Emerytura rodzicielska - "mama 4 plus" w 2019 roku
REKLAMA
REKLAMA
Posiadanie większej liczby dzieci i skupienie się na opiece nad nimi nie rzadko powoduje niemożność podjęcia pracy lub konieczność jej porzucenia. Decyzja ta jest przeważnie umocowana ekonomicznie.
REKLAMA
Decyzja ta – z pewnością korzystna dla samej rodziny i dzieci – może być niekorzystna dla Matki, bo przez czas, w którym zajmuje się dziećmi i domem, nie odprowadza składek emerytalnych.
Emerytura rodzicielska MAMA 4+ jest więc świadczeniem uzupełniającym dla tych osób, które w ogóle nie wypracowały lub wypracowały emeryturę poniżej jej minimalnej wysokości.
Komu ma pomóc MAMA 4+?
Rząd chce pomóc osobom w wieku emerytalnym, które podjęły się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Jest zabezpieczeniem Rodzica na starość. Świadczenie jest dla tych, którzy nie mają za co żyć.
Liczebność przyszłego pokolenia warunkuje istnienie i funkcjonowanie systemu emerytalnego w przyszłości. Rodziny wielodzietne mają znaczący wkład w budowanie bezpiecznej przyszłości dla nas wszystkich.
Kto będzie mógł się ubiegać o świadczenie?
O rodzicielskie świadczenie uzupełniające może ubiegać się matka, która osiągnęła ustawowy wiek emerytalny lub ojciec, który skończył 65 lat.
Świadczenie uzupełniające przysługiwać będzie osobom, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury.
Wymagania formalne uprawniające do świadczenia
Świadczenie uzupełniające może być przyznane osobom, które legitymują się:
- jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom ZUS społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone,
- okresami rolniczego ubezpieczenia społecznego KRUS lub okresami pracy w gospodarstwie rolnym, które są krótsze niż 25 lat i nie uprawniają do emerytury rolniczej.
Jak uzyskać świadczenie?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania
Świadczenie wypłacane będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Przyznanie prawa do rodzicielskiej emerytury będzie uznaniowe i będzie odbywało się w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Prezesa ZUS i Prezesa KRUS.
Do wniosku trzeba będzie dołączyć specjalne oświadczenie "o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej", a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat