REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zatrudnienie przy pracach w szczególnych warunkach pracownika, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

REKLAMA

Zatrudniamy pracownika, który pracował w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w wykazie A. Chciałby on w sierpniu 2011 r. zwolnić się z pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, a tuż po przyznaniu świadczenia zatrudnić się ponownie na tym samym stanowisku. Obecnie taka praca nie znajduje się w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Czy pracownik będzie mógł pobierać emeryturę po ponownym zatrudnieniu w szczególnych warunkach?

Jeśli zatrudnią Państwo ponownie pracownika po przyznaniu mu emerytury przez ZUS, emerytura nie zostanie z tego powodu zawieszona. Świadczenie będzie jednak podlegało zawieszeniu lub zmniejszeniu w przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika będzie wyższe od wyznaczonych progów zarobkowych.

REKLAMA

UZASADNIENIE

Prawo do emerytury przewidzianej w art. 184 ustawy emerytalnej mogą nabyć osoby, które nie ukończyły wcześniejszego wieku emerytalnego do końca 2008 r., a w czasie swojej kariery zawodowej wykonywały zatrudnienie w szczególnych warunkach (przy pracach wymienionych w wykazach A i B) lub w szczególnym charakterze, działalność twórczą lub artystyczną, pracę górniczą lub pracę kolejową. Osoby te mogą uzyskać emeryturę po ukończeniu wymaganego wieku, jeśli spełniły następujące warunki:

  • na 1 stycznia 1999 r. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy górniczej lub zatrudnienia na kolei,
  • nie przystąpiły do OFE lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • rozwiązały stosunek pracy (w przypadku wnioskodawców będących pracownikami).

REKLAMA

Jednym z warunków wymaganych do przyznania emerytury, na którą zamierza przejść Państwa pracownik, jest rozwiązanie stosunku pracy. Przepisy nie zabraniają natomiast ponownego podjęcia zatrudnienia po nabyciu prawa do tego świadczenia, w tym również przy pracach w szczególnych warunkach.

Rozwiązując stosunek pracy, a następnie nawiązując go ponownie najwcześniej od dnia nabycia prawa do emerytury, pracownik spełni również warunki wymagane do pobierania przyznanej emerytury. Od 1 stycznia 2011 r. wszedł w życie przepis (art. 103a ustawy emerytalnej) przewidujący zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Warunek rozwiązania stosunku pracy kontynuowanego po przejściu na emeryturę jest spełniony również wtedy, gdy pracownik rozwiąże ze swoim pracodawcą dotychczasowy stosunek pracy, a następnie nawiąże go ponownie z tym samym zakładem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

ZUS wypłaca emeryturę przyznaną pracownikowi, który ponownie zatrudni się w tej samej firmie, pod warunkiem że ponowne zatrudnienie nastąpi nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura.

REKLAMA

Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach na podstawie nowo zawartej umowy o pracę nie stanowi podstawy do automatycznego zawieszenia wcześniejszej emerytury przez ZUS. Taka zasada dotyczy wyłącznie emerytur pomostowych. Osoba, która nabyła prawo do emerytury pomostowej, a następnie podjęła pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o emeryturach pomostowych (tzw. nowych wykazach prac), nie może pobierać przyznanej emerytury.

Osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury musi się natomiast liczyć z tym, że ZUS zawiesi jej emeryturę lub będzie ją wypłacał w niższej wysokości z powodu uzyskiwania zbyt wysokich zarobków z tytułu ponownie podjętego zatrudnienia. Emeryci wykonujący działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. pozostający w stosunku pracy) lub pozostający w stosunku służby mają bowiem wyznaczone dwa progi zarobkowe, których przekroczenie wpływa na wypłatę świadczenia. Progi te zmieniają się co 3 miesiące (1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku), a ich wysokość zależy od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS.

Niższa kwota graniczna wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. – 2426,50 zł). Jeśli miesięczny przychód emeryta przekroczy ten limit, ale nie przekroczy wyższego progu zarobkowego, ZUS zmniejsza emeryturę o kwotę przekroczenia niższego limitu. Kwota zmniejszenia nie może być jednak wyższa od maksymalnej kwoty zmniejszenia ustalonej dla emerytury w danym okresie. Kwoty maksymalnych zmniejszeń podwyższane są w marcu każdego roku wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych.

Wyższy próg zarobkowy obowiązujący emerytów wynosi 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego przez Prezesa GUS (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. – 4506,30 zł). Przekroczenie tego progu powoduje, że ZUS wstrzymuje wypłatę emerytury.

Jeśli państwa pracownik ponownie podejmie zatrudnienie po przyznaniu emerytury, będzie musiał powiadomić ZUS o uzyskiwaniu przychodu. W zależności od kwoty wynagrodzenia ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie albo będzie je wypłacał w pełnej wysokości.

Po zakończeniu roku kalendarzowego, w terminie do końca lutego następnego roku, trzeba będzie poinformować ZUS o wysokości całego ubiegłorocznego przychodu w celu jego rozliczenia. Jako pracodawca zatrudnionego emeryta będą Państwo musieli wystawić mu w związku z tym zaświadczenie potwierdzające jego zarobki osiągnięte w 2011 r.

Podstawa prawna

  • art. 103–104, art. 125 i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

REKLAMA

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

Wyrok NSA: e-mail pracodawcy o zakończeniu pracy przez pracownika - czy to dozwolone?

Czy pracodawca może powiadomić o zakończeniu współpracy przez pracownika, czy nie narusza to jego danych osobowych? Czy jest to zgodne z RODO, z Kodeksem Pracy oraz z ustawą o ochronie danych osobowych? Sprawa trafiła na tle niniejszego zagadnienia aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA