| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zasady zatrudniania w UE

Zasady zatrudniania w UE

Prawo unijne nie ingeruje w kwestie zatrudniania pracowników. Ustala jednak pewne minimalne wytyczne, które muszą być przestrzegane w krajach członkowskich.

Ważne!

Fakt zmiany pracodawcy nie może stanowić podstawy do zwolnienia pracowników z pracy. Powyższa zasada nie obowiązuje, gdy pracodawca może uzasadnić zwolnienie przyczynami ekonomicznymi, technicznych lub organizacyjnych, z powodu których nastąpiła restrukturyzacja zatrudnienia. W takim jednak przypadku uznaje się, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z winy pracodawcy.

Kwestię zatrudnienia porusza także dyrektywa 99/70 z 28 czerwca 1999 r. dotycząca Porozumienia Ramowego w sprawie pracowników zatrudnionych na czas określony. W Preambule do dyrektywy wskazuje się wręcz, że umowa na czas nieokreślony powinna stanowić główną podstawę współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Ponadto ustawodawca krajowy został zobowiązany do zagwarantowania równego traktowania pracowników zatrudnionych na podstawie umów czasowych (na czas określony, na czas wykonania określonej pracy) przez wyeliminowanie wszelkich form ich dyskryminacji w stosunku do zatrudnionych na czas nieokreślony. Nie dotyczy to jednak pracowników zatrudnionych na czas określony za pośrednictwem agencji pracy czasowej.

Aby zapobiec nadużywaniu formy umowy na czas określony, należy wprowadzić do ustawodawstwa krajowego zapisy zobowiązujące w przypadku zawierania takiej umowy do spełnienia co najmniej jednego z poniższych warunków:

• tylko obiektywne przesłanki mogą usprawiedliwiać ponowne zawieranie umów okresowych między tymi samymi stronami,

• wprowadza się maksymalną liczbę następujących po sobie umów na czas określony,

• wprowadza się maksymalną długość zawieranych po sobie umów na czas określony.

Jeżeli chodzi o zobowiązania w stosunku do pracowników zatrudnionych na czas określony, to pracodawca powinien informować ich, w sposób ogólnie dostępny o wolnych miejscach pracy w firmie, umożliwić im dostęp do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, uwzględniać tych pracowników przy obliczaniu liczby zatrudnionych osób, od której zależy utworzenie organów przedstawicielskich załogi.

Ostatnią dziedziną związaną z zasadami zatrudnienia pracowników, która stała się przedmiotem prawa europejskiego, są zasady korzystania przez pracodawców z pracowników zatrudnionych przez agencje pracy czasowej - dyrektywa 91/383 z 25 czerwca 1991 r. uzupełniająca środki zachęcające do poprawy sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy pracowników pozostających w stosunku pracy opartym na umowie na czas określony lub w tymczasowym stosunku pracy. Wymaga ona stosowania do pracowników tymczasowych ochrony prawnej w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy na takim samym poziomie, jaki jest gwarantowany innym pracownikom przedsiębiorstwa użytkownika.

Katarzyna M. Świderska

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »