reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wyrok SN z dnia 5 października 2005 r. sygn. I PK 49/05

Wyrok SN z dnia 5 października 2005 r. sygn. I PK 49/05

Samowolne wydanie przez pracownika „metryczki komputerowej” dokumentu zawierającego uchwałę rady pracowniczej stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, które usprawiedliwia utratę zaufania do pracownika i uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p.).

Wyrok SN z dnia 5 października 2005 r. sygn. I PK 49/05

Samowolne wydanie przez pracownika „metryczki komputerowej” dokumentu zawierającego uchwałę rady pracowniczej stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, które usprawiedliwia utratę zaufania do pracownika i uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p.).

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2005 r. sprawy z powództwa Elżbiety J. przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu Obrotu Wyrobami Hutniczymi „C.G.” w K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 19 sierpnia 2004 r. [...]

oddalił kasację, nie obciążył powódki kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2002 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Katowicach zasądził od pozwanego Przedsiębiorstwa Państwowego Obrotu Wyrobami Hutniczymi „C.G.” w K. na rzecz powódki Elżbiety J. odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Sąd Rejonowy ustalił, że pismem z dnia 26 marca 2001 r. pozwany wypowiedział powódce umowę o pracę, podając jako jego przyczynę utratę zaufania wobec niezachowania obowiązku przestrzegania tajemnicy w zarządzaniu systemem informatycznym przez dokonanie wydruku uchwały [...] rady pracowniczej wraz z metryczką komputerową i wydanie ich byłemu dyrektorowi Rudolfowi M. oraz brak lojalności wobec kierownictwa zakładu, przejawiający się w przekazywaniu na zewnątrz nieprawdziwych informacji o stanie finansowym przedsiębiorstwa skierowanych do byłego dyrektora, a także nieprzestrzeganie poleceń służbowych przez zorganizowanie przyjęcia pożegnalnego dla byłego dyrektora. Co do przyczyn wypowiedzenia, Sąd Rejonowy ustalił, że powódka na prośbę byłego dyrektora wydała mu metryczkę komputerową uchwały [...] rady pracowniczej, która to uchwała została doręczona przez radę pracowniczą. W dniu 30 czerwca 2001 r. powódka na prośbę pracowników udostępniła swój pokój, w którego przedsionku pożegnano byłego dyrektora, co trwało kilka minut. Sąd Rejonowy uznał, że strona pozwana zachowała warunki formalne dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, w tym wyczerpany został tryb konsultacji związkowej. W ocenie Sądu Rejonowego, brak było podstaw do wypowiedzenia umowy o pracę ze względu na utratę do niej zaufania, gdyż powódka nie wydała byłemu dyrektorowi uchwały [...] rady pracowniczej. Uznał też za bezzasadny zarzut braku lojalności powódki wobec kierownictwa zakładu pracy, gdyż podpisała, podobnie jak inni pracownicy, pismo skierowane do byłego dyrektora, ale nie zawierało ono żadnych danych dotyczących sytuacji finansowej zakładu pracy. Według Sądu Rejonowego, nie może stanowić przyczyny utraty zaufania do powódki zorganizowanie przez nią przyjęcia pożegnalnego byłego dyrektora, gdyż odbyło się to w przedsionku pomieszczenia biurowego z udziałem grupy kilku osób i w ogóle trudno mówić o przyjęciu pożegnalnym. Sąd Rejonowy uznał, że wydanie przez powódkę byłemu dyrektorowi metryczki komputerowej, do czego nie miała uprawnień na podstawie „Instrukcji zarządzania systemem informatycznym danych osobowych” wprowadzonej zarządzeniem [...] z dnia 15 października 1998 r., nie było bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia było łączenie powódki z osobą byłego dyrektora. Dlatego Sąd Rejonowy uznał wypowiedzenie umowy o pracę za nieuzasadnione. Ocenił jednak, że występuje niemożność przywrócenia powódki do pracy ze względu na zmniejszenie zatrudnienia i konieczność zwolnienia pracownika zatrudnionego na stanowisku poprzednio przez nią zajmowanym.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama