REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Dziennikarka medyczno-prawna
Kto może być opiekunem osoby starszej?
Kto może być opiekunem osoby starszej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun osoby starszej. Praca, jako profesjonalny opiekun osoby starszej, nie jest łatwa. Ale bez wątpienia daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza tym osobom, które czerpią radość z pomocy innym. Opiekun musi być przygotowany na trudne, a czasem nieprzewidywalne sytuacje. Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca i zarobki?
rozwiń >

Kim jest opiekun osoby starszej

Opiekunem osoby starszej jest pracownik mający za zadanie opiekować się, pielęgnować i organizować czas wolny seniorowi. Taka osoba ponadto przyrządza posiłki dla siebie i osoby, którą się opiekuje; dotrzymuje jej towarzystwa na co dzień.  

Autopromocja

Praca opiekuna może być łatwiejsza i trudniejsza – wszystko zależy od kondycji fizycznej i psychicznej seniora. Bez wątpienia jednak opiekun powinien być przygotowany na różne scenariusze. W przypadku, gdy podopieczny jest przewlekle chory bądź też zmaga się z dolegliwościami wieku starczego – do pracy potrzebne są dodatkowe umiejętności medyczne i pielęgnacyjne. 

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Decydując się na bycie opiekunem osoby starszej, przede wszystkim należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Wykształcenie nie musi być koniecznie medyczne. Poszukiwane są zarówno pielęgniarki, jak i fizjoterapeuci, psychologowie, czy też pedagogowie.  Tak naprawdę w zupełności wystarczy doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Jednakże dla większości ośrodków zatrudniających opiekunów ważne jest, aby mieli oni ukończony kurs pierwszej pomocy oraz inne kursy o charakterze medycznym. Często zwraca się również uwagę, czy potencjalny pracownik posiada prawo jazdy. Wszystkie wymagania dotyczące wykształcenia, ukończonych kursów zależą w dużej mierze od danego pracodawcy i jego polityki.

Poszukując pracy opiekuna osoby starszej, najlepiej jest skorzystać z oferty profesjonalnych agencji, mamy wtedy pewność pisemnej umowy i ochrony prawnej. Szukając pracy w Internecie, najlepiej odpowiadać na prywatne wpisy. 

Kto może zostać opiekunem osoby starszej

W pracy opiekuna osoby starszej liczy się siła fizyczna – seniorowi często trzeba pomagać w codziennych czynnościach, jak: wstawanie, siadanie, chodzenie czy mycie się. Dobrze jest przed przyjęciem oferty opieki, dowiedzieć się czy w domu, w którym będziemy pracować dostępny jest specjalistyczny sprzęt, jak: podnośnik kąpielowy, krzesło toaletowe, łóżko rehabilitacyjne, śliskie tkaniny ułatwiają obracanie osoby starszej na boki. Jak już była mowa powyżej, kondycja podopiecznego jest różna. Niektórzy seniorzy dają sobie radę z samodzielnym jedzeniem i higieną osobistą, innym trzeba w tym temacie pomóc. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opiekun osoby starszej musi mieć także mocną psychikę. Przebywanie z osobą schorowaną, często cierpiącą, która mimo jak najlepszej opieki, coraz bardziej słabnie – może wywoływać uczucie przygnębienia. Opiekując się osobą starszą należy skupić się na chwili obecnej i na radości z drobnych rzeczy, takich chociażby jak spacer. Dzięki takim działaniom przyszłość będzie wydawała się lepsza i pogodniejsza. 

Na pewno, by zostać opiekunem, trzeba być osobą w pełni zdrową. Predyspozycje zdrowotne opiekuna to: 

 • zdrowy kręgosłup; 
 • brak dysfunkcji aparatu ruchu; 
 • dobry wzrok i słuch; 
 • brak chorób ogólnoustrojowych; 
 • brak zaburzeń neurologicznych; 
 • brak nałogów. 

Jakie cechy powinien mieć opiekun osoby starszej

Dobry opiekun musi charakteryzować się empatią, co istotne także cierpliwością, otwartością, zrozumieniem i komunikatywnością. Profesjonalny opiekun powinien być dobrym psychologiem – wczuwać się w nastrój podopiecznego. Powinien być konsekwentny, mieć motywację do pracy, być zdolnym do kompromisu. 

Mimo że opiekun osoby starszej nie musi mieć wykształcenia medycznego, dobrze, gdy posiada wiedzę na temat chorób i schorzeń towarzyszących osobom w podeszłym wieku. W tym wypadku zwraca się uwagę na doświadczenie i ukończone kursy oraz szkolenia. 

Kto nie może zostać opiekunem osoby starszej 

Na pewno opiekunem osoby starszej nie może zostać osoba z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością. Widoczne dysfunkcje mogą wpływać na obniżenie efektywności pracy, a także niemożności wykonywania obowiązków. 

Możliwości zatrudnienia w zawodzie opiekuna osoby starszej 

W związku ze starzejącym się społeczeństwem i rosnącą ilością osób potrzebujących stałej bądź kilkugodzinnej opieki, zapotrzebowanie na wykfalifikowanych opiekunów jest coraz większe. Zdobycie doświadczenia, jak i kwalifikacji opiekuna daje duże możliwości zatrudnienia. Opiekun znajdzie pracę: 

 • w domach opieki; 
 • w domach samopomocy; 
 • hospicjach; 
 • domach seniorach; 
 • prywatnych miejscach; 
 • w miejscach i placówkach, gdzie wykonuje się opiekę paliatywną. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej w Polsce

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków opiekuna osób starszych w Polsce wynosi około 3620 złotych brutto – oznacza to, że 50 proc. opiekunów zarabia więcej, a 50 proc. mniej od tej sumy. Oferty opieki nad osobą starszą różnią się od siebie ze względu na stopień opieki, jak i poziom wyspecjalizowania. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej za granicą

Od dawna opiekun osoby starszej cieszy się popularnością zagranicznej emigracji zarobkowej. Na rynku jest wiele firm zajmujących się organizowaniem wyjazdów do pracy w roli opiekuna osoby starszej, do takich krajów jak Niemcy i oferujących dość wysokie zarobki. Pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech, można zarobić 1500-2000 euro. Wysokość pensji uwarunkowana jest wymaganymi od opiekuna umiejętnościami, a także znajomością języka. Należy pamiętać, że pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych seniora, jak i opieka medyczna nad nim, czasem wymagają dobrej znajomości języka. 

Czy zawód opiekuna osoby starszej jest przyszłościowy 

W dobie starzejącego się społeczeństwa, profesja opiekuna osoby starszej jest bez wątpienia przyszłościowym zajęciem. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przyszłość tej profesji jest fakt, że coraz większa grupa społeczna nie może pozwolić sobie na zrezygnowanie z wykonywania zawodu na rzecz opieki nad starszym członkiem rodziny. Wiele prywatnych osób coraz częściej decyduje się na zatrudnienie opiekuna w domu na określoną liczbę godzin. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA