REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne terminy obowiązujące w urzędzie pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Ważne terminy obowiązujące w urzędzie pracy/ fot. Fotolia
Ważne terminy obowiązujące w urzędzie pracy/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które korzystają z pomocy urzędu pracy, oprócz praw, mają również obowiązki i terminy do dotrzymania. Kiedy się zarejestrować? Jaki jest termin na usprawiedliwienie nieobecności na wyznaczonej wizycie?

Termin rejestracji

Przepisy nie narzucają osobie bezrobotnej rejestracji, jest to indywidualna decyzja. Jeśli osoba uzna, że potrzebuje pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia lub podniesieniu bądź zmianie kwalifikacji, rejestruje się w urzędzie. Termin, jak sama rejestracja, nie jest z góry narzucony. Osoba poszukująca pracy sama decyduje, kiedy się zarejestruje.

REKLAMA

Autopromocja

Inaczej wygląda sytuacja osób, które spełniają warunki uzyskania prawa do zasiłku. Tu należy pilnować terminu. W myśl zasady, że zasiłek przysługuje osobie, która przepracowała 365 dni w badanym okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację, jeśli w trakcie zatrudnienia nie było przerw, na rejestrację ma się do 6 miesięcy od ustania zatrudnienia. Natomiast jeśli między umowami były przerwy, ich czas skraca okres 6 miesięcy na rejestrację. Termin ten liczony jest kolejnego dnia po ustaniu zatrudnienia.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Usprawiedliwienie nieobecności

Zarejestrowany bezrobotny, który nie zgłosił się na wyznaczoną wizytę, aby nie utracić statusu, musi się usprawiedliwić. Na usprawiedliwienie ma 7 dni, i są to dni kalendarzowe. Należy więc pamiętać, że termin biegnie nawet, jeśli urząd nie pracuje, bo jest weekend lub dzień ustawowo wolny od pracy. Pierwszym dniem na usprawiedliwienie jest oczywiście kolejny dzień po ustalonej dacie stawiennictwa.

Odwołanie od wyrejestrowania

Bezrobotny, który nie zgadza się z decyzją urzędu o pozbawieniu go statusu, ma prawo do wyrażenia swojego zdania. W decyzji zostanie poinformowany, w jaki sposób oraz w jakim terminie może się odwołać. Ma na to 14 dni kalendarzowych od daty doręczenia decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilka słów wyjaśnienia z KPA

Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego, jeśli akt prawny mówi o liczbie dni, nie podając dalej, że chodzi o dni robocze, należy przyjmować, że chodzi o dni kalendarzowe.

Jeśli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, np. doręczenie decyzji, przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego dnia z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

Soboty i niedziele zawsze wlicza się do terminu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ostatni dzień terminu wypada w niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy ostatnim dniem terminu jest następny dzień.

Źródło:

- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA