reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Obliczanie wysokości urlopu proporcjonalnego na przełomie miesięcy

Obliczanie wysokości urlopu proporcjonalnego na przełomie miesięcy

Jak poprawnie obliczyć pracownikowi urlop, gdy przepracował 1 miesiąc kalendarzowy (zatrudniony był np. 8 maja, a zwolniony na własne żądanie 8 czerwca). Pracownik nie przepracował 10 lat.

Pracownikowi, który kończy lub zaczyna pracę w ciągu roku, należy się urlop proporcjonalny. Podobnie dzieje się, jeżeli pracownik zostaje zwolniony lub zatrudniony w trakcie miesiąca (art. 1551 § 1 pkt 2b k.p.). W związku z tym, jeżeli pracownik zaczął pracę 8 maja, a zakończył ją 8 czerwca i przed zatrudnieniem w zakładzie w maju, nie świadczył pracy na rzecz innego pracodawcy, będzie mu się należał urlop za 2 miesiące pracy. Dostanie ekwiwalent za 4 dni urlopu (2/12 x 20 = 3,33 po zaokrągleniu 4).

Jeżeli jednak pracownik w maju świadczył pracę na rzecz innego pracodawcy, urlop będzie liczony inaczej. W takim wypadku będzie mu przysługiwał urlop tylko za czerwiec, ponieważ za maj urlopu powinien mu udzielić poprzedni pracodawca. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie art. 1552a § 3 k.p., jeżeli rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie kolejnego z nowym pracodawcą następuje w tym samym miesiącu, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje „stary” pracodawca.

Przykład

Pracownik, któremu przysługuje urlop w wymiarze 26 dni, 24 marca rozwiązał stosunek pracy, a od 30 marca został zatrudniony w innej firmie. W związku z tym pierwszy pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu za 3 miesiące pracy, tj. za styczeń, luty i marzec. Natomiast u nowego pracodawcy pracownik otrzyma urlop liczony od kwietnia do końca roku, a jeżeli umowa rozwiąże się przed końcem roku - do ostatniego miesiąca umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama