Podstawa dodatkowego wynagrodzenia rocznego
REKLAMA
Jesteśmy jednostką budżetową, dlatego mamy obowiązek wypłaty naszym pracownikom dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Chciałabym się dowiedzieć, czy ustalając podstawę naliczenia tego wynagrodzenia, należy odliczyć wynagrodzenie otrzymane w okresie korzystania z urlopu okolicznościowego oraz wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia?
REKLAMA
Tak, z podstawy naliczenia dodatkowego rocznego wynagrodzenia należy wyłączyć zarówno wynagrodzenie otrzymane w okresie urlopu okolicznościowego, jak i dodatek wyrównawczy wypłacany jako uzupełnienie minimalnego wynagrodzenia, gdyż składniki te nie są brane przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Wynagrodzenie roczne wypłacane jest pracownikom z wyodrębnionych na ten cel środków na wynagrodzenia. Pracodawca w myśl przepisów ustawy wypłaca to wynagrodzenie w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który ono przysługuje, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Natomiast obliczając podstawę ustalenia dodatkowego rocznego wynagrodzenia dla pracowników niebędących nauczycielami, stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Na podstawie przepisów tego rozporządzenia przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop uwzględnia się prawie wszystkie składniki wynagrodzenia, z wyjątkiem określonych w § 6, a mianowicie:
- jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania lub za określone osiągnięcie,
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i za czas przestoju,
- nagród jubileuszowych,
- za czas urlopu wypoczynkowego i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- wynagrodzenia za czas choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- nagród z zakładowego funduszu nagród lub udziału w zysku albo nadwyżce bilansowej,
- wynagrodzenia i odszkodowania w razie rozwiązania stosunku pracy.
W podstawie dodatkowego wynagrodzenia uwzględnia się również składniki wynagrodzenia przysługujące za okres dłuższy niż jeden miesiąc, np. premię kwartalną wypłaca się w normalnych terminach wypłaty tych składników, traktując urlop jak okres wykonywania pracy.
Podstawa prawna:
- ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1144)
- § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353)
Źródło: Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat