| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy przychody nie wpływają na zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

Kiedy przychody nie wpływają na zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

Otrzymywane przez emerytów i rencistów przychody niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, np. przychody z wynajmu, nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Pracujący emeryci

Kolejną grupą osób korzystającą z prawa do osiągania przychodu, który nie wpływa na zawieszenie przyznanego im przez ZUS świadczenia emerytalnego, są emeryci, którzy:

  • kontynuują przez cały rozliczany rok kalendarzowy lub przez jego część zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę,
  • nie zgłosili wniosku o podjęcie wypłaty emerytury po wejściu w życie przepisów ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych.

Zasada ta będzie obowiązywała do 30 września 2011 r.

Nowe regulacje

1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, które przywróciły uchylone przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Do emerytur przyznanych przed dniem wejścia w życie ww. ustawy, czyli przed 1 stycznia 2011 r., przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą stosuje się od 1 października 2011 r.

ZUS w terminie 30 dni od 1 stycznia 2011 r. poinformuje osoby pobierające emerytury o obowiązujących, od dnia wejścia w życie nowych regulacji, warunkach pobierania emerytury w przypadku kontynuowania stosunku pracy u pracodawcy, z którym stosunek ten był zawarty przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Podstawa prawna:

  • art. 103–104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 14 lipca 2005 r. (II UK 304/04, OSNP 2006/7–8/119).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »