| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Chwilą zawarcia umowy o rozwiązaniu stosunku pracy na mocy porozumienia stron jest chwila otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu (art. 70 k.c.).

Wady oświadczenia woli

Uchylenie się od skutków prawnych złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron może nastąpić przez każdą ze stron stosunku pracy z powołaniem się na wady oświadczenia woli przy składaniu tego oświadczenia. Zaliczamy do nich brak świadomości lub swobody, pozorność oświadczenia woli, działanie pod wpływem błędu lub groźby.

Oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy na mocy porozumienia stron złożone przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy jest nieważne, jeżeli osoba składająca to oświadczenie z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Ze zdenerwowania pracownicy w chwili składania przez nią oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron nie można jednak wywodzić braku możliwości świadomego i swobodnego podjęcia takiej decyzji (wyrok SN z 5 grudnia 2002 r., I PKN 582/01).

Nieważne jest również oświadczenie woli złożone drugiej stronie stosunku pracy za jej zgodą, ale dla pozoru.

Pracownik, który zawarł porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, działając pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej, może uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli, jeżeli spełnione zostały warunki określone w art. 84 § 1 k.c.

Jeżeli strona stosunku pracy złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron, będąc pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, to może ona uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli, jeżeli z okoliczności wynika, że osoba ta mogła obawiać się, że jej samej lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.

Terminy

Możliwość uchylenia się od negatywnych skutków prawnych wadliwie złożonych oświadczeń o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron ograniczona jest terminami ustawowymi. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, musi nastąpić przez złożenie na piśmie oświadczenia drugiej stronie stosunku pracy, z zachowaniem terminów - w przypadku błędu w ciągu roku od wykrycia błędu, a w razie groźby - w ciągu roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »