| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można uzupełnić świadectwo pracy po terminie

Czy można uzupełnić świadectwo pracy po terminie

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy. Czy pracownik może domagać się uzupełnienia już wydanego świadectwa o dodatkowe informacje?

Przy braku jakichkolwiek regulacji wewnętrznych wskazujących na termin składania wniosków o podanie informacji dodatkowych w świadectwie pracy, jak też w razie nieprzekazania pracownikowi przed sporządzeniem świadectwa pracy informacji o takim uprawnieniu, należałoby uznać, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu wniosek pracownika powinien być zakwalifikowany jako wniosek o sprostowanie świadectwa pracy. Taka ocena tej sytuacji będzie dla pracodawcy najbardziej bezpieczna. W innym przypadku, tj. w razie nieuwzględnienia wniosku pracownika, przyjmując interpretację, zgodnie z którą termin wydania świadectwa jest znany i pracownik powinien ewentualne wnioski o podanie w nim informacji dodatkowych składać z odpowiednim wyprzedzeniem - pracodawca naraża się na zarzut nieprawidłowego wypełnienia świadectwa.

Dobrym rozwiązaniem jest informowanie pracowników przed wystawieniem świadectwa pracy o możliwości wnioskowania o podanie w świadectwie dodatkowych danych, np. w ramach często stosowanej przez pracodawców karty rozliczeniowej (tzw. obiegówki).

Należy pamiętać, że pracownik może wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania (art. 97 § 21 Kodeksu pracy). Zatem jeżeli Państwa pracownik wystąpiłby o wpisanie do świadectwa pracy informacji uzupełniających po tym terminie, to ze względu na przekroczenie terminu sprostowania świadectwa pracy nie musieliby Państwo uwzględniać jego prośby.

Podstawa prawna:

- art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1076

- § 2, § 7 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i prawa Unii Europejskiej, autor ponad 1500 publikacji

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Czy można uzupełnić świadectwo pracy po terminie/fot.Shutterstock
Czy można uzupełnić świadectwo pracy po terminie/fot.Shutterstock

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »