| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rynek pracy - branża IT w 2015 r.

Rynek pracy - branża IT w 2015 r.

Rynek pracy w branży IT w 2015 r. wciąż cechuje niedobór kandydatów do pracy. Kilkadziesiąt absolwentów kierunków informatycznych przybywających każdego roku nie wystarcza. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że firmy wciąż potrzebują zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami.

43% pracodawców dostrzega zmianę preferencji pracowników przy wyborze formy zatrudnienia.

Mimo iż pozostałe firmy widzą zmiany preferencji kandydatów odnośnie pożądanej formy zatrudnienia, tylko 3,5% zakłada wprowadzenie nowej formy do wyboru dla kandydatów.

Szkolenia

Budżet na szkolenie zewnętrzne dla działów IT rośnie rok do roku. Na ten wzrost może mieć wpływ zmniejszające się wsparcie pochodzące ze środków unijnych. Ta tendencja najprawdopodobniej się utrzyma, gdyż w tak prężnie rozwijającej się specjalizacji jak IT, szkolenia są jednym z niezbędnych czynników gwarantujących konkurencyjność na rynku.

Spośród pracowników działów IT, 31% deklaruje, iż w ostatnim roku uczestniczyło w co najmniej jednym szkoleniu IT finansowanym przez pracodawcę. 65% specjalistów uczestniczyło w jednym lub dwóch tego typu szkoleniach..

Nadchodzą zmiany na rynku pracy

Ponadto aż 38% pracowników sfinansowało przynajmniej jedno szkolenie z własnej kieszeni. – Ten wysoki współczynnik dość jasno wskazuje, że jest to niezwykle konkurencyjny i dynamicznie zmieniający się rynek. Aby pozostać konkurencyjnymi, specjaliści inwestują w swój rozwój zawodowy. Również rosnąca popularność kontraktów B2B spowodowała, iż sami pracownicy traktują siebie jak firmę, w którą należy inwestować – dodaje Mirosława Kowalczuk.

Prawa autorskie

Coraz bardziej istotnym aspektem pracy w branży jest kwestia wynagradzania pracowników działów IT z tytułu praw autorskich. W grupie wszystkich firm, które wzięły udział w badaniu, 28% oferuje możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich. Z badania wynika jednak, że jest to rozwiązanie ofertowane tylko przez firmy z sektora IT i nowoczesnych technologii.

28% firm oferuje możliwość zwiększenia wynagrodzenia z tytułu praw autorskich.

Mirosława Kowalczuk podkreśla, że jest to dość istotny element wynagrodzenia, dający możliwość zbudowania przewagi konkurencyjnej dla małych i średnich firm, które mogą w ten sposób pozyskiwać utalentowanych pracowników w ramach większej swobody w zakresie pracy. Dodatkowo, jest to silny element motywacyjny, który poprzez współdziałanie zwiększa zaangażowanie pracowników. W swoich obecnych miejscach pracy, tylko 14% respondentów ma możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich.

14% pracowników działów IT ma w obecnym miejscu pracy możliwość skorzystania z takiej możliwości.

Rozwój nowych technologii szansą na nowe stanowiska pracy, cz. 1

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »