reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Granty na telepracę

Granty na telepracę

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje nową formę wsparcia. Nowelizacja wprowadza granty na telepracę. Czym są granty i kto może się o nie starać?

Grant na telepracę to świadczenie, które starosta za pośrednictwem urzędu pracy możne, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy. Telepracownikiem może zostać rodzic powracającym na rynek pracy wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat lub bezrobotny sprawujący opiekę nad osobą zależną. Osoby te powinny w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotni zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.

Zobacz również serwis: Telepraca

Korzyści pracodawcy

Pracodawca, który zatrudni wyżej wymienioną osobę w ramach grantu otrzymuje dofinansowanie. Wysokość dofinansowania zostanie określona w umowie zawartej ze starostą, nie może być jednak wyższa niż 6-krotność minimalnego wynagrodzenia. W zamian za dofinansowanie z urzędu pracodawca zobowiązuje się jedynie do zatrudnienia skierowanej osoby przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

Kto nie może pracować w ramach grantu na telepracę?

Nie wszystkie osoby spełniające wyżej wymienione warunki mogą jednak ubiegać się o zatrudnienie w ramach dofinansowania grantem na telepracę. Jeśli przyszły pracownik jest małżonkiem, rodzicem, rodzeństwem, dzieckiem własnym lub przysposobionym to pracodawca niestety nie może liczyć na wsparcie w jego zatrudnieniu z urzędu pracy.

Polecamy również: Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy

Niedotrzymanie warunków umowy

Otrzymanie grantu nie zwalnia pracodawców z umowy, urząd na pewno sprawdzi czy przyznane dofinansowanie zostało należycie wykorzystane. Ci pracodawcy, którzy nie wywiążą się z warunku wymaganego okresu zatrudnienia, wykorzystają grant niezgodnie z umową zobowiązani będą do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dania otrzymania grantu w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło:

Nowelizacja Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Granty na telepracę. /Fot. Fotolia
Granty na telepracę. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama