REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Dziennikarka medyczno-prawna
Kto może być opiekunem osoby starszej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun osoby starszej. Praca, jako profesjonalny opiekun osoby starszej, nie jest łatwa. Ale bez wątpienia daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza tym osobom, które czerpią radość z pomocy innym. Opiekun musi być przygotowany na trudne, a czasem nieprzewidywalne sytuacje. Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca i zarobki?
rozwiń >

Kim jest opiekun osoby starszej

Opiekunem osoby starszej jest pracownik mający za zadanie opiekować się, pielęgnować i organizować czas wolny seniorowi. Taka osoba ponadto przyrządza posiłki dla siebie i osoby, którą się opiekuje; dotrzymuje jej towarzystwa na co dzień.  

REKLAMA

Autopromocja

Praca opiekuna może być łatwiejsza i trudniejsza – wszystko zależy od kondycji fizycznej i psychicznej seniora. Bez wątpienia jednak opiekun powinien być przygotowany na różne scenariusze. W przypadku, gdy podopieczny jest przewlekle chory bądź też zmaga się z dolegliwościami wieku starczego – do pracy potrzebne są dodatkowe umiejętności medyczne i pielęgnacyjne. 

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Decydując się na bycie opiekunem osoby starszej, przede wszystkim należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Wykształcenie nie musi być koniecznie medyczne. Poszukiwane są zarówno pielęgniarki, jak i fizjoterapeuci, psychologowie, czy też pedagogowie.  Tak naprawdę w zupełności wystarczy doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Jednakże dla większości ośrodków zatrudniających opiekunów ważne jest, aby mieli oni ukończony kurs pierwszej pomocy oraz inne kursy o charakterze medycznym. Często zwraca się również uwagę, czy potencjalny pracownik posiada prawo jazdy. Wszystkie wymagania dotyczące wykształcenia, ukończonych kursów zależą w dużej mierze od danego pracodawcy i jego polityki.

Poszukując pracy opiekuna osoby starszej, najlepiej jest skorzystać z oferty profesjonalnych agencji, mamy wtedy pewność pisemnej umowy i ochrony prawnej. Szukając pracy w Internecie, najlepiej odpowiadać na prywatne wpisy. 

Kto może zostać opiekunem osoby starszej

REKLAMA

W pracy opiekuna osoby starszej liczy się siła fizyczna – seniorowi często trzeba pomagać w codziennych czynnościach, jak: wstawanie, siadanie, chodzenie czy mycie się. Dobrze jest przed przyjęciem oferty opieki, dowiedzieć się czy w domu, w którym będziemy pracować dostępny jest specjalistyczny sprzęt, jak: podnośnik kąpielowy, krzesło toaletowe, łóżko rehabilitacyjne, śliskie tkaniny ułatwiają obracanie osoby starszej na boki. Jak już była mowa powyżej, kondycja podopiecznego jest różna. Niektórzy seniorzy dają sobie radę z samodzielnym jedzeniem i higieną osobistą, innym trzeba w tym temacie pomóc. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opiekun osoby starszej musi mieć także mocną psychikę. Przebywanie z osobą schorowaną, często cierpiącą, która mimo jak najlepszej opieki, coraz bardziej słabnie – może wywoływać uczucie przygnębienia. Opiekując się osobą starszą należy skupić się na chwili obecnej i na radości z drobnych rzeczy, takich chociażby jak spacer. Dzięki takim działaniom przyszłość będzie wydawała się lepsza i pogodniejsza. 

Na pewno, by zostać opiekunem, trzeba być osobą w pełni zdrową. Predyspozycje zdrowotne opiekuna to: 

  • zdrowy kręgosłup; 
  • brak dysfunkcji aparatu ruchu; 
  • dobry wzrok i słuch; 
  • brak chorób ogólnoustrojowych; 
  • brak zaburzeń neurologicznych; 
  • brak nałogów. 

Jakie cechy powinien mieć opiekun osoby starszej

Dobry opiekun musi charakteryzować się empatią, co istotne także cierpliwością, otwartością, zrozumieniem i komunikatywnością. Profesjonalny opiekun powinien być dobrym psychologiem – wczuwać się w nastrój podopiecznego. Powinien być konsekwentny, mieć motywację do pracy, być zdolnym do kompromisu. 

Mimo że opiekun osoby starszej nie musi mieć wykształcenia medycznego, dobrze, gdy posiada wiedzę na temat chorób i schorzeń towarzyszących osobom w podeszłym wieku. W tym wypadku zwraca się uwagę na doświadczenie i ukończone kursy oraz szkolenia. 

Kto nie może zostać opiekunem osoby starszej 

Na pewno opiekunem osoby starszej nie może zostać osoba z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością. Widoczne dysfunkcje mogą wpływać na obniżenie efektywności pracy, a także niemożności wykonywania obowiązków. 

Możliwości zatrudnienia w zawodzie opiekuna osoby starszej 

W związku ze starzejącym się społeczeństwem i rosnącą ilością osób potrzebujących stałej bądź kilkugodzinnej opieki, zapotrzebowanie na wykfalifikowanych opiekunów jest coraz większe. Zdobycie doświadczenia, jak i kwalifikacji opiekuna daje duże możliwości zatrudnienia. Opiekun znajdzie pracę: 

  • w domach opieki; 
  • w domach samopomocy; 
  • hospicjach; 
  • domach seniorach; 
  • prywatnych miejscach; 
  • w miejscach i placówkach, gdzie wykonuje się opiekę paliatywną. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej w Polsce

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków opiekuna osób starszych w Polsce wynosi około 3620 złotych brutto – oznacza to, że 50 proc. opiekunów zarabia więcej, a 50 proc. mniej od tej sumy. Oferty opieki nad osobą starszą różnią się od siebie ze względu na stopień opieki, jak i poziom wyspecjalizowania. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej za granicą

Od dawna opiekun osoby starszej cieszy się popularnością zagranicznej emigracji zarobkowej. Na rynku jest wiele firm zajmujących się organizowaniem wyjazdów do pracy w roli opiekuna osoby starszej, do takich krajów jak Niemcy i oferujących dość wysokie zarobki. Pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech, można zarobić 1500-2000 euro. Wysokość pensji uwarunkowana jest wymaganymi od opiekuna umiejętnościami, a także znajomością języka. Należy pamiętać, że pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych seniora, jak i opieka medyczna nad nim, czasem wymagają dobrej znajomości języka. 

Czy zawód opiekuna osoby starszej jest przyszłościowy 

W dobie starzejącego się społeczeństwa, profesja opiekuna osoby starszej jest bez wątpienia przyszłościowym zajęciem. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przyszłość tej profesji jest fakt, że coraz większa grupa społeczna nie może pozwolić sobie na zrezygnowanie z wykonywania zawodu na rzecz opieki nad starszym członkiem rodziny. Wiele prywatnych osób coraz częściej decyduje się na zatrudnienie opiekuna w domu na określoną liczbę godzin. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA