REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pesel dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić?

PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
PESEL dla cudzoziemca 2022 - czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla Ukraińca?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PESEL dla cudzoziemca - czy pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca w 2022 r.?

PESEL dla cudzoziemca

Najprostszym sposobem na nadanie numeru PESEL w Polsce dla cudzoziemca jest zameldowanie się na pobyt czasowy minimum 30 dni lub stały. Zasadą jest, że cudzoziemiec mieszkający w Polsce po zameldowaniu na pobyt minimum 30 dni otrzymuje numer PESEL z urzędu (czyli nie musi o niego wnioskować). A co z cudzoziemcem, który nie jest w Polsce zameldowany? Może wystąpić z wnioskiem do dowolnego urzędu gminy o nadanie numeru PESEL.

REKLAMA

Autopromocja
PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności

Numer PESEL jest wymagany przy podjęciu pracy przez cudzoziemca na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, a także przy podejmowaniu działalności gospodarczej w Polsce.

PESEL dla Ukraińca

W związku z wojną w Ukrainie i napływem uchodźców do Polski przygotowywany jest system rejestrujący obywateli Ukrainy i nadający im numer PESEL. Procedura nadania numeru PESEL dla Ukraińców będzie odbywała się na zasadach wyrabiania dowodu osobistego w Polsce. Niezbędne będą: fotografia biometryczna i pobranie odcisków palców. System ten obejmie uchodźców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Na podstawie takiej elektronicznej bazy obywateli Ukrainy będą przyznawane przewidziane świadczenia pomocowe. Rejestr Ukraińców przebywających w Polsce i nadanie im numerów PESEL ma na celu uporządkowanie spraw administracyjnych, statystyk i ułatwienie przyznawania pomocy zapewnionej specustawą.

Wniosek o PESEL dla Ukraińca - specustawa

REKLAMA

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy Ukraińcowi, którego pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 (wjazd do Polski po 24 lutego 2022 r.), na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie gminy nadaje się numer PESEL. Wniosek ten składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełnionym przez wnioskodawcę albo przez pracownika tego organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek, składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy, o którym mowa w art. 22 tejże ustawy.

Wniosek o nadanie numeru PESEL zawiera:

 • imię (imiona);
 • nazwisko;
 • nazwisko rodowe;
 • obywatelstwo;
 • imię matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • nazwisko matki osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • imię ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane; 8) nazwisko ojca osoby małoletniej, o ile zostało udokumentowane;
 • numery PESEL rodziców, o ile zostały nadane i są znane;
 • datę urodzenia;
 • miejsce urodzenia;
 • kraj urodzenia;
 • płeć;
 • datę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 • datę złożenia wniosku;
 • adnotację o tym, czy odciski palców zostały pobrane;
 • adnotację o wyniku lub przyczynach braku weryfikacji, o której mowa w ust. 14;
 • informacje o osobie sprawującej faktyczną pieczę nad dzieckiem obejmujące dane, o których mowa w ust. 4 pkt 1, 2, 4, 9, 12 i art. 8 pkt 23 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, oraz wskazanie stosunku pokrewieństwa z dzieckiem – jeżeli taki istnieje, a w przypadku jego braku – innej relacji łączącej tę osobę z dzieckiem.

Wniosek o nadanie numeru pesel dla cudzoziemca

Na dotychczas obowiązujących zasadach cudzoziemiec może również otrzymać numer PESEL, występując ze stosownym wnioskiem do urzędu gminy, na terenie której znajduje się siedziba pracodawcy (jeśli cudzoziemiec nie pracuje albo pracodawca ma siedzibę poza granicami kraju - w urzędzie dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy). Cudzoziemiec bez meldunku w Polsce w celu nadania numeru PESEL pobiera i wypełnia wniosek:

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika. We wniosku wpisuje się faktyczną podstawę prawną wymagającą od cudzoziemca posiadania numeru PESEL. Polski urząd, np. ZUS albo urząd skarbowy, który wymaga podania numeru PESEL, powinien wskazać taką podstawę prawną.

Składając wniosek, należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość. Nadanie numeru PESEL w powyższym przypadku jest usługą darmową.

Czy pracodawca może wystąpić o PESEL dla cudzoziemca?

W sytuacji napływu ogromnej liczby Ukraińców do Polski, wielu pracodawców decyduje się na ich zatrudnienie. Zazwyczaj obywatele Ukrainy nie posiadają jednak nr PESEL. Czy w trakcie procedury zatrudnienia polski pracodawca może wystąpić o nadanie numeru PESEL dla Ukraińca? Co do zasady nie. O nr PESEL występuje osoba zainteresowana, a więc potencjalny pracownik z Ukrainy. Jest jednak możliwość zezwalająca na to, aby zrobił to pracodawca - pełnomocnictwo. W tym celu pracodawca musi posiadać pełnomocnictwo od obywatela Ukrainy do dokonania tej czynności prawnej za niego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021, poz. 510, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 4 stycznia 2012 r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL (Dz.U. z 2015, poz. 1984)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA