Emerytura matczyna 2019 - wniosek, kwota

REKLAMA
Projektowana ustawa ma na celu docenienie okresu wychowywania dzieci.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające (potocznie zwane emeryturami matczynymi) przysługuje matce, która urodziła i wychowała lub wychowywała co najmniej czworo dzieci. Ojciec dziecka będzie mógł skorzystać z prawa do świadczenia, ale wyłącznie w przypadku śmierci matki, porzucenia przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.
Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat.
Świadczenie przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie jego pobierania.
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
Kup książkę:
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych poradPolecamy: Dokumentacja kadrowa. Prowadzenie i przechowywanie po zmianach od 1 stycznia 2019 r.
Wysokość
Wysokość świadczenia nie będzie mogła być wyższa od najniższej emerytury, a przyznane świadczenie będzie waloryzowane. W 2019 r. najniższa emerytura wynosi 1100 zł.
Wniosek
W celu otrzymania świadczenia matka albo ojciec dzieci musi złożyć odpowiedni wniosek.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineWniosek powinien zawierać:
- dane osoby, która ubiega się o świadczenie: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania;
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online- żądanie wnioskodawcy, w którym wskazuje świadczenie, o jakie się ubiega;
- podpis wnioskodawcy.
Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
Świadczenie będzie wypłacane z ZUS i KRUS. Przyznanie świadczenia następuje w drodze decyzji. Od decyzji przyznającej świadczenie oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia odwołanie nie będzie przysługiwać. Stronie będzie przysługiwać prawo do wniesienia wniosku do Prezesa ZUS lub Prezesa KRUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Kiedy świadczenie nie przysługuje
Świadczenie nie będzie przysługiwać osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.
Świadczenie nie będzie przysługiwać również, gdy po przyznaniu świadczenia osoba, która je pobiera, jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Ponadto nie będzie przysługiwać osobom, które w wyniku alkoholizmu, narkomanii przebywały lub przebywają w celu leczenia, rehabilitacji w publicznych placówkach odwykowych z całodobowym utrzymaniem.
W przypadku nabycia prawa do innego świadczenia np. renty rodzinnej, której wysokość będzie równa lub wyższa od najniższej emerytury – prawo do świadczenia ustanie.
Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2019 r.
Podstawa prawna:
- Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: