REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pesel dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić?

PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PESEL dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca w 2022 r.?

PESEL dla cudzoziemca

Najprostszym sposobem na nadanie numeru PESEL w Polsce dla cudzoziemca jest zameldowanie się na pobyt czasowy minimum 30 dni lub stały. Zasadą jest, że cudzoziemiec mieszkający w Polsce po zameldowaniu na pobyt minimum 30 dni otrzymuje numer PESEL z urzędu (czyli nie musi o niego wnioskować). A co z cudzoziemcem, który nie jest w Polsce zameldowany? Może wystąpić z wnioskiem do dowolnego urzędu gminy o nadanie numeru PESEL.

Autopromocja
PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności

Numer PESEL jest wymagany przy podjęciu pracy przez cudzoziemca na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, a także przy podejmowaniu działalności gospodarczej w Polsce.

PESEL dla Ukraińca

W związku z wojną w Ukrainie i napływem uchodźców do Polski przygotowywany jest system rejestrujący obywateli Ukrainy i nadający im numer PESEL. Procedura nadania numeru PESEL dla Ukraińców będzie odbywała się na zasadach wyrabiania dowodu osobistego w Polsce. Niezbędne będą: fotografia biometryczna i pobranie odcisków palców. System ten obejmie uchodźców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Na podstawie takiej elektronicznej bazy obywateli Ukrainy będą przyznawane przewidziane świadczenia pomocowe. Rejestr Ukraińców przebywających w Polsce i nadanie im numerów PESEL ma na celu uporządkowanie spraw administracyjnych, statystyk i ułatwienie przyznawania pomocy zapewnionej specustawą.

Wniosek o PESEL dla Ukraińca - specustawa

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy Ukraińcowi, którego pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 (wjazd do Polski po 24 lutego 2022 r.), na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie gminy nadaje się numer PESEL. Wniosek ten składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełnionym przez wnioskodawcę albo przez pracownika tego organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek, składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy, o którym mowa w art. 22 tejże ustawy.

Wniosek o nadanie numeru PESEL zawiera:

 • imię (imiona);
 • nazwisko;
 • nazwisko rodowe;
 • obywatelstwo;
 • imię matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • nazwisko matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • imię ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane; 8) nazwisko ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • numery PESEL rodziców, o ile zostały nadane i są znane;
 • datę urodzenia;
 • miejsce urodzenia;
 • kraj urodzenia;
 • płeć;
 • datę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 • datę złożenia wniosku;
 • adnotację o tym, czy odciski palców zostały pobrane;
 • adnotację o wyniku lub przyczynach braku weryfikacji, o której mowa w ust. 14;
 • informacje o osobie sprawującej faktyczną pieczę nad dzieckiem obejmujące dane, o których mowa w ust. 4 pkt 1, 2, 4, 9, 12 i art. 8 pkt 23 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, oraz wskazanie stosunku pokrewieństwa z dzieckiem – jeżeli taki istnieje, a w przypadku jego braku – innej relacji łączącej tę osobę z dzieckiem.

Wniosek o nadanie numeru pesel dla cudzoziemca

Na dotychczas obowiązujących zasadach cudzoziemiec może również otrzymać numer PESEL, występując ze stosownym wnioskiem do urzędu gminy, na terenie której znajduje się siedziba pracodawcy (jeśli cudzoziemiec nie pracuje albo pracodawca ma siedzibę poza granicami kraju - w urzędzie dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy). Cudzoziemiec bez meldunku w Polsce w celu nadania numeru PESEL pobiera i wypełnia wniosek:

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika. We wniosku wpisuje się faktyczną podstawę prawną wymagającą od cudzoziemca posiadania numeru PESEL. Polski urząd, np. ZUS albo urząd skarbowy, który wymaga podania numeru PESEL, powinien wskazać taką podstawę prawną.

Składając wniosek, należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość. Nadanie numeru PESEL w powyższym przypadku jest usługą darmową.

Czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla cudzoziemca?

W sytuacji napływu ogromnej liczby Ukraińców do Polski, wielu pracodawców decyduje się na ich zatrudnienie. Zazwyczaj obywatele Ukrainy nie posiadają jednak nr PESEL. Czy w trakcie procedury zatrudnienia polski pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca? Co do zasady nie. O nr PESEL występuje osoba zainteresowana, a więc potencjalny pracownik z Ukrainy. Jest jednak możliwość zezwalająca na to, aby zrobił to pracodawca - pełnomocnictwo. W tym celu pracodawca musi posiadać pełnomocnictwo od obywatela Ukrainy do dokonania tej czynności prawnej za niego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021, poz. 510, z późn. zm.)

Autopromocja

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 4 stycznia 2012 r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL (Dz.U. z 2015, poz. 1984)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • obywatel RP
  2022-06-21 21:46:29
  ukrainka , która nie ma stałej pracy a pracuje na zlecenie to znaczy dostaje telefon i jedzie aby uprasować koszule i czy ona może dostac numer pesel już po zamknięciu akcji pesel na Stadionie ???? oczywiście w urzędzie dzielnicowym ? Polska dużo pomogła ludziom z Ukrainy nawet pochodzenia rumuńskiego czy Azjatów z Paszportem ukraińskim , i jeszcze wywozili na Ukrainę darmową pomoc tzw humaniterkę odzież, i inne darmowe rzeczy na dworcach , ja widziałem na Zachodnim , czyli wykorzystywali chwile pomocy
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

REKLAMA

Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

REKLAMA