REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pesel dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić?

PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PESEL dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca w 2022 r.?

PESEL dla cudzoziemca

Najprostszym sposobem na nadanie numeru PESEL w Polsce dla cudzoziemca jest zameldowanie się na pobyt czasowy minimum 30 dni lub stały. Zasadą jest, że cudzoziemiec mieszkający w Polsce po zameldowaniu na pobyt minimum 30 dni otrzymuje numer PESEL z urzędu (czyli nie musi o niego wnioskować). A co z cudzoziemcem, który nie jest w Polsce zameldowany? Może wystąpić z wnioskiem do dowolnego urzędu gminy o nadanie numeru PESEL.

REKLAMA

Autopromocja
PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności

Numer PESEL jest wymagany przy podjęciu pracy przez cudzoziemca na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, a także przy podejmowaniu działalności gospodarczej w Polsce.

PESEL dla Ukraińca

W związku z wojną w Ukrainie i napływem uchodźców do Polski przygotowywany jest system rejestrujący obywateli Ukrainy i nadający im numer PESEL. Procedura nadania numeru PESEL dla Ukraińców będzie odbywała się na zasadach wyrabiania dowodu osobistego w Polsce. Niezbędne będą: fotografia biometryczna i pobranie odcisków palców. System ten obejmie uchodźców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Na podstawie takiej elektronicznej bazy obywateli Ukrainy będą przyznawane przewidziane świadczenia pomocowe. Rejestr Ukraińców przebywających w Polsce i nadanie im numerów PESEL ma na celu uporządkowanie spraw administracyjnych, statystyk i ułatwienie przyznawania pomocy zapewnionej specustawą.

Wniosek o PESEL dla Ukraińca - specustawa

REKLAMA

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy Ukraińcowi, którego pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 (wjazd do Polski po 24 lutego 2022 r.), na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie gminy nadaje się numer PESEL. Wniosek ten składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełnionym przez wnioskodawcę albo przez pracownika tego organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek, składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy, o którym mowa w art. 22 tejże ustawy.

Wniosek o nadanie numeru PESEL zawiera:

  • imię (imiona);
  • nazwisko;
  • nazwisko rodowe;
  • obywatelstwo;
  • imię matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
  • nazwisko matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
  • imię ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane; 8) nazwisko ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
  • numery PESEL rodziców, o ile zostały nadane i są znane;
  • datę urodzenia;
  • miejsce urodzenia;
  • kraj urodzenia;
  • płeć;
  • datę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • datę złożenia wniosku;
  • adnotację o tym, czy odciski palców zostały pobrane;
  • adnotację o wyniku lub przyczynach braku weryfikacji, o której mowa w ust. 14;
  • informacje o osobie sprawującej faktyczną pieczę nad dzieckiem obejmujące dane, o których mowa w ust. 4 pkt 1, 2, 4, 9, 12 i art. 8 pkt 23 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, oraz wskazanie stosunku pokrewieństwa z dzieckiem – jeżeli taki istnieje, a w przypadku jego braku – innej relacji łączącej tę osobę z dzieckiem.

Wniosek o nadanie numeru pesel dla cudzoziemca

Na dotychczas obowiązujących zasadach cudzoziemiec może również otrzymać numer PESEL, występując ze stosownym wnioskiem do urzędu gminy, na terenie której znajduje się siedziba pracodawcy (jeśli cudzoziemiec nie pracuje albo pracodawca ma siedzibę poza granicami kraju - w urzędzie dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy). Cudzoziemiec bez meldunku w Polsce w celu nadania numeru PESEL pobiera i wypełnia wniosek:

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika. We wniosku wpisuje się faktyczną podstawę prawną wymagającą od cudzoziemca posiadania numeru PESEL. Polski urząd, np. ZUS albo urząd skarbowy, który wymaga podania numeru PESEL, powinien wskazać taką podstawę prawną.

Składając wniosek, należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość. Nadanie numeru PESEL w powyższym przypadku jest usługą darmową.

Czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla cudzoziemca?

W sytuacji napływu ogromnej liczby Ukraińców do Polski, wielu pracodawców decyduje się na ich zatrudnienie. Zazwyczaj obywatele Ukrainy nie posiadają jednak nr PESEL. Czy w trakcie procedury zatrudnienia polski pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca? Co do zasady nie. O nr PESEL występuje osoba zainteresowana, a więc potencjalny pracownik z Ukrainy. Jest jednak możliwość zezwalająca na to, aby zrobił to pracodawca - pełnomocnictwo. W tym celu pracodawca musi posiadać pełnomocnictwo od obywatela Ukrainy do dokonania tej czynności prawnej za niego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021, poz. 510, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 4 stycznia 2012 r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL (Dz.U. z 2015, poz. 1984)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA