REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika. /Fot. Fotolia
Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, przysługuje płatny urlop szkoleniowy. Ile dni urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi i w jaki sposób można go otrzymać?

Agnieszka Śniegowska, radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie urlopy szkoleniowe przysługują pracownikom?

W związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownikowi przysługuje m.in. płatny urlop szkoleniowy. Uprawnienia pracownika określają przepisy art. 1031 § 2 pkt 1 i nast. kodeksu pracy. Wymiar urlopu zależy od egzaminu, do którego pracownik przystępuje. W przypadku egzaminów eksternistycznych, maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje zawodowe wynosi on 6 dni. W ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego - 21 dni. Urlop ten udzielany jest w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 1032 § 1 i 2 k.p.). Jest to wymiar maksymalny. Pracownik może skorzystać z krótszego urlopu albo wcale. Pracodawca może również przyznać pracownikowi dodatkowy płatny urlop szkoleniowy wykraczający poza wymiar ustawowy lub w przypadkach, które nie zostały w ustawie wskazane.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Na gruncie ww. przepisu wątpliwości dotyczą tego, w jakich przypadkach w praktyce pracownikowi przysługuje płatny urlop szkoleniowy w ramach tzw. podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kodeks pracy posługuje się w tym zakresie pojęciami egzaminu „eksternistycznego”, „maturalnego” i „dyplomowego” oraz „potwierdzającego kwalifikacje zawodowe”. Sam ich jednak nie definiuje. Najwięcej wątpliwości rodzi interpretacja „egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe”. Pozostałe egzaminy bowiem, przy pomocy przede wszystkim ustawy o systemie oświaty, da się zdefiniować i odnieść do konkretnych egzaminów przewidzianych w toku nauczania. Zakres wspomnianego już egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe jest dyskusyjny również wśród komentatorów prawa pracy. Pojawiają się wątpliwości, czy można nim objąć każdy egzamin, do którego przystępuje pracownik w ramach szkolenia (kursu itp.), czy tylko końcowy, czy taki, który wynika z programu organizatora czy też wyłącznie z przepisów?

Kto ma prawo do urlopu szkoleniowego w celu podwyższenia kwalifikacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu szkoleniowego?

Wspomniana już ustawa o systemie oświaty przez egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie rozumie egzamin umożliwiający uzyskanie dyplomu lub świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie, jeżeli został przeprowadzony w zakresie jednej kwalifikacji. Przez kwalifikacje w zawodzie natomiast - wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji (art. 3 pkt 19 i 21 tej ustawy). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swoich wyjaśnieniach (www.mpips.gov.pl) potwierdziło, że jest to egzamin zdawany w celu uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po ukończeniu m. in. zasadniczej szkoły zawodowej, czteroletniego technikum oraz trzyletniego technikum dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej (art. 9 ust 1 pkt. 3 lit a, d, f – h ustawy o systemie oświaty) oraz egzamin kwalifikacyjny, o którym mowa w § 1 pkt 5 rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216), umożliwiający ocenę poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu zawodu występującego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, przewidzianego do kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej, którego zdanie umożliwia uzyskanie tytułu zawodowego. Ponadto, wskazało, że uprawnienie do urlopu szkoleniowego na udział w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe może przysługiwać również, gdy inne przepisy tak określają warunki potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe bez urlopu szkoleniowego

Urlop szkoleniowy nie przysługuje natomiast, jeżeli przepisy nie wiążą z ukończeniem danej formy kształcenia obowiązku potwierdzenia uzyskania kwalifikacji zawodowych w formie egzaminu. Zatem urlop szkoleniowy przewidziany w nowych przepisach nie przysługuje, jeżeli organizator podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika sam zadecyduje, że dana forma kształcenia kończy się „egzaminem”, nazwanym przez niego „eksternistycznym” lub „potwierdzającym kwalifikacje zawodowe”.

Urlop szkoleniowy - jak pogodzić pracę z nauką?

Taka interpretacja sugerowałaby, że urlop szkoleniowy na przygotowanie się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przysługuje wyłączenie w przypadkach, w których egzamin jest przewidziany przepisami prawa, a nie jedynie wewnętrznie przez organizatora szkolenia. Oznaczałoby to węższe rozumienie tego pojęcia i ograniczenie uprawnień urlopowych pracownika do tak zdefiniowanych form kształcenia. Tymczasem, podnoszenie kwalifikacji zawodowych zostało przez kodeks pracy ujęte szerzej, jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (por. 1031 § 1 k.p.). Potwierdzenie zdobycia kwalifikacji zawodowych odnosiłoby się w takim kontekście do każdej możliwej formy szkolenia, o ile tylko pracownik uczestniczyłby w niej z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Przy takiej interpretacji urlop szkoleniowy przysługiwałby pracownikowi również w przypadkach np. egzaminów cząstkowych, które można byłoby uznać za potwierdzające „zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności”. To jednak w praktyce mogłoby się wiązać z koniecznością udzielania pracownikowi nawet kilku urlopów szkoleniowych w ramach jednego szkolenia.

Wydaje się zatem, że bardziej racjonalne byłoby odniesienie urlopu szkoleniowego do egzaminów końcowych przewidzianych daną formą szkolenia. W kwestii „źródła” egzaminu, a więc czy obowiązek potwierdzenia kwalifikacji poprzez zdanie egzaminu powinien wynikać z organizacji (regulaminu) szkolenia czy wyłącznie z przepisu prawa opowiedzenie się za szerszym rozumieniem i dopuszczeniem również pierwszego przypadku bardziej opowiadałoby istocie omawianej regulacji. Tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę, że skorzystanie przez pracownika z prawa do płatnego urlopu może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy pracodawca kieruje go na takie szkolenia lub wyraża na nie zgodę. Można przypuszczać, że ma również wiedzę o przebiegu szkolenia, w tym także i obowiązku (lub nie) potwierdzenia przez pracownika jego zakończenia w określony sposób. Na korzyść takiej argumentacji przemawia również to, że formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o których mowa w kodeksie pracy, niekoniecznie są i nawet mogą być enumeratywnie określone w przepisach prawa.

Zasady udzielania urlopu szkoleniowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Gach, Hulist, Mizińska, Wawer

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

REKLAMA

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA