REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Dziennikarka medyczno-prawna
Kto może być opiekunem osoby starszej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun osoby starszej. Praca, jako profesjonalny opiekun osoby starszej, nie jest łatwa. Ale bez wątpienia daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza tym osobom, które czerpią radość z pomocy innym. Opiekun musi być przygotowany na trudne, a czasem nieprzewidywalne sytuacje. Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca i zarobki?
rozwiń >

Kim jest opiekun osoby starszej

Opiekunem osoby starszej jest pracownik mający za zadanie opiekować się, pielęgnować i organizować czas wolny seniorowi. Taka osoba ponadto przyrządza posiłki dla siebie i osoby, którą się opiekuje; dotrzymuje jej towarzystwa na co dzień.  

REKLAMA

Autopromocja

Praca opiekuna może być łatwiejsza i trudniejsza – wszystko zależy od kondycji fizycznej i psychicznej seniora. Bez wątpienia jednak opiekun powinien być przygotowany na różne scenariusze. W przypadku, gdy podopieczny jest przewlekle chory bądź też zmaga się z dolegliwościami wieku starczego – do pracy potrzebne są dodatkowe umiejętności medyczne i pielęgnacyjne. 

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Decydując się na bycie opiekunem osoby starszej, przede wszystkim należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Wykształcenie nie musi być koniecznie medyczne. Poszukiwane są zarówno pielęgniarki, jak i fizjoterapeuci, psychologowie, czy też pedagogowie.  Tak naprawdę w zupełności wystarczy doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Jednakże dla większości ośrodków zatrudniających opiekunów ważne jest, aby mieli oni ukończony kurs pierwszej pomocy oraz inne kursy o charakterze medycznym. Często zwraca się również uwagę, czy potencjalny pracownik posiada prawo jazdy. Wszystkie wymagania dotyczące wykształcenia, ukończonych kursów zależą w dużej mierze od danego pracodawcy i jego polityki.

Poszukując pracy opiekuna osoby starszej, najlepiej jest skorzystać z oferty profesjonalnych agencji, mamy wtedy pewność pisemnej umowy i ochrony prawnej. Szukając pracy w Internecie, najlepiej odpowiadać na prywatne wpisy. 

Kto może zostać opiekunem osoby starszej

REKLAMA

W pracy opiekuna osoby starszej liczy się siła fizyczna – seniorowi często trzeba pomagać w codziennych czynnościach, jak: wstawanie, siadanie, chodzenie czy mycie się. Dobrze jest przed przyjęciem oferty opieki, dowiedzieć się czy w domu, w którym będziemy pracować dostępny jest specjalistyczny sprzęt, jak: podnośnik kąpielowy, krzesło toaletowe, łóżko rehabilitacyjne, śliskie tkaniny ułatwiają obracanie osoby starszej na boki. Jak już była mowa powyżej, kondycja podopiecznego jest różna. Niektórzy seniorzy dają sobie radę z samodzielnym jedzeniem i higieną osobistą, innym trzeba w tym temacie pomóc. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opiekun osoby starszej musi mieć także mocną psychikę. Przebywanie z osobą schorowaną, często cierpiącą, która mimo jak najlepszej opieki, coraz bardziej słabnie – może wywoływać uczucie przygnębienia. Opiekując się osobą starszą należy skupić się na chwili obecnej i na radości z drobnych rzeczy, takich chociażby jak spacer. Dzięki takim działaniom przyszłość będzie wydawała się lepsza i pogodniejsza. 

Na pewno, by zostać opiekunem, trzeba być osobą w pełni zdrową. Predyspozycje zdrowotne opiekuna to: 

 • zdrowy kręgosłup; 
 • brak dysfunkcji aparatu ruchu; 
 • dobry wzrok i słuch; 
 • brak chorób ogólnoustrojowych; 
 • brak zaburzeń neurologicznych; 
 • brak nałogów. 

Jakie cechy powinien mieć opiekun osoby starszej

Dobry opiekun musi charakteryzować się empatią, co istotne także cierpliwością, otwartością, zrozumieniem i komunikatywnością. Profesjonalny opiekun powinien być dobrym psychologiem – wczuwać się w nastrój podopiecznego. Powinien być konsekwentny, mieć motywację do pracy, być zdolnym do kompromisu. 

Mimo że opiekun osoby starszej nie musi mieć wykształcenia medycznego, dobrze, gdy posiada wiedzę na temat chorób i schorzeń towarzyszących osobom w podeszłym wieku. W tym wypadku zwraca się uwagę na doświadczenie i ukończone kursy oraz szkolenia. 

Kto nie może zostać opiekunem osoby starszej 

Na pewno opiekunem osoby starszej nie może zostać osoba z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością. Widoczne dysfunkcje mogą wpływać na obniżenie efektywności pracy, a także niemożności wykonywania obowiązków. 

Możliwości zatrudnienia w zawodzie opiekuna osoby starszej 

W związku ze starzejącym się społeczeństwem i rosnącą ilością osób potrzebujących stałej bądź kilkugodzinnej opieki, zapotrzebowanie na wykfalifikowanych opiekunów jest coraz większe. Zdobycie doświadczenia, jak i kwalifikacji opiekuna daje duże możliwości zatrudnienia. Opiekun znajdzie pracę: 

 • w domach opieki; 
 • w domach samopomocy; 
 • hospicjach; 
 • domach seniorach; 
 • prywatnych miejscach; 
 • w miejscach i placówkach, gdzie wykonuje się opiekę paliatywną. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej w Polsce

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków opiekuna osób starszych w Polsce wynosi około 3620 złotych brutto – oznacza to, że 50 proc. opiekunów zarabia więcej, a 50 proc. mniej od tej sumy. Oferty opieki nad osobą starszą różnią się od siebie ze względu na stopień opieki, jak i poziom wyspecjalizowania. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej za granicą

Od dawna opiekun osoby starszej cieszy się popularnością zagranicznej emigracji zarobkowej. Na rynku jest wiele firm zajmujących się organizowaniem wyjazdów do pracy w roli opiekuna osoby starszej, do takich krajów jak Niemcy i oferujących dość wysokie zarobki. Pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech, można zarobić 1500-2000 euro. Wysokość pensji uwarunkowana jest wymaganymi od opiekuna umiejętnościami, a także znajomością języka. Należy pamiętać, że pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych seniora, jak i opieka medyczna nad nim, czasem wymagają dobrej znajomości języka. 

Czy zawód opiekuna osoby starszej jest przyszłościowy 

W dobie starzejącego się społeczeństwa, profesja opiekuna osoby starszej jest bez wątpienia przyszłościowym zajęciem. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przyszłość tej profesji jest fakt, że coraz większa grupa społeczna nie może pozwolić sobie na zrezygnowanie z wykonywania zawodu na rzecz opieki nad starszym członkiem rodziny. Wiele prywatnych osób coraz częściej decyduje się na zatrudnienie opiekuna w domu na określoną liczbę godzin. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA