Pytania i odpowiedzi o rentę wdowią. Limity wieku. Przeszłość składkowa wdowy i zmarłego męża
REKLAMA
REKLAMA
Czytelnicy pytają o to, czy znaczenie ma dla przyznania renty wdowiej:
REKLAMA
1. przyczyna śmierci współmałżonka - nie ma.
2. wiek małżonka w chwili śmierci - nie ma.
3. przeszłość składkowa zmarłego współmałżonka oraz małżonka pozostałego przy życiu - bez nabycia odpowiednich praw do świadczeń emerytalno-rentowych, nie można otrzymać renty wdowiej. W praktyce "przeszłość składkowa" ma znaczenie dla wysokości renty wdowiej bo większa część osób zainteresowanych nowym świadczeniem nabyła odpowiednie prawa emerytalno-rentowe. Im lepsza historia składkowa jest w danym przypadku, tym wyższa wartość dodatkowego świadczenia w ramach renty wdowiej.
Czytelnicy pytają o rentę wdowią?
Czy otrzymam rentę wdowią? Mąż zmarł mając 52 lata (glejak). W młodym wieku uległ wypadkowi i miał do końca życia rentę drugiej grupy. Ja natomiast w chwili śmierci męża miałam 53 lata, ale od 39-go roku życia mam z ZUS przyznaną "całkowita niezdolność do pracy" mam tak do dziś choć mam emeryturę. Mam zaliczone 25 lat pracy. W związku z powyższym moje pytanie jak wyżej.
Odpowiedź:
Według obecnej interpretacji przepisów ustawy o rencie wdowiej nie ma Pani prawa do renty wdowiej. To konsekwencja daty śmierci Pani męża. Miała 53 lata w chwili owdowienia. A powinna mieć 55 lat (albo więcej).
Zasadę tę wprowadził art. 95a ust. 1 ustawy z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jest to tzw. ustawa wdowia.
2. Osoba uprawniona ma prawo do wypłaty świadczeń na zasadach określonych w przypadku:
1) osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1;
2) pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
3) nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1.
Jest to obecnie obowiązująca interpretacja nowych przepisów. Inne ich odczytanie wymaga nowelizacji ustawy - nic nie wskazuje dziś na takie zdarzenie. Jest możliwe, że ewentualne zmiany ustawy będą dopiero w 2028 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat