REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach obywatele brytyjscy mogą pracować w Polsce w 2020 r. po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE

Przemysław Ciszek
Przemysław Ciszek
Od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. obowiązuje okres przejściowy w relacjach między Zjednoczonym Królestwem a UE, podczas którego obywatele brytyjscy zachowują prawa pobytowe i możliwość wykonywania pracy na terenie Polski./Fot. Shutterstock
Od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. obowiązuje okres przejściowy w relacjach między Zjednoczonym Królestwem a UE, podczas którego obywatele brytyjscy zachowują prawa pobytowe i możliwość wykonywania pracy na terenie Polski./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska oraz Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej porozumiały się co do zasad wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE. Na mocy umowy o wystąpieniu Wielka Brytania opuściła UE 1 lutego 2020 r. W tym dniu rozpoczął się także okres przejściowy w relacjach między UE a Zjednoczonym Królestwem, który będzie trwać do końca 2020 r. W tym czasie prawa pobytu i możliwości zarobkowania zarówno obywateli polskich na Wyspach Brytyjskich, jak i obywateli brytyjskich w Polsce zasadniczo nie ulegają zmianom.

Wielka Brytania 1 lutego 2020 r. opuściła UE. Do ostatniej chwili nie było pewne, na jakich zasadach to nastąpi, tj. czy zostanie zawarta stosowna umowa, czy też dojdzie do "twardego" opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Autopromocja

Procedury ratyfikacyjne umowy wyjścia zostały przyjęte przez Parlament Europejski 29 stycznia 2020 r. i zatwierdzone przez Radę Europejską 30 stycznia 2020 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Zatem ostatecznie podstawą Brexitu jest Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Fakt, że zawarcie umowy nie było pewne, potwierdzają działania polskiego ustawodawcy, który przygotował na tę okoliczność:

  • ustawę z 15 marca 2019 r. o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej oraz
  • ustawę z 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

Ustalony między UE a Zjednoczonym Królestwem okres przejściowy będzie obowiązywał od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. Jednak umowa o wystąpieniu przewiduje możliwość jednorazowego przedłużenia tego okresu o rok lub dwa lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazuje polskie Ministerstwo Finansów, dla polskich przedsiębiorców i obywateli na Wyspach Brytyjskich, a także dla obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii w Polsce, w okresie przejściowym nie będzie zasadniczych zmian.

Oznacza to m.in., że w tym czasie:

  • Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE i będzie uczestnikiem wspólnego rynku UE;
  • zostaną utrzymane dotychczasowe zasady swobodnego przepływu osób - jak wskazuje Ministerstwo Finansów, Polacy, którzy przyjadą na Wyspy Brytyjskie do końca 2020 r., będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Jeśli będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego, tzw. settled lub pre-settled status. Należy to zrobić wówczas do końca czerwca 2021 r. (informacje na temat tego statusu są dostępne na stronie rządu brytyjskiego https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families );
  • nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego;
  • zostaną utrzymane dotychczasowe zasady wykonywania transportu drogowego i lotniczego między UE a Wielką Brytanią;
  • kwalifikacje zawodowe dla przedstawicieli zawodów regulowanych będą wzajemnie uznawane.

Biorąc to pod uwagę, w okresie przejściowym obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii mieszkający i pracujący w Polsce zachowują swój status, tj. utrzymują swoje prawa pobytowe, możliwość wykonywania pracy, dostępu do edukacji, służby zdrowia i usług publicznych. Możliwe, że taki stan będzie utrzymany również po okresie przejściowym - tu jednak będą toczyć się dalsze rozmowy.

WAŻNE!

Od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. obowiązuje okres przejściowy w relacjach między Zjednoczonym Królestwem a UE, podczas którego obywatele brytyjscy zachowują prawa pobytowe i możliwość wykonywania pracy na terenie Polski.

Ważność zachowują również wydane do 1 lutego 2020 r. decyzje o uznaniu w Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej oraz decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych w celu przyznania częściowego dostępu do zawodu regulowanego, nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli Zjednoczonego Królestwa lub członków ich rodzin.

Obywatele brytyjscy mogą wymienić swoje dokumenty pobytowe wydane im jako obywatelom UE na dokumenty poświadczające ich prawa do pobytu na podstawie umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE. Osoby, które dotychczas nie posiadały dokumentów pobytowych w Polsce, będą mogły je uzyskać. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wkrótce skieruje do konsultacji projekt zmian ustawowych gwarantujących możliwość uzyskania i wymiany takich dokumentów.

Podstawa prawna:

  • rozdziały 1-3 oraz część 4 Umowy z 24 stycznia 2020 r. o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej - Dz.Urz. UE L z 2020 r. Nr 27, s. 7
  • art. 2 ustawy z 15 marca 2019 r. o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej - Dz.U. z 2019 r. poz. 621
  • art. 1-4 ustawy z 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej - Dz.U. z 2019 r. poz. 1516

Przemysław Ciszek

radca prawny specjalizujący się w tematyce zatrudniania cudzoziemców

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA