej zostaną wprowadzone jak najszybciej. Projekt ustawy wpłynął do sejmu już za czasów poprzedniej kadencji z dniem 7 marca 2023 roku. 

Autopromocja

Uzasadnieniem dla podwyżki renty socjalnej jest przybliżenie jej wysokości do rzeczywistych kosztów życia osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie im godnego życia.

Zmiana dotyczy sposobu ustalania wysokości renty socjalnej poprzez zrównanie jej wysokości z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przewiduje się również podwyższenie górnej granicy świadczenia w przypadku zbiegu prawa do świadczeń w postaci renty socjalnej i renty rodzinnej.

Obywatelski projekt zmiany ustawie o rencie socjalnej obejmuje modyfikację art. 6 ust. 1 i art. 9 ust. 1

Miałyby otrzymać odpowiednio następujące brzmienie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- art. 6 ust. 1 - Renta socjalna wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego w danym roku (aktualnie jest to 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych)
oraz

- art. 9 ust. 1 - W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (aktualnie w takim przypadku kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy).

renta socjalna 2024 projekt ustawy zmiana podwyżka sejm

 

Renta socjalna 2024 - projekt ustawy o zmianie wysokości świadczenia

gov.pl

Zmiana wysokości renty socjalnej ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS renta rodzinna to świadczenie przysługujące uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Podsumowując, w świetle proponowanych zmian wysokość renty socjalnej zostaje zrównana z wysokością aktualnie obowiązującej w Polsce płacy minimalnej. Dotychczas renta socjalna równała się kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która waloryzowana jest co roku z dniem 1 marca. Idąc a podwyżką świadczenia, podnosi się również dozwolony próg łącznej kwoty w razie zbiegu prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej 200% na 300% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta socjalna 2024 – pełnomocnik Iwona Hartwich

Zgodnie z art. 14 ust 1 i 2 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli w pracach nad projektem ustawy komitet reprezentuje przedstawiciel lub osoba uprawniona do jego zastępstwa, powołana w trybie określonym w art. 5 ust. 3 i art. 6 ust. 2 pkt 3. Przedstawiciel jest uprawniony do udziału w pracach Sejmu i Senatu w trybie i na zasadach określonych odpowiednio w regulaminach Sejmu i Senatu. Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie podwyższenia kwoty renty socjalnej powołana została jako pełnomocnik pani Iwona Hartwich (Koalicja Obywatelska). Na swoich zastępców wyznaczyła Andrzeja Sucholewskiego oraz Adriana Mateusza Glinkę.

Ile wynosi renta socjalna 2024?

Renta socjalna wynosi obecnie 1588,44 zł brutto. Ile wychodzi renty socjalnej na rękę? Kwota netto po odjęciu składki zdrowotnej (9%) to 1445,00 zł (bez składek zus i podatku). Podwyżka renty do wysokości płacy minimalnej brutto czyli 4242,00 zł oznaczałaby rekordowy wzrost świadczenia aż o 2653,56 zł. Ile osoba uprawniona otrzymałaby na rękę? Okazuje się, że renta socjalna netto wyniesie więcej niż płaca minimalna netto, ponieważ w przypadku renty nie odlicza się składek ZUS, a jedynie zdrowotną (9%) i zaliczkę na podatek dochodowy (12%). Płaca minimalna w 2024 roku rośnie dwukrotnie. Od 1 lipca będzie to kwota 4300,00 zł brutto. Oznacza to, że również renta socjalna byłaby w takiej sytuacji zmieniana dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. 

Renta socjalna 2024 – waloryzacja 1 marca

Renta socjalna z racji uzależnienia jej wysokości od wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jak inne świadczenia emerytalno-rentowe podlega corocznej waloryzacji z dniem 1 marca. Najbliższa waloryzacja będzie miała miejsce 1 marca 2024 roku. Aktualnie obowiązująca kwota renty socjalnej czyli 1588,44 zł brutto (1445,00 zł netto) będzie wypłacana tylko do końca lutego 2024 roku. Jeśli do tego czasu wejdzie w życie nowelizacja ustawy nowa wysokość renty socjalnej wyniesie 4242,00 zł brutto do końca czerwca, a od 1 lipca do końca grudnia 4300,00 zł brutto. Byłaby to rekordowa podwyżka świadczenia z ZUS dla osób niepełnosprawnych całkowicie. 

Dla kogo renta socjalna?

ZUS wypłaca rentę socjalną osobom niezdolnym do pracy. Renta może być przyznana na stałe, jeśli całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub na czas określony, jeśli całkowita niezdolność jest tymczasowa (okres ten wskazany jest w decyzji ZUS). Jednak nie wszyscy niepełnosprawni mogą pobierać tę rentę. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie? Komu przysługuje renta socjalna?

Osobie spełniającej łącznie poniższe warunki:

 • pełnoletność (ukończone 18 lat życia, a w przypadku zamężnych kobiet ukończenie 16 lat)
 • stwierdzenie przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS całkowitej niezdolności do pracy poprzez naruszenie sprawności organizmu
 • naruszenie sprawności organizmu powstało przed ukończeniem 18 roku życia lub w czasie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed ukończeniem 25 roku życia albo w tracie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej
Ważne

Niezdolność do pracy uprawniająca do renty socjalnej może powstać także w trakcie wakacji czy urlopu dziekańskiego.

Kto nie może pobierać renty socjalnej? O tym traktuje art.7 ustawy o rencie socjalnej, zgodnie z którym renta ta nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Dodatkowo, renty socjalnej nie otrzyma osoba będąca właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Wszelkie informacje dotyczące warunków otrzymania renty socjalnej, dokumentów niezbędnych do jej uzyskania znajdują się w ustawie o rencie socjalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pies
  2024-01-30 14:03:45
  Nowa renta od marca 2024rok 4200zl
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Borys
  2024-01-28 18:53:06
  Pięknie Tusk zaczyna dzielić środowisko niepełnosprawnych. Ciekawe skąd weźmie ponad 10 miliardów rocznie na ten gest. A Inni niezdolni do samodzielnej egzystencji którzy przepracowali czasem kilka lat? Dziękuję za takie rządy.
  25
  pokażodpowiedzi (3)
 • korektor
  2024-01-29 23:21:18
  Przepisujcie ze zrozumieniem!
  0
 • aneta
  2024-01-30 22:46:15
  Ludzie nie bądźcie naiwni. Ledwo co udało się zebrać 3,4 miliarda złotych na świadczenie wspierające, a dzisiaj w jakimś portalu ekonomicznym pisali, że miesięczny koszt podniesienie rent socjalnych wyniesie 1,25 miliarda co rocznie będzie budżet kosztowało około 15 miliardów. Wszystkim życzę jak najlepiej, ale w cuda nie bardzo.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Beata
  2024-02-04 21:36:41
  Gdy już wyrówna się rentę socjalną to czy dalej będzie 13 i 14?
  0
 • Pies
  2024-01-30 14:00:18
  Renta socjalna a co z 500 zabiorą a pielegnacyjne od marca 350zl
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA

336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

REKLAMA