Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym
REKLAMA
REKLAMA
Od generalnej zasady, zgodnie z którą pracodawca - udzielając urlopów wypoczynkowych - nie jest związany wnioskiem pracownika, Kodeks pracy przewiduje pewien wyjątek. Otóż pracodawca jest zobowiązany udzielić takiego urlopu pracownicy na jej wniosek, w okresie przypadającym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Czy pracodawca ma także obowiązek udzielić takiego urlopu bezpośrednio po innych urlopach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dziecka?
REKLAMA
Obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę na wniosek pracownicy zależy od rodzaju urlopu, z którego korzysta pracownica.
Przepis art. 163 §3 k.p. wyraźnie odnosi się do urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z jego brzmieniem, na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. To samo uprawnienie ma pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców
Warto podkreślić, że urlop wypoczynkowy wskazany we wniosku powinien rozpoczynać się bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Przyjmuje się, że powinien się on rozpocząć następnego dnia roboczego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego – w tym przypadku pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy. Dla przykładu, jeżeli pracownica kończy swój urlop macierzyński 1 sierpnia (poniedziałek), a we wniosku wskazuje dzień rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego na 4 sierpnia (czwartek), to pracodawca nie jest związany jej wnioskiem.
W odniesieniu do innych rodzajów urlopów związanych z rodzicielstwem, czyli dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu wychowawczego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przepisy kodeksu pracy przewidują odpowiednie stosowanie art. 163 §3 k.p. do wszystkich rodzajów urlopów poza wychowawczym.
W okresie korzystania z urlopu wychowawczego pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, ale poprzednio nabyte uprawnienia urlopowe nie ulegają przedawnieniu. Może się jednak zdarzyć, że po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownik będzie miał niewykorzystany wcześniejszy urlop, jeszcze sprzed rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. W podobnej sytuacji będzie pracownica, która urodzi kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego, a co za tym idzie nabędzie uprawnienia urlopowe za okresy nowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Dlatego możliwa jest sytuacja, w której pracownica będzie chciała skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego. Pracodawca może takiego urlopu udzielić na wniosek pracownicy, lecz w żadnym stopniu nie jest związany jej wnioskiem i udzielenie urlopu zależy od jego indywidualnej decyzji.
Polecamy serwis: ZUS
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA