Zaktualizowane wzory wniosków o orzeczenia o niepełnosprawności. Trzy sytuacje, kiedy osoba niepełnosprawna je składa
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wydłużyła o maksymalnie 6 miesięcy ważność orzeczeń. Miały wygasnąć 30 września 2024 r., a wygasną 30 marca 2025 r. Wygaśnięcie orzeczenia oznacza utratę prawa do szeregu świadczeń (np. zasiłek pielęgnacyjny 251,84 zł).
REKLAMA
13 celów wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności [Wzory, 30 września 2024 r.]
We wnioskach osoba niepełnosprawna wskazuje do jakich celów ma służyć orzeczenie. Są to cel:
1. odpowiedniego zatrudnienia,
2. szkolenia,
3. zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej,
4. uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej,
5. zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz techniczne ułatwiające funkcjonowanie,
6. korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
7. spełniania przesłanek określonych w Prawie o ruchu drogowym (karta parkingowa ),
8. korzystania ze świadczeń pomocy społecznej,
9. uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
10. uzyskania przez opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego,
11. uzyskania prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju,
12. uzyskania przez opiekuna urlopu wychowawczego w dodatkowym wymiarze,
13. korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów, (tu trzeba je wymienić: ……).
Wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]
Wzór - wniosek w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności
Wniosek na tym wzorze składa się w trzech sytuacjach:
Sytuacja 1) Wniosek jest składany po raz pierwszy. W przypadku osób w wieku poniżej 16 roku życia w sytuacji tej mieści się taki stan faktyczny:
"Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (tj. osoba poniżej 16 roku życia ) i występująca (po raz pierwszy) o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jako osoba powyżej 16 roku życia ) może wystąpić do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.)
Sytuacja 2 Wniosek jest składany w związku z wygaśnięciem terminu ważności poprzedniego orzeczenia (wniosek składasz nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem ważności posiadanego orzeczenia)
Sytuacja 3. Wniosek jest składany w związku ze zmianą stanu zdrowia.
Wzór 1 - opis zakresu samodzielności we wniosku w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności
Formularz wymaga podania informacji o zakres samodzielności wnioskodawcy, czyli:
1) wykonywanie czynności samoobsługowych (dot. np. higieny osobistej, załatwiania potrzeb fizjologicznych, spożywania posiłków, ubierania się, przyjmowania leków).
2) Poruszanie się (dot. np. w obrębie mieszkania, w środowisku, korzystanie z środków lokomocji).
3) Prowadzenie gospodarstwa domowego (dot. np. robienia zakupów, gotowania, sprzątania, opłacania rachunków):
- w podziale na:
a) z opieką,
b) z pomocą,
c) samodzielnie.
Należy też umieścić w formularzu informacje o tym, czy:
1) Osoba niepełnosprawna może samodzielnie lub z pomocą osoby drugiej przybyć na posiedzenie składu orzekającego, (jeżeli nie, to
należy dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające niemożność wzięcia udziału w posiedzeniu z powodu długotrwałej, nie rokującej poprawy choroby),
2) Aktualnie toczy się w sprawie postępowanie przed innym organem orzeczniczym (Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).
3) Pobierasz świadczenia rentowe z tytułu niezdolności do pracy,
4) Pobierasz świadczenie rentowe (renta szkoleniowa, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy, renta rolnicza szkoleniowa, wojskowa renta inwalidzka, policyjna renta inwalidzka, renta inwalidzka I grupy, renta inwalidzka II grupy, renta inwalidzka III grupy, inne (jakie?)..
Wzór 3 - Wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów
Chodzi tutaj o art. 5a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wyjaśnienia PFRON jak przedłużać orzeczenia o niepełnosprawności
PFRON wskazał, że w okresie od 3.08.2024 r. do 30.09.2024 r. obowiązują dwa różne przepisy, które wyznaczają inną datę utraty ważności przedłużanych orzeczeń:
- według przepisu opisanego w punkcie pierwszym - orzeczenie zachowuje ważność do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne,
- według przepisu opisanego w punkcie drugim - orzeczenie jest ważne do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia
Obowiązuje też przepis przepis następujący - Art. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1165).
Stanowi on, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (przed 3.08.2024 r.), które dotyczą postępowań o ustalenie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, stosuje się przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą.
I na tej podstawie PFRON wyprowadził takie zasady:
Dla orzeczeń wydanych do dnia 2 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (które nie zostały zaskarżone) -ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu, w którym nowe orzeczenie stało się ostateczne.
Dla orzeczeń wydanych od dnia 3 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (które nie zostały zaskarżone) – ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu wydania tych nowych orzeczeń, które w związku z niewniesieniem odwołania staną się ostateczne.
Jeśli od orzeczenia miejskiego lub powiatowego zespołu będzie wniesione odwołanie do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, to skutek w wyznaczaniu daty utraty ważności poprzedniego orzeczenia dla obu przepisów będzie taki sam. W takiej sytuacji poprzednie orzeczenie może być przedłużone do dnia wydania orzeczenia przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności [O ile będzie ono wydane nie później niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia], ponieważ orzeczenie to jest ostateczne w dniu jego wydania. Nie ma też znaczenia, czy orzeczenie wojewódzkiego zespołu będzie wydane przed wejściem w życie nowych przepisów, czy po wejściu nowych przepisów.
Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność na mocy przepisu opisanego w punkcie pierwszym jest wydłużona do 30 września 2024 r. i nie złożysz do 30 września 2024 r. wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, to od 1 października 2024 r. orzeczenie to traci ważność. Nie będziesz już posiadać ważnego dokumentu, który potwierdza niepełnosprawność.
Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność na mocy przepisu opisanego w punkcie pierwszym jest wydłużona do 30 września 2024 r. i złożysz do tego dnia wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Wydłużenie nie może trwać jednak dłużej niż o kolejnych 6 m-cy, czyli do 31.03.2025 r.
Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność określona w treści tego orzeczenia kończy się po 30.09.2024 r. i przed upływem ważności tego orzeczenia złożysz wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim. Wydłużenie nastąpi do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.
Jeśli Twoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest ważne do 15.11.2024 r. i do tego dnia złożysz wniosek o wydanie nowego orzeczenia, to okres 6 m-cy będzie upływał 31.05.2025 r.
Komunikat PFRON o przedłużaniu ważności orzeczeń - przepis nr 1
Art. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2023 r., poz. 2768). Treść przepisu:
Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173, 240, 852, 1234 i 1429), które zachowało ważność na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852 i 1429) w brzmieniu dotychczasowym, albo którego okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Komunika PFRON o przedłużaniu ważności orzeczeń - przepis nr 2
Art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.)
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
[3] Art. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1165).
[4] O ile będzie ono wydane nie później niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia.
[5] Art. 6bb ust. 3 ustawy o rehabilitacji (…).
[6] Na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat