Kategorie

Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika. /Fot. Fotolia
Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, przysługuje płatny urlop szkoleniowy. Ile dni urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi i w jaki sposób można go otrzymać?

Agnieszka Śniegowska, radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Jakie urlopy szkoleniowe przysługują pracownikom?

W związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownikowi przysługuje m.in. płatny urlop szkoleniowy. Uprawnienia pracownika określają przepisy art. 1031 § 2 pkt 1 i nast. kodeksu pracy. Wymiar urlopu zależy od egzaminu, do którego pracownik przystępuje. W przypadku egzaminów eksternistycznych, maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje zawodowe wynosi on 6 dni. W ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego - 21 dni. Urlop ten udzielany jest w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 1032 § 1 i 2 k.p.). Jest to wymiar maksymalny. Pracownik może skorzystać z krótszego urlopu albo wcale. Pracodawca może również przyznać pracownikowi dodatkowy płatny urlop szkoleniowy wykraczający poza wymiar ustawowy lub w przypadkach, które nie zostały w ustawie wskazane.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Na gruncie ww. przepisu wątpliwości dotyczą tego, w jakich przypadkach w praktyce pracownikowi przysługuje płatny urlop szkoleniowy w ramach tzw. podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kodeks pracy posługuje się w tym zakresie pojęciami egzaminu „eksternistycznego”, „maturalnego” i „dyplomowego” oraz „potwierdzającego kwalifikacje zawodowe”. Sam ich jednak nie definiuje. Najwięcej wątpliwości rodzi interpretacja „egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe”. Pozostałe egzaminy bowiem, przy pomocy przede wszystkim ustawy o systemie oświaty, da się zdefiniować i odnieść do konkretnych egzaminów przewidzianych w toku nauczania. Zakres wspomnianego już egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe jest dyskusyjny również wśród komentatorów prawa pracy. Pojawiają się wątpliwości, czy można nim objąć każdy egzamin, do którego przystępuje pracownik w ramach szkolenia (kursu itp.), czy tylko końcowy, czy taki, który wynika z programu organizatora czy też wyłącznie z przepisów?

Kto ma prawo do urlopu szkoleniowego w celu podwyższenia kwalifikacji

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu szkoleniowego?

Wspomniana już ustawa o systemie oświaty przez egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie rozumie egzamin umożliwiający uzyskanie dyplomu lub świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie, jeżeli został przeprowadzony w zakresie jednej kwalifikacji. Przez kwalifikacje w zawodzie natomiast - wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji (art. 3 pkt 19 i 21 tej ustawy). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swoich wyjaśnieniach (www.mpips.gov.pl) potwierdziło, że jest to egzamin zdawany w celu uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po ukończeniu m. in. zasadniczej szkoły zawodowej, czteroletniego technikum oraz trzyletniego technikum dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej (art. 9 ust 1 pkt. 3 lit a, d, f – h ustawy o systemie oświaty) oraz egzamin kwalifikacyjny, o którym mowa w § 1 pkt 5 rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216), umożliwiający ocenę poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu zawodu występującego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, przewidzianego do kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej, którego zdanie umożliwia uzyskanie tytułu zawodowego. Ponadto, wskazało, że uprawnienie do urlopu szkoleniowego na udział w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe może przysługiwać również, gdy inne przepisy tak określają warunki potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe bez urlopu szkoleniowego

Urlop szkoleniowy nie przysługuje natomiast, jeżeli przepisy nie wiążą z ukończeniem danej formy kształcenia obowiązku potwierdzenia uzyskania kwalifikacji zawodowych w formie egzaminu. Zatem urlop szkoleniowy przewidziany w nowych przepisach nie przysługuje, jeżeli organizator podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika sam zadecyduje, że dana forma kształcenia kończy się „egzaminem”, nazwanym przez niego „eksternistycznym” lub „potwierdzającym kwalifikacje zawodowe”.

Urlop szkoleniowy - jak pogodzić pracę z nauką?

Reklama

Taka interpretacja sugerowałaby, że urlop szkoleniowy na przygotowanie się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przysługuje wyłączenie w przypadkach, w których egzamin jest przewidziany przepisami prawa, a nie jedynie wewnętrznie przez organizatora szkolenia. Oznaczałoby to węższe rozumienie tego pojęcia i ograniczenie uprawnień urlopowych pracownika do tak zdefiniowanych form kształcenia. Tymczasem, podnoszenie kwalifikacji zawodowych zostało przez kodeks pracy ujęte szerzej, jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (por. 1031 § 1 k.p.). Potwierdzenie zdobycia kwalifikacji zawodowych odnosiłoby się w takim kontekście do każdej możliwej formy szkolenia, o ile tylko pracownik uczestniczyłby w niej z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Przy takiej interpretacji urlop szkoleniowy przysługiwałby pracownikowi również w przypadkach np. egzaminów cząstkowych, które można byłoby uznać za potwierdzające „zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności”. To jednak w praktyce mogłoby się wiązać z koniecznością udzielania pracownikowi nawet kilku urlopów szkoleniowych w ramach jednego szkolenia.

Wydaje się zatem, że bardziej racjonalne byłoby odniesienie urlopu szkoleniowego do egzaminów końcowych przewidzianych daną formą szkolenia. W kwestii „źródła” egzaminu, a więc czy obowiązek potwierdzenia kwalifikacji poprzez zdanie egzaminu powinien wynikać z organizacji (regulaminu) szkolenia czy wyłącznie z przepisu prawa opowiedzenie się za szerszym rozumieniem i dopuszczeniem również pierwszego przypadku bardziej opowiadałoby istocie omawianej regulacji. Tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę, że skorzystanie przez pracownika z prawa do płatnego urlopu może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy pracodawca kieruje go na takie szkolenia lub wyraża na nie zgodę. Można przypuszczać, że ma również wiedzę o przebiegu szkolenia, w tym także i obowiązku (lub nie) potwierdzenia przez pracownika jego zakończenia w określony sposób. Na korzyść takiej argumentacji przemawia również to, że formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o których mowa w kodeksie pracy, niekoniecznie są i nawet mogą być enumeratywnie określone w przepisach prawa.

Zasady udzielania urlopu szkoleniowego

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Kancelaria Gach, Hulist, Mizińska, Wawer
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?