Granty na telepracę
REKLAMA
REKLAMA
Grant na telepracę to świadczenie, które starosta za pośrednictwem urzędu pracy możne, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy. Telepracownikiem może zostać rodzic powracającym na rynek pracy wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat lub bezrobotny sprawujący opiekę nad osobą zależną. Osoby te powinny w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotni zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Telepraca
Korzyści pracodawcy
Pracodawca, który zatrudni wyżej wymienioną osobę w ramach grantu otrzymuje dofinansowanie. Wysokość dofinansowania zostanie określona w umowie zawartej ze starostą, nie może być jednak wyższa niż 6-krotność minimalnego wynagrodzenia. W zamian za dofinansowanie z urzędu pracodawca zobowiązuje się jedynie do zatrudnienia skierowanej osoby przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.
Kto nie może pracować w ramach grantu na telepracę?
Nie wszystkie osoby spełniające wyżej wymienione warunki mogą jednak ubiegać się o zatrudnienie w ramach dofinansowania grantem na telepracę. Jeśli przyszły pracownik jest małżonkiem, rodzicem, rodzeństwem, dzieckiem własnym lub przysposobionym to pracodawca niestety nie może liczyć na wsparcie w jego zatrudnieniu z urzędu pracy.
Polecamy również: Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy
Niedotrzymanie warunków umowy
Otrzymanie grantu nie zwalnia pracodawców z umowy, urząd na pewno sprawdzi czy przyznane dofinansowanie zostało należycie wykorzystane. Ci pracodawcy, którzy nie wywiążą się z warunku wymaganego okresu zatrudnienia, wykorzystają grant niezgodnie z umową zobowiązani będą do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dania otrzymania grantu w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Źródło:
Nowelizacja Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat