Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego
REKLAMA
REKLAMA
Urlop ojcowski
Pojawienie się dziecka to niewątpliwie przełomowe wydarzenie w życiu rodziny. Ustawodawca przewidział szereg uprawnień również dla ojców takich jak: względny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, względny zakaz delegowania poza stałe miejsce zatrudnienia, urlop okolicznościowy z uwagi na urodzenie dziecka czy też urlop ojcowski.
REKLAMA
Urlop ojcowski to uprawnienie przysługujące ojcom, które często mylone jest z tzw. urlopem „tacierzyńskim”, czyli sytuacją dzielenia pomiędzy rodzicami urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Urlop ojcowski zgodnie z unormowaniami wynikającymi z prawa pracy przysługuje pracownikowi - ojcowi wychowującemu dziecko.
Pan Michał jest w nieformalnym związku z Panią Anią. Jeszcze przed urodzeniem syna uznał ojcostwo dziecka. Pan Michał mieszka ze swoim synem i swoją partnerką. Pan Michał jest ojcem wychowującym dziecko w rozumieniu prawa pracy i może ubiegać się o urlop ojcowski.
Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)
Pan Łukasz oczekuje porodu dziecka. Nie będzie mieszkał ze swoją partnerką ani z dzieckiem, jednak będzie utrzymywał kontakty z dzieckiem i opiekował się nim parę razy w tygodniu i w wolne weekendy. Mimo tego, że Pan Łukasz nie mieszka na stałe z dzieckiem jest ojcem wychowującym dziecko w rozumieniu prawa pracy i może ubiegać się o urlop ojcowski.
Wniosek o urlop ojcowski
Żeby dostać urlop ojcowski należy przygotować wniosek i złożyć go pracodawcy, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi.
Należy pamiętać o zachowaniu terminu, gdyż w przypadku jego przekroczenia pracodawca nie jest związany wnioskiem.
Zadaj pytanie na FORUM
Długość urlopu ojcowskiego
Czas trwania urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie. Urlopu ojcowskiego nie można podzielić - może on zostać udzielony jednorazowo, do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy lub w przypadku przysposobienia dziecka do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
REKLAMA
Córka Pana Jana urodziła się 30 marca 2014 r. Pan Jan złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 23 marca 2015 r. do dnia 5 kwietnia 2015 r. Z tego względu, że z dniem 30 marca 2014 r. córka Pana Jana skończy rok, pracodawca może udzielić urlopu tylko na tydzień tj. do 30 marca 2015 r.
Pan Piotr prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której opłaca dobrowolną składkę chorobową. W dniu 2 lutego 2014 r. urodziła mu się córka. 1 marca 2015 r. Pan Piotr wysłał wniosek do ZUS o urlop ojcowski. ZUS odmówił wypłaty zasiłku Panu Piotrowi, ponieważ córka Pana Piotra ukończyła rok i Pan Piotr utracił uprawnienie do urlopu ojcowskiego.
Warto również dodać, że urlop ojcowski może być wykorzystany przez ojca także w okresie, gdy mama korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy też urlopu rodzicielskiego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat