| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej

Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej

Zarząd to organ, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją w stosunkach zewnętrznych. Stąd też kwestie związane z doborem i zatrudnianiem członków zarządu spółki nabierają dla spółek istotnego znaczenia.

Reprezentacja spółki

Zawierając umowę o pracę (albo jakąkolwiek inną umowę) z członkiem zarządu, należy pamiętać o szczególnych zasadach reprezentacji, jakie wprowadza Kodeks spółek handlowych przy zawieraniu umów z członkami zarządu. Otóż, zawierając umowę o pracę ze swym zarządcą, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być reprezentowana przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników lub radę nadzorczą (art. 210 k.s.h.), natomiast spółka akcyjna przez radę nadzorczą albo pełnomocnika powołanego uchwałą walnego zgromadzenia (art. 379 k.s.h.). Naruszenie zasad reprezentacji przy zawarciu umowy z członkiem zarządu spowoduje bezwzględną nieważność zawartej umowy. Jednak, jak wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego, nawet jeśli umowa zawarta z członkiem zarządu okazała się być nieważna z powodu wadliwej reprezentacji spółki, stosunek pracy i tak zostanie nawiązany wraz z dopuszczeniem pracownika – zarządcy do pracy, na warunkach określonych w tej umowie (wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 2003 r., I PK 633/02).

Szczególne uprawnienia

Decydując się na zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu, nie można zapominać o cechach charakterystycznych dla tego stosunku i konsekwencjach, jakie wiążą się z angażem członka zarządu w ramach stosunku pracy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odróżniający ten stosunek od stosunków cywilnoprawnych brak równości stron i związaną z nim ochronną funkcję przepisów prawa pracy w stosunku do pracowników.

Bez wątpienia powyższe elementy będą stanowiły o atrakcyjności tej formy zatrudnienia, jaką jest umowa o pracę dla członków zarządu. Natomiast spółka zawierająca umowę o pracę z członkiem zarządu musi pamiętać, iż członek zarządu – pracownik będzie miał pewne przywileje, z których będzie mógł korzystać. W praktyce najwięcej problemów może powstać dla spółki już na końcowym etapie współpracy, tj. przy rozwiązaniu umowy o pracę.

Rozwiązywanie umów

Zatrudniając członka zarządu, spółka może wybrać rodzaj umowy o pracę, która może zostać zawarta z menedżerem. Spółka może zaangażować pracownika na podstawie umowy na czas określony związany z okresem sprawowania funkcji w zarządzie, bądź też na czas nieokreślony. W przypadku zatrudnienia członka zarządu na podstawie umowy na czas nieokreślony samo wygaśnięcie mandatu w związku z odwołaniem z pełnionej funkcji nie będzie jednoznaczne z automatycznym rozwiązaniem stosunku pracy. W tym przypadku spółka powinna złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę albo rozwiązać ją na mocy porozumienia stron. Tę rygorystyczną procedurę rozwiązywania umów o pracę z członkami zarządu łagodzi nieco orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym odwołanie członka zarządu z pełnionej funkcji stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2000 r., I PKN 479/99; wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2000 r., I PKN 479/99, czy też wyrok Sądu Najwyższego z 25 listopada 1997 r., I PKN 388/97). Ponadto w jednym ze swoich wyroków Sąd Najwyższy (wyrok z 17 sierpnia 2006 r., III PK 53/06) zajął stanowisko, iż odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej zatrudnionemu na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę, którą rozwiązano sprzecznie z prawem, nie przysługuje przywrócenie do pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »