| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego

Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego

Prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni przysługuje ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Urlop przysługuje wyłącznie ojcowi wychowującemu dziecko. Kiedy mężczyzna spełnia wymogi uprawniające do urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski

Pojawienie się dziecka to niewątpliwie przełomowe wydarzenie w życiu rodziny. Ustawodawca przewidział szereg uprawnień również dla ojców takich jak: względny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, względny zakaz delegowania poza stałe miejsce zatrudnienia, urlop okolicznościowy z uwagi na urodzenie dziecka czy też urlop ojcowski.

Urlop ojcowski to uprawnienie przysługujące ojcom, które często mylone jest z tzw. urlopem „tacierzyńskim”, czyli sytuacją dzielenia pomiędzy rodzicami urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Urlop ojcowski zgodnie z unormowaniami wynikającymi z prawa pracy przysługuje pracownikowi - ojcowi wychowującemu dziecko.

Pan Michał jest w nieformalnym związku z Panią Anią. Jeszcze przed urodzeniem syna uznał ojcostwo dziecka. Pan Michał mieszka ze swoim synem i swoją partnerką. Pan Michał jest ojcem wychowującym dziecko w rozumieniu prawa pracy i może ubiegać się o urlop ojcowski.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Pan Łukasz oczekuje porodu dziecka. Nie będzie mieszkał ze swoją partnerką ani z dzieckiem, jednak będzie utrzymywał kontakty z dzieckiem i opiekował się nim parę razy w tygodniu i w wolne weekendy. Mimo tego, że Pan Łukasz nie mieszka na stałe z dzieckiem jest ojcem wychowującym dziecko w rozumieniu prawa pracy i może ubiegać się o urlop ojcowski.

Wniosek o urlop ojcowski

Żeby dostać urlop ojcowski należy przygotować wniosek i złożyć go pracodawcy, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi.

Należy pamiętać o zachowaniu terminu, gdyż w przypadku jego przekroczenia pracodawca nie jest związany wnioskiem.

Zadaj pytanie na FORUM

Długość urlopu ojcowskiego

Czas trwania urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie. Urlopu ojcowskiego nie można podzielić - może on zostać udzielony jednorazowo, do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy lub w przypadku przysposobienia dziecka do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Córka Pana Jana urodziła się 30 marca 2014 r. Pan Jan złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 23 marca 2015 r. do dnia 5 kwietnia 2015 r. Z tego względu, że z dniem 30 marca 2014 r. córka Pana Jana skończy rok, pracodawca może udzielić urlopu tylko na tydzień tj. do 30 marca 2015 r.

Pan Piotr prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której opłaca dobrowolną składkę chorobową. W dniu 2 lutego 2014 r. urodziła mu się córka. 1 marca 2015 r. Pan Piotr wysłał wniosek do ZUS o urlop ojcowski. ZUS odmówił wypłaty zasiłku Panu Piotrowi, ponieważ córka Pana Piotra ukończyła rok i Pan Piotr utracił uprawnienie do urlopu ojcowskiego.

Warto również dodać, że urlop ojcowski może być wykorzystany przez ojca także w okresie, gdy mama korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy też urlopu rodzicielskiego. 

Urlop ojcowski 2015

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Rutkowska-Mól

ARM - Angielski, Rekrutacja, Możliwości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »