REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego. / Fot. Fotolia
Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni przysługuje ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Urlop przysługuje wyłącznie ojcowi wychowującemu dziecko. Kiedy mężczyzna spełnia wymogi uprawniające do urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski

Pojawienie się dziecka to niewątpliwie przełomowe wydarzenie w życiu rodziny. Ustawodawca przewidział szereg uprawnień również dla ojców takich jak: względny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, względny zakaz delegowania poza stałe miejsce zatrudnienia, urlop okolicznościowy z uwagi na urodzenie dziecka czy też urlop ojcowski.

Autopromocja

Urlop ojcowski to uprawnienie przysługujące ojcom, które często mylone jest z tzw. urlopem „tacierzyńskim”, czyli sytuacją dzielenia pomiędzy rodzicami urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Urlop ojcowski zgodnie z unormowaniami wynikającymi z prawa pracy przysługuje pracownikowi - ojcowi wychowującemu dziecko.

Pan Michał jest w nieformalnym związku z Panią Anią. Jeszcze przed urodzeniem syna uznał ojcostwo dziecka. Pan Michał mieszka ze swoim synem i swoją partnerką. Pan Michał jest ojcem wychowującym dziecko w rozumieniu prawa pracy i może ubiegać się o urlop ojcowski.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Pan Łukasz oczekuje porodu dziecka. Nie będzie mieszkał ze swoją partnerką ani z dzieckiem, jednak będzie utrzymywał kontakty z dzieckiem i opiekował się nim parę razy w tygodniu i w wolne weekendy. Mimo tego, że Pan Łukasz nie mieszka na stałe z dzieckiem jest ojcem wychowującym dziecko w rozumieniu prawa pracy i może ubiegać się o urlop ojcowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o urlop ojcowski

Żeby dostać urlop ojcowski należy przygotować wniosek i złożyć go pracodawcy, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi.

Należy pamiętać o zachowaniu terminu, gdyż w przypadku jego przekroczenia pracodawca nie jest związany wnioskiem.

Zadaj pytanie na FORUM

Długość urlopu ojcowskiego

Czas trwania urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie. Urlopu ojcowskiego nie można podzielić - może on zostać udzielony jednorazowo, do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy lub w przypadku przysposobienia dziecka do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Córka Pana Jana urodziła się 30 marca 2014 r. Pan Jan złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 23 marca 2015 r. do dnia 5 kwietnia 2015 r. Z tego względu, że z dniem 30 marca 2014 r. córka Pana Jana skończy rok, pracodawca może udzielić urlopu tylko na tydzień tj. do 30 marca 2015 r.

Pan Piotr prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której opłaca dobrowolną składkę chorobową. W dniu 2 lutego 2014 r. urodziła mu się córka. 1 marca 2015 r. Pan Piotr wysłał wniosek do ZUS o urlop ojcowski. ZUS odmówił wypłaty zasiłku Panu Piotrowi, ponieważ córka Pana Piotra ukończyła rok i Pan Piotr utracił uprawnienie do urlopu ojcowskiego.

Warto również dodać, że urlop ojcowski może być wykorzystany przez ojca także w okresie, gdy mama korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy też urlopu rodzicielskiego. 

Urlop ojcowski 2015

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA