REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zatrudnienie emeryta w jednostce samorządowej

Joanna Skrobisz

REKLAMA

Jesteśmy jednostką samorządową. Zatrudniamy emeryta na umowę o pracę. Czy będzie mu przysługiwała nagroda jubileuszowa i jak ustalić podstawę jej wymiary?

Tak, pracownikowi temu będzie przysługiwała nagroda jubileuszowa, której wysokość zostanie ustalona zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Autopromocja

Nagroda jubileuszowa to świadczenie pieniężne wypłacane pracownikowi samorządowemu w zależności od stażu jego pracy, którzy przepracowali łącznie:

20 lat pracy – w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego,
25 lat pracy – w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego,
30 lat pracy – w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego,
35 lat pracy – w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego,
40 lat pracy – w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego,
45 lat pracy – w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Prawo do nagrody jubileuszowej pracownik samorządowy nabywa w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.

Wysokość nagrody jubileuszowej uzależniona jest od wysokości otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia. Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla pracownika jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu wypłaty nagrody.
Wynagrodzenie stanowiące podstawę ustalenia wysokości nagrody jubileuszowej oblicza się na zasadach, obowiązujących przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu ekwiwalentu (podstawy nagrody jubileuszowej) uwzględnia się składniki wynagrodzenia jak przy naliczaniu wynagrodzenia urlopowego.  Ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego pracownika uwzględnia się wynagrodzenie przysługujące pracownikowi wraz z innymi świadczeniami ze stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie uwzględnia się jednak:

• jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź
• za określone osiągnięcie,
• wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez
• pracownika przestoju,
• nagród jubileuszowych,
• wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej
• usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
• dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia
• w związku z chorobą zakaźną,
• nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego,
• odprawy emerytalnej lub rentowej albo innych odpraw pieniężnych,
• wynagrodzenia i odszkodowania przysługujące w razie rozwiązania stosunku
• pracy.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu (wynagrodzenia będącego podstawą nagrody jubileuszowej) w
wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu oraz nagrody. Uwzględnia się również dodatkowe składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, np. comiesięczne premie regulaminowe w wysokości przeciętnej  z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (nagrody jubileuszowej), uwzględnia się przy średniej wysokości z tego okresu.
Przy obliczaniu podstawy nagrody jubileuszowej nie korzysta się ze współczynnika ekwiwalentowego. Ustala się tylko wynagrodzenie czyli podstawę nagrody, uwzględniając dopuszczalne składniki wynagrodzenia z poszczególnych okresów.

Przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu - nagrody jubileuszowej - uwzględnia się takie dodatkowe składniki wynagrodzenia, jak:
• wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
• dodatek za staż pracy,
• premie i nagrody periodyczne,
• dodatek funkcyjny.

Następnie oblicza się odpowiednią wielokrotność tak ustalonej podstawy nagrody.

Podstawy prawne:
• art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.
• § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych Dz. U. Nr 50, poz. 398 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA